Hamachi portable.   Ostatnio nastała moda, aby możliwie każdą aplikację można by przenieść na tzw. pendrive lub przenośne dyski usb. To także dosięgnęło i hamachi. Jednak  z hamachi jest problemów więcej niż myślisz. Najważniejszy z nich, to sterownik w połączeniach sieciowych. Jednak z racji, że jest to tylko sterownik systemowy, można to obejść. No może nie do końca. Bo bez połączenia hamachi w połączeniach sieciowych, hamachi raz że się nie uruchomi, a dwa będzie zwracał błąd za błędem.UWAGA

   W dalszej części poradnika, może się 'odezwać' Twoje oprogramowanie antywirusowe. Mezo ale nie musi się tak stać. Dlaczego ? Będziemy przetwarzany ten plik:

"C:\Program Files\NSIS\Plugins\firewall-disabler.dll"

   Plik ten zawiera część kodu wirusa, który to jest odpowiedzialny za wyłączenie firewalla.  Jeśli jesteś ciekaw, cóż to za część wirusa, poszukaj w google za:

"SPR/Tool.FWDisabler.A [riskware]''

a otrzymasz informacje, iż jest to tylko typ wirusa "riskware" czyli podejrzany. Sam ocenisz czy chcesz czy tez nie kontynuować.   Poradnik ten powstał także jako wersja edukacyjna. Jakiekolwiek wykorzystanie tego oprogramowania, jakim jest Hamachi wbrew licencji i zgody twórców, naraża Was na konsekwencje prawne. Możecie używać Hamachi jako całości, także w tym poradniku. Możecie używać także części tego oprogramowania tylko do celów edukacyjnych.


UWAGA II


   Poradnik ten napisany został na potrzeby Hamachi 1.x. Niestety wersja 2.x przychodzi z innym instalatorem, co znacznie utrudnia utworzenie wersji Portable.


Buri, czyli od źródeł do dzieła


   Czym jest Buri ? Buri został napisany w NSIS/C++, po to, aby hamachi mogło stać się portable. Brzmi lakonicznie, ale właśnie to pozwoli nam na przenoszenie naszego hamaka zawsze z nami i zawsze tam, gdzie chcemy. Jego budowa, pozwala nam na uzyskanie pojedynczego pliku *.exe, tak aby nie szukać po katalogach w poszukiwaniu za hamachi. Pozwala nam to także na używanie innych programów, jak VNC, które także mogą zostać przerobione do wersji portable, w jednym miejscu. Wiec odpada nam potrzeba pobierania wielu programów, tylko po to aby się połączyć ze zdalnym kompem, etc.

   Mamy wiedzę, czym jest Buri, zabieramy się do pracy. I tutaj napotykamy problem, bo nie wiemy co mamy zrobić, ani jak się do tego zabrać. Potrzebne nam będą do tego programy przy których dodane zostaną także linki, gdzie te programy będzie można pobrać. Oto one:

a) Buri 2.0.0.4

 - Pobierz Buri

b) Hamachi

- Pobierz Hamachi

c) NSIS

- Nsis


Po pobraniu tych wymaganych programów, przystępujemy do ich instalacji. Najpierw NSIS.UWAGA

   Jeśli nie planujesz mieć hamachi portable jako pojedynczego pliku *.exe, nie musisz instalować NSIS. Jeśli jednak chcesz mieć hamachi w jednym pliku, jest to wymagane.

   Pamiętajmy, aby NSIS był zainstalowany z opcja FULL, oraz aby po instalacji nie był uruchamiany, czyli w ostatnim okienku instalatora, odznaczamy jak to jet pokazane na obrazku"Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   Po zainstalowaniu NSIS, przystępujemy do instalacji Buri. Buri domyślnie zainstaluje się nam na pulpicie, dlatego też po instalacji, możemy usunąć nasz plik "2.0.0.4-buri setup" gdyż wszystkie wymagane pliki będą na pulpicie.

   Kolejnym krokiem, jest ustawienie Windowsa tak, aby widoczne były wszystkie pliki i katalogi. Także te ukryte. Co ważne i także wymagane, ustawimy naszego Windowsa tak, aby były widoczne rozszerzenia plików. Będzie to nam potrzebne za chwile. Zaznaczamy tak jak jest to pokazane na obrazku:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Po zastosowaniu tych zmian przechodzimy, najlepiej za pomocą eksploratora windows do:

"C:\Documents and Settings\nazwa_usera\Ustawienia lokalne\Temp\"

   Skoro się teraz tutaj znaleźliśmy, możemy zmienić układ okna, tak aby pokazywało nam szczegóły, czyli klikamy w meu:

widok -> szczegóły

   Teraz minimalizujemy okno i uruchamiamy instalatora hamachi. Ważne aby nie klikać jak wariat w nowych oknach na "DALEJ", gdyż w pewnym momencie będziemy musieli się zatrzymać z instalacja i powrócić do naszego okna.


WAŻNE


   Podczas instalacji wybieramy typ licencji "BASIC", czyli zaznaczamy to:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   Jeśli wybierzemy inna wersje licencjonowania, Hamachi po upływie okresu próbnego wersji "PREMIUM" odmówi poprawnego przyjęcia degradacji licencji.

   Czyli klikamy na dalej, wybieramy "Instaluj" i czekamy, aż przejdzie do tego etapu, pokazanego na obrazku:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

WAŻNE


   Nie możemy pod żadnym względem, kliknąć na "DALEJ" bo będziemy musieli powtarzać instalacje raz jeszcze.

   Przesuwamy nasze okienko z instalacja i przechodzimy do naszego katalogu:

"C:\Documents and Settings\nazwa_usera\Ustawienia lokalne\Temp\"

Cóż to ? Pojawił nam się nowy katalog:

"ha0033f0.tmp"   Otwórzmy go. A oto zawartość tego katalogu:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

kopiujemy do katalogu

"Buri 2.0.0.4\App\driver\files"

który to znajduje się na pulpicie. Jeszcze nie masz go otwartego ? Teraz masz okazje aby to wykonać.

   Skoro pliki odpowiadające za sterownik sieciowy mamy u siebie, potrzebujemy przekopiować plik

"nicmgr.exe"

który to plik znajduje się w katalogu instalacyjnym Hamachi. Domyślnie jest to:

"C:\Program Files\Hamachi\"

do poprzedniego katalogu z Buri, czyli do:

"Buri 2.0.0.4\App\driver\files"

który to jak pamiętamy, znajduje się na pulpicie. Zrobione ? To teraz przekopiujemy wszystkie pliki z katalogu instalacyjnego Hamachi do katalogu:

"Buri 2.0.0.4\App\hamachi"


   Skoro z tym się już uporaliśmy, usuniemy następujące pliki zaznaczone na obrazku:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

czyli są to pliki:

  • uninstall.dat
  • uninstall.exe
  • uninstall.lng

   Są one nam zupełnie zbędne w dalszej części, a nie ma potrzeby, aby nam zajmowały miejsce. Skoro to mamy zrobione, możesz się upewnić, czy każdy wypisany poprzednio plik, znajduje się na swoim miejscu, gdyż przystępujemy do ... odinstalowania Hamachi.

   W naszym ciągle otwartym okienku instalacyjnym Hamachi klikamy na "Dalej" odznaczamy "Uruchom Hamachi ..." i klikamy na "Zakończ". Teraz możemy odinstalować Hamachi.
   Teraz udajemy się do naszego katalogu z Buri, który znajduje się na pulpicie i uruchamiamy "config" tak jak to jest na obrazku:Free Image Hosting at www.ImageShack.us

WAŻNE

   Plik "config" MUSI być uruchomiony jako administrator. WSZYSTKIE czynności, jakie tutaj wykonujesz, muszą być wykonywane jako ADMINISTRATOR/KONTO Z UPRAWNIENIAMI ADMINA.

 

   Trochę to zeszło, ale pokazało nam się okienko główne Hamachi. Tutaj tworzymy konto na Hamachi. Oraz co wymagane i bez czego ani rusz, ustawiamy hasło główne. Po wykonaniu tych czynności, możemy także wstępnie skonfigurować nasze Hamachi do potrzeb.

Skoro to mamy za sobą, zamykamy Hamachi.WAŻNE


   Musimy upewnić się ze Hamachi nie działa kolo zegarka systemowego. MUSI być zamknięte i nieaktywne.

   I to wszystko. Możesz teraz uruchamiać własne przenośne Hamachi za pomocą "config" . A właśnie. Teraz jest to tylko przenośne ale na naszym kompie. Aby można było przenosić pomiędzy rożnymi kompami, wymagane są nasze pliki konfiguracyjne. Aby mieć je zawsze w jednym miejscu, klikamy na "install depends".UWAGA   Tutaj może odezwać się wasz program antywirusowy.  Otóż podczas wykonywania tej części poradnika, czyli instalowanie naszych ostawień, przetwarzany jest także plik:

"C:\Program Files\NSIS\Plugins\firewall-disabler.dll"

   Nic złego jednak się nie dzieje. Dlaczego ? Plik ten posiada w sobie pewna część wirusa, który odpowiada za wyłączenie zapory sieciowej, tak aby Hamachi mógł się bez problemów połączyć na innej maszynie. Wielokrotne testy udowodniły, że po przetworzeniu tego pliku oraz po wielokrotnym uruchamianiu hamachi na innych maszynach, absolutnie żadne oprogramowanie typu "wirus/spyware/podobne" nie dostało się na maszynę testowa.

JEŚLI UWAŻASZ, ŻE TO MOŻE SPRAWIAĆ ZAGROŻENIE, OPUŚĆ TEN PORADNIK.


   Jeśli chcesz używać Hamachi w takiej wersji, możesz usunąć pliki:

  • install depands
  • buri.nsi.
  • oraz katalog ico


   Chcesz jednak mieć hamachi jako pojedynczy plik ? Czytaj dalej.   Aby tego dokonać, klikamy prawym na pliku "buri.nsi" i z menu wybieramy "Compile NSIS Script"Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   Kolejna pozycja w nowym menu mamy opcje "Compile NSIS Script(Choose compressor)". Pozwala nam to na wybranie kompresji, co w ostateczności doprowadzi do faktu, ze nasz plik wynikowy może być mniejszy. Jeśli zdecydowałeś się na ten krok, wybierz wersje "Best Compressor". Pozwoli nam to na maksymalne zmniejszenie pliku końcowego, poprzez kompilacje każdego pliku osobno.

Po wybraniu klikamy na "OK" i czekamy na zakończenie instalacji.UWAGA

   Są dwa możliwe scenariusze kompresji:

1. Kompilator zakończy prace z wynikiem:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us2. Kompilator zakończy prace z wynikiem:


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

   W 1. przypadku oznacza to, że możesz używać naszego utworzonego hamachi bez przeszkód.


   Natomiast w przypadku 2., czyli zwrócenie błędu przez kompilator:

"Error in script ... "

musimy uruchomić plik "install depands" tak aby nasze pliki konfiguracyjne zostały przekopiowane do naszego przenośnego katalogu.UWAGA 


Pamiętajmy o ew. alercie programu antywirusowego.

   Wszystko wydaje się być zrobione poprawnie, przekonajmy się czy to działa.  Zauważ że w naszym katalogu z Buri, pojawił się nowy plik, czyli "CloseBuri". Ten plik odpowiada za zamykanie hamachi. A który za uruchamianie ? Dokładnie "Buri" właśnie.

   Aby się o tym, przekonać, kopiujemy nasz plik "Buri" na pulpit dla przykładu i uruchamiamy go. Możesz także mieć pliki

  • buri
  • CloseBuri

w osobnych katalogach. Nie jest wymagane, aby były w tym samym miejscu podczas uruchamiania. Uruchamiasz plik "Buri" i widzisz ekran powitalny. Możesz dwa razy kliknąć w niego. Nie ma to wpływu na uruchamianie Hamachi.

   Aby Hamachi zamknąć, po prostu kliknij w "CloseBuri" co spowoduje bezpieczne zamkniecie Hamachi i usunie sterownika z połączeń sieciowych.

Ale co to ? Ikonka Hamachi dalej jest kolo zegarka ? Najedz na nią kursorem a zniknie.Poradnik powstal w oparciu o:

BuriHowTo

http://www.buriproject.rd.to/howto/

oraz w oparciu o

Hamachi Wiki - Buri

http://logmeinwiki.com/wiki/Hamachi:Buriadnie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz