Jak grać ... Enemy Territory: Quake Wars ?


   Quake ma długą i bardzo dobrą historię w grach komputerowych. Dla wielu  to najważniejsza gra, jaka powstała jeśli mowa o gry typu FPS. 

   Osobiście nie uważam się za wielkiego fana Q. Pograć i pogram, ale na dłużej gra mnie nie przyciąga. 

   Inaczej było w przypadku ET-QW. Tutaj zasiedziałem się na długo. Może to wina wymogów ( team play ) a może po prostu w końcu jest to coś w grach Q, co potrafi mnie wciągnąć. 

   Jak by nie było, wraz z ludem graliśmy ostro i długo. Jak to mówią 'raz na tarczy, raz bez tarczy ... a raz po tarcze ;p' Obcy także maja specjalizacje.A to Ci nowość ...

1.) Dołącz do sieci lub utwórz siec w której będziesz grał.
2.) Zainstaluj grę a następnie pobierz i zainstaluj patch 1.0 do 1.5 .
3.) Jeśli jesteś osobą, która dołącza się do gry, uruchom ją, utwórz profil offline, wybierz 'Play on LAN' i upewnij się że masz wybrane 'Source - LAN'. Wybierz interesującą Cię rozgrywkę i dołącz do gry.
4.) Jeśli jesteś osobą, która tworzy rozgrywkę w sieci LAN, z menu z gra wybierz ' Server Launcher ' lub z katalogu z gra uruchom plik 'serverlauncher.exe'. Tak czy inaczej pojawi Ci się okienko, pokazane na obrazku poniżej:
Kliknij  aby powiększyć.

5.) Najbardziej interesującymi Cię opcjami w ustawieniach serwera są:
a.) -MIN PLAYERS - Tutaj ustawiasz ile ma być min osób, zanim będzie mozlna uruchomić serwer gry. ( Najlepiej zacząć od 1. )
b.) -MAX PLAYERS - Opcja która pozwala określić kiedy serwer zwróci błąd o maksymalnej liczbie graczy. Każdy chętny dolaczyc się, otrzyma taką informację.
 c.) -GAMETYPE - Czyli gramy w kampanie ( sdGameRulesCampaign ) wykonujemy misje ( sdGameRulesObjective ) lub gra na czas ( sdGameRulesStopWatch. )
d.) -LAN SERVER - Ustawienie tej opcji na ( True ) nie pozwoli graczom spoza  sieci na dołączanie się.  
6.) Możesz także poeksperymentować z własnymi ustawieniami gry, jak na przykład jaki procent graczy ma ustawić opcje 'Ready' zanim gra rozpocznie się automatycznie, czy ilość botów, jakie będą Wam towarzyszyły. Kiedy już w końcu będziesz miał wszystko ustawione, klikasz w 'Start Server'.
7.) Możesz dolaczyc do własnego serwera, po uruchomieniu gry.


Porty i protokoły.

   Do poprawnego działania, gra wymaga  przekierowanych portów i protokołów.

  • 277333074 ( UDP )

Jak grać ... UFO: The Two Sides ?

   Uwielbiam darmowe gry. Nie z powodu bycia darmowym właśnie. Gry te nie są robione przez tysiące programistów, którzy siedzą całymi dobami, tylko po to, by dodać jeszcze parę polygonów, by gra wyglądała jeszcze bardziej realistycznie. A gdzieś po drodze, gubią sens i to coś co ma przyciągnąć gracza na dłużej, niż tylko na czas skończenia gry ...

   A stare gry ? Czasy, kiedy parę pikseli potrafiło utworzyć w głowie całą grę dla każdego ? To były czasy. Okazuje się jednak, że dalej są. I jednym z większych tytułów jest właśnie 'Ufo: Enemy Unknown'. 

   Ok. Nie dokładnie ta gra. Darmowa konwersja tej gry. Stworzona przez fanów gatunku. I czuje się to właśnie grając. Znowu można wybrać jedną ze stron aby zawładnąć światem lub odebrać go najeźdźcom. 

   W tej grze to Ty zadecydujesz, kto będzie panem swojej lub obcej ziemi. Pamiętaj, że w końcu strona, którą pokonałeś, powstanie w rebelii. Masz miejsce na ucieczkę ?


Wojna światów ?

1.) Pobierz UFO The Two Sides a następnie zainstaluj w domyślnym katalogu.
Uwaga! W trakcie testów, gra wykazywała problemy ze znalezieniem utworzonego serwera gry, jeśli nie była zainstalowana w domyślnym katalogu.

2.) Dołącz lub utwórz do sieci, w której będziesz grać.
3.) W katalogu z gra uruchom plik 'config.exe' a następnie wybierz w zakładce 'General' opcje 'Network Settings', jak to jest pokazane na obrazku poniżej.
Kliknij aby powiększyć.

4.) Ustaw limit dla pakietów jakie przychodzą i wychodzą. Możesz ustawić to w sekcji 'Packet timeout'. Jest to pokazane na obrazku poniżej.
Kliknij aby powiększyć.

Uwaga! Liczba pakietów, musi być taka sama tak dla osoby która uruchamia serwer jak i dla osoby która do serwera będzie się dołączała.

5.) Uruchom grę i wybierz odpowiednio:
a.) Jeśli tworzysz rozgrywkę, wybierz 'New Game' a następnie 'Host multiplayer game'. Wybierasz kim chcesz grac  i czekasz, aż dolaczy do Ciebie drugi gracz.
b.)  Jeśli dołączasz do utworzonej rozgrywki, wybierasz odpowiednio 'New Game' a w nowym oknie zaznaczasz opcje 'Join multiplayer game'. 

Jak grać ... Nerf Arena Blast ?

   Uwielbiam pokręcone, dziwaczne i cudownie nienormalne gry. Jednym z przedstawicieli takich gier jest Nerf  Arena Blast

   Oparta na silniku oryginalnego Unreala ( a działo się to w latach, kiedy o MW3 czy Battlefieldzie nikt nie słyszał. Właśnie to Unreal był wyznacznikiem doskonalej grafiki ( ja i dzisiaj potrafię się zachwycić nad dobra grafika w grze. )

   A sama gra ? Zwykła strzelanka, gdzie zamiast prawdziwych broni, mamy plastikowe pistolety na kolorowe kulki, przyssawki i inne dziecięce rarytasy. 

   Pomimo kolorowego świata, rozgrywki są jak najbardziej poważne i wciągające. A jeśli dobrze poszperamy w sieci ( z oczywistego względu tutaj ich nie podam, gdyż zawierają nielegalne treści. Jakkolwiek minęło 10 lat od publikacji gry, więc prawdopodobnie iż gra ma status porzuconej ( abandonware ) i  można ją legalnie pobrać właśnie ze stron zajmujących się tematyką abandonware.


Kolorowe kredki ...

1.) Zainstaluj grę a następnie pobierz i zainstaluj patch 1.2 .
2.) Dołącz lub utwórz sieć w której będziesz grał.
3.) Po uruchomieniu gry wybierz 'Multiplayer' a następnie wybierz odpowiednio:
a.) 'Setup Server' jeśli jesteś osobą która będzie uruchamiała serwer w sieci LAN. Nie zapomnij także, aby zaznaczyć 'Publish server' -> 'Private' aby serwery były tworzone w sieci LAN. 
Uwaga. Jeśli ktoś będzie znal namiary na Twój serwer w sieci prywatnej będzie mógł się do niego dolaczyc.

b.)  'Find Games' i zaznaczamy zakładkę 'LAN Servers' aby dolaczyc do istniejącego już serwera.