Tunngle dla programistów.

   Tunngle API to doskonały sposób na poszerzenie funkcjonalności Tunngle. Jeśli tylko potrafisz programować w jakimkolwiek języku, możesz wykazać się umiejętnościami by stworzyć coś dla Tunngle. Nie pytaj co Tunngle może zrobić dla Ciebie, pomyśl co Ty możesz zrobić dla Tunngle. 

   Przy użyciu Tunngle API możesz miedzy innymi:

  • uruchamiać Tunngle
  • zamykać Tunngle
  • minimalizować do ikonki zasobnika systemowego
  • logować się do Tunngle
  • dolaczyc do sieci 
  • otrzymać IP usera
  • otrzymać nick usera
  • otrzymać listę userow wraz z ich adresami IP w danej sieci
   API dla Tunngle działa w oparciu o bibliotekę Launcher DLL v1.0.5.0, która to biblioteka może być pobrana miedzy innymi:


   Tunngle, poprzez uruchamianie ( Launcher.exe ) może być uruchamiane przy użyciu odpowiednich parametrów i komend, co pozwala na uruchomienie Tunngle chociażby poprzez stronę www. 

   API może być używane za darmo do każdego projektu non commerce. Jeśli planujesz używać API do celów komercyjnych, powinieneś skontaktować się z twórcami pod adresem http://info@tunngle.net .

   Dokumentacja API może być pobrana pod adresem - Tunngle API Documentation . Przykłady API znajdują się pod adresem - Tunngle API Examples .

   

Tunngle - Mini Firewall.   Kiedy włączasz Tunngle, program łączy Cię z każdym w sieci, do której aktualnie się dołączasz. Tak samo wyglądało by połączenie w przypadku używania zwykłej sieci LAN.

   Wbudowany w Tunngle mini firewall chroni Cie przez atakami, jakie mogłyby by mieć miejsce w zwykłej niezabezpieczonej sieci LAN.

   Mini firewall w Tunngle blokuje połączenie do najważniejszych, narażonych na niebezpieczeństwo, usług i procesów systemu Microsoft Windows. ( usługi te mogą mieć w dalszym ciągu dostęp do internetu a także jest możliwy dostęp do tych usług z internetu. Po prostu mini firewall w Tunngle nie pozwala, aby połączenia te odbywały się z i do Tunngle. )

   Połączenia poza portem 1024 nie są już monitorowane przez mini firewall w Tunngle. Aby uzyskać maksymalne bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu, zalecana jest instalacja firewalla, która ochroni Cie przed szkodliwym postępowaniem wrogo nastawionych osób.

Upewnij się że zapoznałeś się z poradnikiem Firewall - Informacje & Konfiguracja aby dowiedzieć się jak poprawnie skonfigurować firewall do połączenia z Tunngle.

Wywiad z twórcami Tunngle - część pierwsza.   Pomysł na wywiad z twórcami programów VPN kołatał się w mojej głowie już od dawna. 

   Chciałem pokazać Wam, że za Waszymi ulubionymi programami stoją zwykli ludzie, z krwi i kości. Ludzie którzy jak wszyscy inni, miewają złe dni. 

   Na początek zaczniemy rozmowę z developerami Tunngle. Który to program zyskuje coraz to większą popularność, nie tylko u nas. Może dzięki temu wywiadowi dowiemy się dlaczego ? :Pszametu - Może od drugiego końca. Jaka jest geneza powstania Tunngle ? Jak to się stało że pewnego dnia postanowiliście 'od dzisiaj zacznę/zaczniemy tworzyć program, który pozwoli ludziom grac' ?

Tunngle developers - Tunngle tworzony jest przez graczy dla graczy.  Ułatwienie ludziom  grania ( sieć LAN. przyp. tłum.) było naszym celem od początku. Który to cel osiągnęliśmy ;)
   Zaczęliśmy od małego projektu, który miał nadzorować kafejkę internetową. Długo nie trwało, nim zrozumieliśmy jaki potencjał stoi przed nami i co możemy osiągnąć. I tak oto powstało Tunngle.net


szametu - Zupełnie jak Oppenheimer w projekcie Manhatan :D ... Tak czy inaczej Tunngle jest bardzo dobrym projektem, a w porównaniu do innych konkurencyjnych programów VPN, jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o granie. I tutaj moje pytanie: czy granie/możliwość grania poprzez Tunngle to jedyna rzecz, jaka Tunngle ma do zaoferowania na dzień dzisiejszy, czy macie plany rozwoju ?

Tunngle developers - Tunngle to program VPN. A to oznacza, że możesz go używać do każdego zadania, jakie możesz wymyślić dla programu działającego w architekturze IP.
   Nasze sieci są darmowe do wykorzystania i dzięki nim możesz  uruchamiać własne projekty nawet przy użyciu do 32 maszyn podpiętych do sieci Tunngle jednocześnie ( przypomnę że Hamachi właśnie znowu zmniejszyło liczbę osób w sieci do ... 5!  przyp. tłum. )
   Gdyby to Ci nie wystarczyło, lub wymagasz większej pojemności sieci, możesz poprosić o więcej ;) Fakt iż nasze sieci zaprojektowane zostały głownie jako pomoc graczom w graniu, to jednak nie oznacza że ludzie którzy chcieli by otrzymać sieci na własny użytek ( własne projekty nie związane z graniem) , nie otrzymają od nas wsparcia. 
  Dlatego właśnie dla Tunngle i dla takich projektów zaimplementowaliśmy usługę - Tunngle dla programistów. Jeśli tworzysz własny projekt, który wymaga sieci większej niż dla 32 osób skontaktuj się z nami. Nic nie da nam większej satysfakcji niż przekuwanie pomysłu w realny czyn.szametu -  Nie wszystkie zadania, jakie chcemy postawić przed Tunngle działają zgodnie z oczekiwaniami ... Dla przykładu są spore trudności w uruchomieniu serwera FTP czy ms exchange. Nie lubię się czepiać, ale konkurencja takich problemów nie ma ;) 
    Także zwykły streaming w sieci ( dla przykładu zaczerpnięty z poradnika jednego z popularyzatorów gamedexterity )poprzez Tunngle, to nie ukrywajmy męczarnia, w porównaniu z konkurencja.To można było by poprawić prawda ? 

Tunngle developers - Wcale mnie to nie dziwi, zważywszy na fakt, że domyślny port FTP ( 21 ) jest blokowany przez Mini Firewall w Tunngle.  Mini Firewall jest zabezpieczeniem wbudowanym w Tunngle, które to chroni użytkowników przed atakami na kluczowe składniki systemu MS Windows, a na ataki które to byli by narażeni w zwykłym środowisku LAN.
   Jeśli uruchomisz własną usługę na innym wybranym przez Ciebie porcie ( dla przykładu 3025 ) będziesz mógł utworzyć serwer FTP bez jakichkolwiek problemów.
   W przyszłości planujemy zmienić zachowanie Mini Firewalla tak, aby pozwalał na tworzenie reguł i wyjątków, tak aby ludzie mający problemy, mogli je rozwiązać w prosty sposób. szametu - Ujmę to inaczej. GUI Tunngle nie jest najbardziej przyjaznym interfejsem ( w porównaniu z konkurencyjnymi programami VPN ) lub mówiąc inaczej ' jest nastawiony na używanie go do grania, a nie do tworzenia innych zadań.' Są jakieś szanse aby zmienić ten stan rzeczy ?
   Kiedy user ( ktoś nowy kto nie miał do tej pory styczności z Tunngle ) uruchamia program po raz pierwszy, jest przytłoczony ilością opcji, włączając w to podgląd z forum Tunngle ( który to nie jest potrzebny każdemu ) i mija trochę czasu zanim się zaznajomi w ważniejszym funkcjami. Zastanawialiście się nad utworzeniem mini Tunngle ? Z mniejszą ilością opcji do 'klikania' ? 

Tungle developers - Aby Tunngle było darmowe, zmuszeni jesteśmy pokazać jedną lub dwie małe reklamy w programie. Takie postępowanie ( reklamy w programie - przyp. tłum. ) pozwala Nam na opłacenie rachunków za serwery. 
   Reklamy te określają wygląd okna głównego programu, jednak jeśli rozważysz jakość naszej usługi ( Tunngle & darmowe pokoje na Ventrillo ) zrozumiesz że tak na prawdę płacisz jako użytkownik niewielka cenę. 
   Na pewno ucieszy Cię fakt, że ciągle pracujemy nad polepszeniem wyglądu okna głównego programu jak i całego interfejsu (GUI). Pomoże to nowym użytkownikom Tunngle na łatwiejsze rozeznanie się w programie.


szametu - Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest wbudowana przeglądarka, która pozwala na przeglądanie poradników zamieszczonych na Tunngle Wiki. Pomogło to na pewno wielu osobom. Skąd się wziął taki pomysł ?

Tunngle developers - Wbudowana przeglądarka ( która to będzie także ulepszona niedługo ) była w Tunngle przez bardzo długi czas. 
   Początkowo służyła do pokazywania najnowszych wydarzeń z życia forum. I jak to zwykle bywa, bardzo szybko dostrzegliśmy potencjał tkwiący w tym pomyśle. Implementacja pomysłu, aby z poziomu Tunngle był dostęp bezpośrednio do zawartości wiki ( poradniki etc. ) przyszła od Brioche  (Andrea)  jako  przybliżenie pomocy użytkownikom bliżej ich, bez potrzeby przeglądania forum. 
   Chyba nie ma lepszej metody niż umożliwienie wspólnocie pomagania innym właśnie poprzez taki projekt. To właśnie wiedza i łatwość dostępu do niej czyni wspólnotę Tunngle tak silnie związaną. Zawsze powtarzamy 'Jeśli wiesz o czymś, podziel się tym ... i Powodzenia !
  

Jak grać ... Garry's mod ?

   Wiele czasu upłynęło od czasu HL. Powstały dodatki, mod CS i cisza zaległa niemożliwa. Gdzieś tam były przebitki ze niby nowy HL 2 ma powstać, że będzie to coś nieprawdopodobnego. Ochy i achy aż w końcu powstał i przyniósł jedno doskonale do dziś dnia zjawisko. Możliwość zabawy fizyką w stopniu w jakim tylko chcemy aby podlegała nam.

   I przyszedł dzień w którym światło  ujrzała jedna z najdziwniejszych ( w pozytywnym znaczeniu ) rzeczy jakie świat kiedykolwiek stworzył. A mowa o modzie do HL 2. Modzie który pozwalał nam na nieskończone zabawy z przedmiotami w wymiarach ograniczanych przez nasza wyobraźnię.

   Jeśli ktoś uważa się za fana gier typu sandbox ( słuszność miał ten, kto powiedział iż Garry's mod jest starszym bratem Minecrafta ) ten mod zaliczyć musi. Dyskusji nie ma większej przy tym, jeśli za fana tego gatunku uważany chce być.

   Jak zwykle proszę o klikanie w 'Lubię to' tak by Twoi znajomi mogli się dowiedzieć o tym i innych poradnikach tutaj. Dzięki temu wielu z Waszych znajomych poprosiło o kolejne poradniki. I tak się stanie. Niedługo Dead Island ;)


Gravity gun w dłoń i zmieniamy rzeczywistość ;)

1.) Z racji iż od wersji 9.4 gra nie jest jus dostępna za darmo, będę się opierał na tej właśnie wersji, którą to można za darmo pobrać z internetu.
a.) Ważna uwaga. Gra wymaga zainstalowanego HL 2 lub któregoś z dodatków opartych na silniku Source. 
2.) Przy pierwszym uruchomieniu gra długo będzie się konfigurowała, a to ze względu na tworzenie pliku cache, który to plik później umożliwi szybsze, o wiele szybsze uruchamianie gry. 
3.) Utwórz sieć lub dolacz do sieci w której będziesz grał w Garry's mod.
4.) Włącz grę i wybierz 'Play Multiplayer'.
5.) Aby dolaczyc do utworzonego serwera, wybierz 'LAN' po czym dolacz do dowolnego wybranego przez Ciebie serwera. Jeśli natomiast chcesz utworzyć serwer wybierz 'Create Multiplayer'.Dodatkowe a zbędne info.

   Jeśli do tej pory nie miałeś styczności z ta grą, oto krótki filmik, pokazujący możliwości jakie daje Garry's mod.   Także stronka na której to możesz pobrać wszelakiej maści dodatki i cala masę innych rzeczy, z którymi to Twoja zabawa stanie się nieograniczona + 1 dzień ;)

Garry's mod related files

Jak grać ... Dungeon Defenders ?

   Pierwszy raz spotkałem się z tą grą jadąc pociągiem. Obok mnie siedziała dwójka nastolatków zawzięcie operując komórkami, parskająca śmiechem co chwile i zawzięcie komentująca posunięcia drugiej osoby.

   W końcu ciekawość okazała się większa i po chwili ja sam mogłem przekonać się, co dawało tej dwójce takie emocje. Wciągnąłem się do tego stopnia, iż po dotarciu na stacje docelową, moje pierwsze kroki skierowałem do sklepu z grami. I tyle mnie widzieli przez ostatnie 3 tyg.

   Zaskakujące jak zwykła ( a może nie zwykła ? ) gra potrafi zmienić dorosłego faceta w śliniące się ( w pozytywnym znaczeniu :P ), parskające śmiechem i walczące o przetrwanie z wyimaginowanymi przeciwnikami dziecko. Szczerze ? Właśnie nabyłem pozostałe kampanie wraz z dodatkowymi mapami na multi w sklepie STEAM. I mało mnie interesuje DIABLO 3  które wychodzi niedługo. Moja gra roku już jest ze mną :P

   Zostawiając grę na boku, napisze jak można sobie pograć w sieci LAN. Zamieszczę także  przydatny moim zdaniem link do DD wiki, gdzie można znaleźć wiele użytecznych poradników, opisów bohaterów ( w tym nowych postaci w grze ) czy w końcu patche do gry.

   Proszę także o klikanie w przycisk 'Lubię to'. Pomoże mi to rozreklamować bloga i poradniki. Dzięki temu zgłosiło się wiele osób z prośba o poradniki. Kolejnym będzie Garry's MOD.Czas przywdziać zbroję i  stanąć naprzeciw wrogowi. Bez względu jak wielki i brzydki by był :P

1.) Instalujemy ( chociaż poradnik ten już trochę leży zapomniany i w chwili pisania go obowiązywał patch ze stycznia tego roku, podaje link do najnowszego ) najnowszy aktualny patch .
2.) Po poprawnym zainstalowaniu patcha, przechodzimy do katalogu z gra i uruchamiamy plik 'DunDefConfig'.
3.) W nowym okienku, w lewym dolnym rogu upewniamy się że w sekcji 'Online platform' zaznaczone jest 'GameSpy' jak to jest pokazane na obrazku poniżej:
Kliknij aby powiększyć.
4.) Po wprowadzeniu zmian, zapisujemy je.
5.) Dołączamy do sieci lub tworzymy własną sieć.
6.) Włączamy grę a po uruchomieniu wybieramy 'Play Online'.
7.) W nowym meny wybieramy 'Open' gdyż chcemy grac w sieci Lan. Wersja 'Ranked' wymaga STEAM ale daje nam możliwość moderowania naszych gier, tworzenia statystyk oraz ochrony przed cziterami.
8.) Po wybraniu interesującej nas opcji 'Open' wybieramy lub tworzymy bohatera i przechodzimy dalej.
9.) Z racji iż interesuje nas rozgrywka LAN, wybieramy 'Play LAN Games' i wybieramy interesującą nas rozgrywkę. 
10.) Wybieramy odpowiednio dla nas 'Host Game' aby utworzyć własną rozgrywkę na naszych zasadach lub opcje 'Join Game' jeśli chcemy wspomóc kogoś umiejętnościami naszego bohatera. 
11.) Niczym Gandalf kolorowy w przereklamowanym 'Władcy Pierścieni' stajemy naprzeciw armii niemilców  mówiąc 'You shall no pass.'


Co mlody obronca wiedziec powinien ?

   Jak wspominałem wyżej, podaje link do wiki dla tej gry - > Dungeon Defenders Wiki .  Mam nadzieje że znajdziecie tyle samo informacji ile ja znalazłem. A może znajdziecie więcej ? Tak czy inaczej, roz(g)rywka gwarantowana.