Jedno konto na wielu pc ? A może VPN bez gui ?
   Wiele osób instaluje Wippien na wielu kompach, jako konkurencje dla Hamachi. I niestety podczas pierwszego uruchamiania i konfiguracji, wymagane jest założenie nowego konta. Ale czy aby na pewno ?

   Otóż nie ;) ... Zaraz zaraz, pomyślisz sobie. Jak to ? Mogę używać jednego konta na wielu różnych kompach ? Tak. Jest jedno ale ... Ale podczas dodawania nowego konta musisz tylko wybrać w zakładce:

'Resource ...'

różną wartość dla danego pc. Dla jednego wybierzesz dla przykładu ' WippienIM3 ' ale dla drugiego kompa będziesz zmuszony wybrać inna wartość, jak np.  'HOME ' .... Ale ciągle możesz podawać ten sam logon jabber, jak w moim przypadku:

szametu@wippien.com

   I tak dla jednego kompa dałem wartość ' HOME ' drugi już ma wartość ' Laptop '. Teraz pozostaje tylko wypróbowanie połączenia poprzez klikniecie w  ' Test account ' i możemy już używać Wippien na jednym koncie.

Wszystko omówione tutaj

Konfiguracja-instalacja WipienA może VPN bez GUI ?


   Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu Wippien, możesz już grac, dzielić się plikami i co tam sobie jeszcze zachcesz. Ale można to zrobić bez użycia Wippien. Ot po prostu razem z programem, masz możliwość używania jego młodszego brata. Który to służy tylko do ustanowienia połączenia i grania.

   W przeciwieństwie do Wippien, gdzie możesz rozmawiać i co tam jeszcze, tutaj tylko łączysz się z serwerem, i z osobami z listy możesz grać. Masz pewność, że nikt podczas grania nie napisze do Ciebie, co mogło by zaowocować 'zejściem gry do pulpitu' i Twoją przegrana. Niezbyt ciekawa perspektywa, czyż nie ?

   Kilka prostych kroków i możesz cieszyć się tylko usługa VPN. Wymagane do używania MiniVPN'a jest, aby Wippien (starszy brat) był zainstalowany oraz skonfigurowany. Włącznie z utworzeniem/dodaniem konta oraz chociaż jednokrotnym połączeniem się.

   MiniVPN będzie działał, ale jeśli nie masz nikogo na liście kontaktów,  nie będziesz miał z kim pograć. Ale to oczywiste ;) Teraz po zamknięciu starszego brata (nie mogą obydwa korzystać z jednego połączenia) możesz spokojnie uruchomić MiniVPN i korzystać do woli.

   Wpisujesz tylko swój kontakt jabber (taki sam, jaki podałeś przy konfiguracji Wippien) oraz hasło (takie samo) i tyle. Po połączeniu możesz robić, co dusza zapragnie.


   Link do pobrania MiniVPN ...


Pobierz MiniVPN

Wippien - instalacja - pierwsze uruchomienie - wstepna konfiguracja

   Skoro już poczytałeś trochę o tym programie, czas pobrać, zainstalować i uruchomić nasz program.
UWAGA !!! 


   Program instalowany jest w środowisku Windows XP z sp.2. Brak zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Nie ma także firewalla, a systemowy jest wyłączony. Nic nie działa w tle (programy do ochrony rejestru/anty spyware/inne) ... słowem nic, co mogło by niekorzystanie wpływać na instalacje i działanie programu.

   W połączeniach sieciowych nie ma także innych  adapterów sieciowych. Mowie o połączeniu Hamachi/inne programy tego typu. To także może wpływać negatywnie na instalacje Wippien. Dlatego też (a po części z racji faktu, że nie wiem, co masz w kompie zainstalowane; a pisanie poradnika dla każdej jednej konfiguracji jest bezsensowne) będziesz musiał opisać ew. błędy na forum. .

   Tutaj będzie opisana instalacja na czysto, bez błędów i problemów. Oczywiście, ew. błędy jakie występują, będą omawiane i postaramy się z moimi testerami na rozwiązanie ich. Ale jeśli instalujesz programy, o których my nie mamy pojęcia, nie będziemy mogli Ci pomoc z Twoimi problemami.Start 

   Poniżej znajduje się link, przy pomocy którego możemy pobrać Wippien

Pobierz najnowsza wersje Wippien


   Skoro program pobrany, możemy zacząć instalacje.  Jako ze podczas instalacji nie wynikły żadne problemy (jeśli pokazało się okienko o podpisywaniu cyfrowym windows, klikasz na 'Mimo to kontynuuj') uruchamiamy program.Pierwsze uruchomienie ...


   Pierwsze uruchomienie i zaczynamy tworzenie konta. Jeśli jesteś osoba, która używa konta jabber na co dzień, możesz właśnie to konto dodać jak główne.


WAŻNE  

   Testy wykazały, że do używania Wippien, nie nadają się następujące serwery jabber:

- chrome.pl

- jabber.wp.pl

- aqq.eu   Serwery te, zwykły rozłączać się podczas korzystania z połączenia, podczas przesyłania plików, także przy zwykłej rozmowie (chat) a o graniu nie wspomnę. Testerzy (dugh i archi) często mieli znaczne lagi, pingi potrafiły osiągnąć nawet powyżej 500 a przy graniu często rozłączało. Jako że po zmianie na inne serwery jabber, problemy te nie występowały, a łącze mają dobre i nie narażone na rozłączenia/pady/inne ... używanie tych ww. 3 serwerów jabber pozostaje tylko w kwestii waszej.    Dobrym rozwiązaniem, jest skorzystanie z gotowego serwera jabber, jaki oferuje wippien. Serwer ten oferuje doskonale warunki do bezproblemowego korzystania. Jeśli jednak chcesz używać innego serwera, czuj się jak najbardziej uwarunkowany do tego. 
 


Zakładanie konta jabber/dodawanie nowego konta.    Skoro wiesz (musisz znać podstawy choćby, aby z jabbera korzystać) już czy chcesz dodać własne konto czy tez założyć nowe, zobaczysz okienko, zaraz po uruchomieniu wippien a w nim będziesz mógł dokonać wybranej przez Ciebie operacji.

   Pokarzemy oba etapy, czyli dodawanie istniejącego konta jabber jak i zakładanie nowego konta jabber. Tutaj, jako że jest to przykład, posłużymy się serwerem wippien, ale możesz wybrać własny. 


Zakładanie nowego konta jabber ...

   ... uczynimy w programie wippien; z wielu powodów.  Na obrazku poniżej, pokazane jest, co zostało wpisane, gdzie i jak, tak abyś nie miał wątpliwości, co/gdzie i jak masz ustawić. 


   Od góry kolejno mamy to co najważniejsze, czyli to co będzie nas interesowało:

1.) I need new Jabber Account ...

   Oznacza to, że po zaznaczeniu tego pola, będziesz mógł założyć nowe konto jabber, które to konto będzie wykorzystywane podczas użytkowania Wippien.

2.)  I have existing Jabber account ...

   To pole zaznaczysz, jeśli masz już konto jabber i chcesz tego konta używać podczas pracy z wippien.

3.) JID ... 

   Czyli pole, gdzie odpowiednio wpisujesz swój wybrany przez Ciebie nick ( przy zakładaniu nowego konta) lub wpisujesz istniejące konto (jeśli wybrałeś opcje nr.2)

4.) Password ...

   Czyli nic innego jak hasło. Niech to będzie dla przykładu hasło, jakie używasz do własnej poczty. Z racji, że możesz często używać Wippien, hasło to powinno być dobrze zapamiętane przez Ciebie, na wypadek awarii danych/inne.

5.) Resource ...

   ... Inaczej zwykła grupa, w jakiej chcesz przechowywać własnego Wippiena. Bez znaczenia na działalność programu, jaka opcję wybierzesz ;]

6.)  Server ...

   Tutaj, jeśli używasz wybranego przez Ciebie serwera, ustaw takie dane, jakie wymaga serwer jabber do poprawnej komunikacji. Jakie to są dane, powinieneś znaleźć na stronie serwera, z jakiego korzystasz. Jeśli jest to serwer Wippien, nic nie zmieniaj. Jeśli natomiast używasz serwera Google, czyli gtalk, wpisujesz - talk.google.com

7.) Port ...

   ... Czyli dalsze ew. dane, jakie musisz wprowadzić, aby komunikować się z serwerem. Ale tylko, jeśli sam wybrałeś serwer, inny od wippien. Jeśli korzystasz z domyślnego - Wippien - nic nie zmieniaj. Jeśli używasz serwera google, czyli gtalk, wpisujesz jako port - 443


   Po wpisaniu danych, po upewnieniu się, że wszystko jest poprawnie napisane, klikamy na 'Test account' ... to spowoduje, ze zostanie założone nowe konto  lub istniejące konto zostanie uwierzytelnione, zobaczymy następujące informacje:

 ' Failed to register new user: 500, Users are not allowed to register accounts so quickly '

   Oznacza to, że w danym momencie nie możesz założyć konta na wybranym przez Ciebie serwerze. Zwykle ( testy wykazały rożne odstępy czasu - do 24 godz.! - na rożnych serwerach) wystarczy odczekać do pół godz. max aby moc założyć nowe konto.


  

' Succes '


   Chyba wiesz co to oznacza ? :D
' Invalid  login: 401,. '

   Ten błąd oznacza, że przy dodawaniu istniejącego konta, albo podałeś błędny login albo hasło.  
' The current connection has timeout

   Tutaj możliwe, że właśnie rozłączyło Cię z internetem. Możliwe także, ze firewall blokuje połączenie wippienowi na drodze internetu. Ale także możliwe, ze podałeś błędny adres serwera jabber. Upewnij się, że tak nie jest, po czym kliknij ponownie 'Test ...'


' Failed to register new user: 409,. '

   Ten błąd zwracany jest w sytuacji kiedy zakładasz nowe konto na serwerze jabber.Błąd ten oznacza, iż na wybieranym przez Ciebie serwerze jabber, taki nic jest już wybrany/zajęty. Dla przykładu, przy probie zakładania konta szametu na serwerze gtalk.com, zwrócony zostanie taki właśnie błąd, gdyż takie (moje) konto już istnieje.

   Jeśli jedynym komunikatem, jaki otrzymałeś jest właśnie oczekiwany ' Succes ' możesz kliknąć na ' Next ' gdzie wybierzesz sobie avatara, jaki chcesz używać podczas rozmowy poprzez Wippien, lub możesz pominąć to i kliknąć na ' OK '. 

   A to zaowocuje czym ? Uruchomieniem Wippien. Dlatego tez przygodę czas zacząć ;)Pierwsze uruchomienie i ? ...


   Po uruchomieniu Wippien po raz pierwszy, bardzo prawdopodobne, że ujrzysz nowe okienko, jak podane na obrazku poniżej:   To okienko informuje nas o pewnej dodatkowej usłudze Wippien, która zajmiemy się później. Możesz kliknąć na ' OK ' i przejść do wstępnej konfiguracji. W oknie głównym aplikacji, klikamy na ' Settings ' i teraz przechodzimy do sekcji ' Updates'.

   Tutaj klikamy w ' Check now ' i powinno się ukazać okienko informujące nas o nowych wersjach językowych, jakie są dostępne do pobrania. Z racji, że używanie polskojęzycznego programu będzie o wiele łatwiejsze, klikamy oczywiście na ' OK


   Pokarze nam się okienko, informujące nas o aktualnym stanie pobierania plików językowych. Jest to krótkotrwały proces - nie dłużej jak minuta czasu. Po tym czasie, pojawi nam się informacja ' Download succesful. Replace now ? ' Po tej informacji, jeśli Wippien nie jest zmieniony na polska wersje językowa, zamykamy program i uruchamiamy go ponownie. Teraz, jeśli w dalszym ciągu program nie jest w polskiej wersji językowej, przechodzimy do ' Settings ' w nowym oknie do sekcji ' Languages ' i po wybraniu języka polskiego - ' Polish ' - klikamy na ' Change

   Zmiana języka, jeśli nie została zmieniona przez program, wymaga ponownego uruchomienia programu. Dlatego też, po wybraniu języka i zastosowaniu go, musimy program uruchomić ponownie. Konfiguracja systemu ...


   Tutaj musimy ustawić sobie nasz system, tak aby współpraca z Wippien była bezproblemowa.


WAŻNE


   Ciągle - podczas pisania tego poradnika - w systemie nie ma żadnych firewalli/antywirusów (także z ochrona rejestru)/router nie stoi na drodze do internetu. Słowem, nic co mogło by przeszkodzić programowi w poprawnym funkcjonowaniu.
WAŻNE


  Także i w połączeniach sieciowych, nie ma innego połączenia od programów VPN. Takie jak Hamachi czy inne. To także wpływa negatywnie na działanie Wippien.


USTAWIENIA


   W oknie - połączenia sieciowe (xp) - centrum udostępniania/sieci (Vista/7) - klikamy na połączeniu Wipien prawym i wybieramy ' Właściwości '. Tutaj w nowym oknie wybieramy ' Protokół TCP/IP (ipv4 dla Vista/7. ipv6 powinno być odznaczone) ' i wybieramy ' Właściwości ' ... jak to jest przedstawione na obrazku poniżej:


   Teraz w nowym okienku - obrazek poniżej (nr.1) - ustawiamy wartość dla bramy domyślnej na ' 5.0.0.1 ' a po tej operacji  klikamy na  ' Zaawansowane ' - poniżej wartości ' ... DNS '.Nr.1


   Tutaj, w tym okienku, odznaczamy wartość ' Metryka automatyczna ' i ustawiamy wartość ' 1500 ' - obrazek poniżej:


   Po tej operacji, zamykamy okna, poprzez klikanie w ' OK ' i zamykamy połączenia sieciowe. Kolejnym krokiem, jest uruchomienie ponowne routingu w xp (to samo tyczy się osób korzystających z vista/7) poprzez przejście do wiersza poleceń.

W tym oknie - wiersz poleceń - wpisujemy:

route -f

po czym zatwierdzamy enterem. Po tej operacji, uruchamiamy ponownie komputer (krok jest ten wymagany i należy go uczynić, zaraz po tym, jak wpisaliśmy dane polecenie.)

   Po uruchomieniu komputera, upewniamy się że nasze ustawienia zostały zapisane i działają, tak jak sobie tego życzyliśmy. Aby się o tym przekonać, ponownie przechodzimy do wiersza poleceń i wydajemy komendę:

route print

i potwierdzamy enterem. Pokazuje się nam tabela z routingiem naszego połączenia. Co nas interesuje, to informacja, że wszystko działa według naszych ustawień. Obrazek poniżej:
   Po tej operacji uruchamiamy wippien i możemy przejść do dodawania naszych znajomych do listy kontaktów. Aby dodać kontakt do listy kontaktów klikamy w mały zielony plus, widoczny w oknie głównym programu. Wymagane jest znajomość całego adresu jabber naszego znajomego.

Dla przykładu : janek@testowy.pl lub szametu@gmail.com

   Kiedy możesz używać do grania/inne wppien ze znajomymi ? Jak tylko dana osoba zaakceptuje Twoja prośbę o dodanie Jej do listy kontaktów. Ty także otrzymasz taka informacje, jeśli dla przykładu podałeś swój namiar koledze/dziewczynie/psu lub chomikowi.

   Jeśli tylko nick wybranego kontaktu pokazywany jest jako osoba będąca online i ustanowione jest połączenie - czarny adres ip - możesz używać do woli. I zapomnieć o Hamachi ;dUWAGA


   Jeśli połączenie nie zostało ustanowione - migające niebieskie  ip - oznacza to, że albo ustawienia wymienione w tym poradniku nie zostały zastosowane, albo coś - wymieniany przeze mnie firewall/router/inne - blokuje wippien dostęp do peera/internetu.

Ale o tym w innym poradniku.

Wippien.
   Czym jest Wippien ? Do czego służy i jak się nim posługiwać ? Dlaczego warto się na niego przesiadać ?

   Na niektóre postaramy się odpowiedzieć teraz. Inne poczekają na później. Ale jednego możesz być pewien. To jest REALNA alternatywa dla Hamachi. Kolejnymi są inne programy, które będą opisywane tutaj.

   Wygodniejsza, szybsza, stabilniejsza. Łatwiejsza w użyciu, mogąca pomieścić więcej osób w sieciach (AŻ DO 250!).
   Przypomnij sobie ile max osób możesz mieć w hamachi ? Nie było tego wiele, prawda ? W wippien, możesz łączyć się z nieograniczona ilością osób. Poważnie. Możesz także w ramach sieci połączyć się AŻ z 256 osobami i z nimi grac. Oczywiście, jest to niemożliwe - mało które łącze od dostawcy wytrzyma taki napór osób - ale i tak robi wrażenie, prawda ?

   Ile to razy, miałeś problemy z połączeniem z serwerem pośredniczącym w Hamachi ? Ileż to razy omówiona rozgrywka odpadała, bo serwer był przepełniony ? Tego w wippien nie uświadczysz. Dlaczego ? Coś takiego, jak serwer pośredniczący nie występuje. Program łączy się pomiędzy userami. Wszystko co wymaga, to serwer jabber.

   Czym jest serwer jabber, powinieneś wiedzieć, jeśli miałeś kiedyś do czynienia dla przykładu z Google talk. Zaraz zaraz, przecież nie miało być żadnego serwera ? Ano nie i nie ma ;)  Wippien do komunikacji z innymi userami korzysta z usług serwerów jabber. I tak długo jak te sa sprawne ( wystarczy sprawdzić google, aby wybrać sobie najlepszy ) możesz się łączyć i grać, i robić cokolwiek tylko zechcesz ;)

   Każdy, kto chociaż 'liznął' jabbera, wie że serwery sieci jabber są niebywale stabilne i ich 'dostępność' wynosi wielokrotnie powyżej 95% czasu online. Teraz tylko wystarczy wybrać odpowiedni serwer - może być także proponowany przez program, o czym później - i tyle. Teraz kolega podaje Ci swój jabber ID, Ty go dodajesz do listy kontaktów i macie zabawę na całego.


Właśnie czym jest jabber ID ?


   Przykładowo wygląda on tak

szametu@gmail.com

   Pewnie powiesz, że wygląda jak adres email ? Masz racje. Ale tak samo wygląda właśnie jabber ID. Reprezentuje jakaś osobę ( nick danej osoby,nazwisko, imię, ulubione cyfry/cokolwiek ) gdzieś w internecie. Właśnie ta część po @. W tym przypadku, mówi to Nam tyle, ze mój adres e mail to usługa poczty google. Ale i serwer jabber to także usługa Google.   Czyli sprawę ważną mamy za sobą. Czas na inne sprawy, związane z połączeniem poprzez Wippien. Po dodaniu znajomych do swojej listy kontaktów, dostępne będzie bezpośrednie połączenie pomiędzy Wami. Tak, jak by to był komp kolegi, który jest kolo Ciebie zaraz, siedzi obok. Coś podobnego jak w Hamachi. Ale tam połączenie wyglądało 'bardziej skomplikowanie' i wiele się nie udawało.

   Możliwość wyszukiwania chatów, w przypadku jak masz na swojej liście kontaktów dużo osób :P Tylko wystarczy szukać za takim ,który Cie interesuje i dołączyć się. Ew. możesz także skorzystać z prywatnego, gdzie wymagane będzie hasło!

   Możliwość zmiany skorki programu. Pewnie, ąe to niewiele. Ale wyobraź sobie ta szara i bez wyrazu skórkę z Hamachi ? Pewnie, że jest nowe Hamachi i nowa skorka. Ale ileż można patrzeć ciągle i ciągle na to samo ? Nawet porshe 911 w jednym kolorze będzie nudzić. Bo to co fajne, ma pod maska. A ta maska ciągle w tym samym kolorze :D

   A możliwość dodawania własnego avatara, lub wybrania istniejącego ? Pewnie że to niewiele, ale nie zawsze będziesz grał. Czasami będziesz rozmawiał z kimś, choćby podczas wymiany plikami, i milo czasami spojrzeć na druga osobę, poprzez pryzmat avatarka. Lub zdjęcia Jej/Jego ;p

   Wippien jest DARMOWY. Czyli co to oznacza ? Ano właśnie to, że z tymi 256 osobami na chacie, możesz się połączyć TOTALNIE za darmo(pamiętasz ograniczenia Hamachi ?) Nic nie musisz płacić. Nic i nikomu. A jak było z Hamachi ? Ograniczenia, konto premium tylko na czas określony. A jak chciałeś kupić licencje, cena odstraszała.

   Często w użytkowaniu Hamachi, wiele osób narzekało, że po dłuższym czasie bycia online, połączenie robi się coraz gorsze. Testy pomiędzy nami wykazały, że tak nie jest w przypadku Wippien'a. Oczywiście, ciągle będziecie uzależnieni od dostawcy internetowego. Ale tylko od niego, a nie dodatkowo od Hamachi i serwera pośredniczącego :D

   Plotka - niesprawdzona niestety (brak czasu) - głosi, ze Wippien sam usuwa osoby z Twojego serwera, które są offline. Nie ma to większego znaczenia, w związku z faktem, że ilość serwerów jest nieograniczona ! ... Ale kiedy ( o ile ) Hamachi będzie miało taka usługę ? Pamiętasz, jak szybko sieci w Hamachi się zapełniały ?

   Chyba najważniejsza informacja. Wippien konfigurujesz tak samo jak to robisz z Hamachi. Te same polecenia, te same ustawienia i opcje. Ale o tym w kolejnych poradnikach.

   A i jeszcze sprawa. Nie chcesz używać tylko jabbera ? Masz możliwość komunikacji/wymiany plików/rozmowy głosowej i wideo z innymi, jeśli używają miedzy innymi:

ICQ, MSN, AIM, Google Talk...

oraz paru innych. Jakich ? Sam sobie na to odpowiesz, jeśli będziesz ciekawy świata.

   Jeszcze kwestia prywatności oraz bezpieczeństwa. Tak jest to bezpieczne, inaczej mało kto byłby tym zainteresowany ;p ... Nie wszyscy mogą się z Tobą połączyć. Jak to ? Po prostu, jeśli jakiegoś kontaktu nie zaakceptujesz, osoba ta nie będzie miała możliwości rozmowy i nie tylko, z Tobą.

Hamachi portable.   Ostatnio nastała moda, aby możliwie każdą aplikację można by przenieść na tzw. pendrive lub przenośne dyski usb. To także dosięgnęło i hamachi. Jednak  z hamachi jest problemów więcej niż myślisz. Najważniejszy z nich, to sterownik w połączeniach sieciowych. Jednak z racji, że jest to tylko sterownik systemowy, można to obejść. No może nie do końca. Bo bez połączenia hamachi w połączeniach sieciowych, hamachi raz że się nie uruchomi, a dwa będzie zwracał błąd za błędem.UWAGA

   W dalszej części poradnika, może się 'odezwać' Twoje oprogramowanie antywirusowe. Mezo ale nie musi się tak stać. Dlaczego ? Będziemy przetwarzany ten plik:

"C:\Program Files\NSIS\Plugins\firewall-disabler.dll"

   Plik ten zawiera część kodu wirusa, który to jest odpowiedzialny za wyłączenie firewalla.  Jeśli jesteś ciekaw, cóż to za część wirusa, poszukaj w google za:

"SPR/Tool.FWDisabler.A [riskware]''

a otrzymasz informacje, iż jest to tylko typ wirusa "riskware" czyli podejrzany. Sam ocenisz czy chcesz czy tez nie kontynuować.   Poradnik ten powstał także jako wersja edukacyjna. Jakiekolwiek wykorzystanie tego oprogramowania, jakim jest Hamachi wbrew licencji i zgody twórców, naraża Was na konsekwencje prawne. Możecie używać Hamachi jako całości, także w tym poradniku. Możecie używać także części tego oprogramowania tylko do celów edukacyjnych.


UWAGA II


   Poradnik ten napisany został na potrzeby Hamachi 1.x. Niestety wersja 2.x przychodzi z innym instalatorem, co znacznie utrudnia utworzenie wersji Portable.


Buri, czyli od źródeł do dzieła


   Czym jest Buri ? Buri został napisany w NSIS/C++, po to, aby hamachi mogło stać się portable. Brzmi lakonicznie, ale właśnie to pozwoli nam na przenoszenie naszego hamaka zawsze z nami i zawsze tam, gdzie chcemy. Jego budowa, pozwala nam na uzyskanie pojedynczego pliku *.exe, tak aby nie szukać po katalogach w poszukiwaniu za hamachi. Pozwala nam to także na używanie innych programów, jak VNC, które także mogą zostać przerobione do wersji portable, w jednym miejscu. Wiec odpada nam potrzeba pobierania wielu programów, tylko po to aby się połączyć ze zdalnym kompem, etc.

   Mamy wiedzę, czym jest Buri, zabieramy się do pracy. I tutaj napotykamy problem, bo nie wiemy co mamy zrobić, ani jak się do tego zabrać. Potrzebne nam będą do tego programy przy których dodane zostaną także linki, gdzie te programy będzie można pobrać. Oto one:

a) Buri 2.0.0.4

 - Pobierz Buri

b) Hamachi

- Pobierz Hamachi

c) NSIS

- Nsis


Po pobraniu tych wymaganych programów, przystępujemy do ich instalacji. Najpierw NSIS.UWAGA

   Jeśli nie planujesz mieć hamachi portable jako pojedynczego pliku *.exe, nie musisz instalować NSIS. Jeśli jednak chcesz mieć hamachi w jednym pliku, jest to wymagane.

   Pamiętajmy, aby NSIS był zainstalowany z opcja FULL, oraz aby po instalacji nie był uruchamiany, czyli w ostatnim okienku instalatora, odznaczamy jak to jet pokazane na obrazku"Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   Po zainstalowaniu NSIS, przystępujemy do instalacji Buri. Buri domyślnie zainstaluje się nam na pulpicie, dlatego też po instalacji, możemy usunąć nasz plik "2.0.0.4-buri setup" gdyż wszystkie wymagane pliki będą na pulpicie.

   Kolejnym krokiem, jest ustawienie Windowsa tak, aby widoczne były wszystkie pliki i katalogi. Także te ukryte. Co ważne i także wymagane, ustawimy naszego Windowsa tak, aby były widoczne rozszerzenia plików. Będzie to nam potrzebne za chwile. Zaznaczamy tak jak jest to pokazane na obrazku:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Po zastosowaniu tych zmian przechodzimy, najlepiej za pomocą eksploratora windows do:

"C:\Documents and Settings\nazwa_usera\Ustawienia lokalne\Temp\"

   Skoro się teraz tutaj znaleźliśmy, możemy zmienić układ okna, tak aby pokazywało nam szczegóły, czyli klikamy w meu:

widok -> szczegóły

   Teraz minimalizujemy okno i uruchamiamy instalatora hamachi. Ważne aby nie klikać jak wariat w nowych oknach na "DALEJ", gdyż w pewnym momencie będziemy musieli się zatrzymać z instalacja i powrócić do naszego okna.


WAŻNE


   Podczas instalacji wybieramy typ licencji "BASIC", czyli zaznaczamy to:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   Jeśli wybierzemy inna wersje licencjonowania, Hamachi po upływie okresu próbnego wersji "PREMIUM" odmówi poprawnego przyjęcia degradacji licencji.

   Czyli klikamy na dalej, wybieramy "Instaluj" i czekamy, aż przejdzie do tego etapu, pokazanego na obrazku:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

WAŻNE


   Nie możemy pod żadnym względem, kliknąć na "DALEJ" bo będziemy musieli powtarzać instalacje raz jeszcze.

   Przesuwamy nasze okienko z instalacja i przechodzimy do naszego katalogu:

"C:\Documents and Settings\nazwa_usera\Ustawienia lokalne\Temp\"

Cóż to ? Pojawił nam się nowy katalog:

"ha0033f0.tmp"   Otwórzmy go. A oto zawartość tego katalogu:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

kopiujemy do katalogu

"Buri 2.0.0.4\App\driver\files"

który to znajduje się na pulpicie. Jeszcze nie masz go otwartego ? Teraz masz okazje aby to wykonać.

   Skoro pliki odpowiadające za sterownik sieciowy mamy u siebie, potrzebujemy przekopiować plik

"nicmgr.exe"

który to plik znajduje się w katalogu instalacyjnym Hamachi. Domyślnie jest to:

"C:\Program Files\Hamachi\"

do poprzedniego katalogu z Buri, czyli do:

"Buri 2.0.0.4\App\driver\files"

który to jak pamiętamy, znajduje się na pulpicie. Zrobione ? To teraz przekopiujemy wszystkie pliki z katalogu instalacyjnego Hamachi do katalogu:

"Buri 2.0.0.4\App\hamachi"


   Skoro z tym się już uporaliśmy, usuniemy następujące pliki zaznaczone na obrazku:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

czyli są to pliki:

  • uninstall.dat
  • uninstall.exe
  • uninstall.lng

   Są one nam zupełnie zbędne w dalszej części, a nie ma potrzeby, aby nam zajmowały miejsce. Skoro to mamy zrobione, możesz się upewnić, czy każdy wypisany poprzednio plik, znajduje się na swoim miejscu, gdyż przystępujemy do ... odinstalowania Hamachi.

   W naszym ciągle otwartym okienku instalacyjnym Hamachi klikamy na "Dalej" odznaczamy "Uruchom Hamachi ..." i klikamy na "Zakończ". Teraz możemy odinstalować Hamachi.
   Teraz udajemy się do naszego katalogu z Buri, który znajduje się na pulpicie i uruchamiamy "config" tak jak to jest na obrazku:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

WAŻNE

   Plik "config" MUSI być uruchomiony jako administrator. WSZYSTKIE czynności, jakie tutaj wykonujesz, muszą być wykonywane jako ADMINISTRATOR/KONTO Z UPRAWNIENIAMI ADMINA.

 

   Trochę to zeszło, ale pokazało nam się okienko główne Hamachi. Tutaj tworzymy konto na Hamachi. Oraz co wymagane i bez czego ani rusz, ustawiamy hasło główne. Po wykonaniu tych czynności, możemy także wstępnie skonfigurować nasze Hamachi do potrzeb.

Skoro to mamy za sobą, zamykamy Hamachi.WAŻNE


   Musimy upewnić się ze Hamachi nie działa kolo zegarka systemowego. MUSI być zamknięte i nieaktywne.

   I to wszystko. Możesz teraz uruchamiać własne przenośne Hamachi za pomocą "config" . A właśnie. Teraz jest to tylko przenośne ale na naszym kompie. Aby można było przenosić pomiędzy rożnymi kompami, wymagane są nasze pliki konfiguracyjne. Aby mieć je zawsze w jednym miejscu, klikamy na "install depends".UWAGA   Tutaj może odezwać się wasz program antywirusowy.  Otóż podczas wykonywania tej części poradnika, czyli instalowanie naszych ostawień, przetwarzany jest także plik:

"C:\Program Files\NSIS\Plugins\firewall-disabler.dll"

   Nic złego jednak się nie dzieje. Dlaczego ? Plik ten posiada w sobie pewna część wirusa, który odpowiada za wyłączenie zapory sieciowej, tak aby Hamachi mógł się bez problemów połączyć na innej maszynie. Wielokrotne testy udowodniły, że po przetworzeniu tego pliku oraz po wielokrotnym uruchamianiu hamachi na innych maszynach, absolutnie żadne oprogramowanie typu "wirus/spyware/podobne" nie dostało się na maszynę testowa.

JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TO MOŻE SPRAWIAĆ ZAGROŻENIE, OPUŚĆ TEN PORADNIK.


   Jeśli chcesz używać Hamachi w takiej wersji, możesz usunąć pliki:

  • install depands
  • buri.nsi.
  • oraz katalog ico


   Chcesz jednak mieć hamachi jako pojedynczy plik ? Czytaj dalej.   Aby tego dokonać, klikamy prawym na pliku "buri.nsi" i z menu wybieramy "Compile NSIS Script"Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   Kolejna pozycja w nowym menu mamy opcje "Compile NSIS Script(Choose compressor)". Pozwala nam to na wybranie kompresji, co w ostateczności doprowadzi do faktu, ze nasz plik wynikowy może być mniejszy. Jeśli zdecydowałeś się na ten krok, wybierz wersje "Best Compressor". Pozwoli nam to na maksymalne zmniejszenie pliku końcowego, poprzez kompilacje każdego pliku osobno.

Po wybraniu klikamy na "OK" i czekamy na zakończenie instalacji.UWAGA

   Są dwa możliwe scenariusze kompresji:

1. Kompilator zakończy prace z wynikiem:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us2. Kompilator zakończy prace z wynikiem:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   W 1. przypadku oznacza to, że możesz używać naszego utworzonego hamachi bez przeszkód.


   Natomiast w przypadku 2., czyli zwrócenie błędu przez kompilator:

"Error in script ... "

musimy uruchomić plik "install depands" tak aby nasze pliki konfiguracyjne zostały przekopiowane do naszego przenośnego katalogu.UWAGA 


Pamiętajmy o ew. alercie programu antywirusowego.

   Wszystko wydaje się być zrobione poprawnie, przekonajmy się czy to działa.  Zauważ że w naszym katalogu z Buri, pojawił się nowy plik, czyli "CloseBuri". Ten plik odpowiada za zamykanie hamachi. A który za uruchamianie ? Dokładnie "Buri" właśnie.

   Aby się o tym, przekonać, kopiujemy nasz plik "Buri" na pulpit dla przykładu i uruchamiamy go. Możesz także mieć pliki

  • buri
  • CloseBuri

w osobnych katalogach. Nie jest wymagane, aby były w tym samym miejscu podczas uruchamiania. Uruchamiasz plik "Buri" i widzisz ekran powitalny. Możesz dwa razy kliknąć w niego. Nie ma to wpływu na uruchamianie Hamachi.

   Aby Hamachi zamknąć, po prostu kliknij w "CloseBuri" co spowoduje bezpieczne zamkniecie Hamachi i usunie sterownika z połączeń sieciowych.

Ale co to ? Ikonka Hamachi dalej jest kolo zegarka ? Najedz na nią kursorem a zniknie.Poradnik powstal w oparciu o:

BuriHowTo

http://www.buriproject.rd.to/howto/

oraz w oparciu o

Hamachi Wiki - Buri

http://logmeinwiki.com/wiki/Hamachi:Buriadnie