Evolve - z czym to się je ?    Opisywałem nie tak dawno czym tak na prawdę jest Evolve. I jak słusznie zauważył jeden z czytelników w mejlu do mnie, 'wszystko fajnie i kolorowo, ale z czym to się je ?' Dlatego też ten post będzie dedykowany tej osobie, która przypomniała mi iż czas abym opisał szczegółowo program. 

   Jeśli mogę chwilę prywaty. Natłok przy prowadzeniu tego bloga ( codzienne rozmowy na gg czy skype, odpowiadanie na mejle ) ale i także tworzenie nowego forum ( tak, jestem w trakcie tworzenia forum. Miejsca, gdzie będzie wsparcie dla każdego programu opisywanego tutaj. Szczegółowe poradniki, opisy konfiguracji, ale także i miejsce, gdzie będziecie mogli się umówić na rozgrywkę w sieci poprzez Wasz ulubiony program ) czy w końcu prowadzenie dwóch innych blogów ( napisze tylko że są to tematycznie o muzyce i jedzeniu :P ) czasami sprawiają, iż napisane już poradniki ( mam ich parę zaległych, a co tydz do rosnącej ciągle listy, na której teraz znajduje się około 150! pozycji gier, dopisuję około 5-8 nowych. ) zalegają w otchłaniach komputera czy na moim koncie chomikuj ( jest to jako prywatne, wiec nic nie zobaczycie :P ) i właśnie z lekkim poślizgiem je publikuje.Nie takie Evolve straszne, jak je opisują ;)

   Po pobraniu i zainstalowaniu Evolve a także po uruchomieniu, przejdźmy do ikonki znajdującej się w zasobniku systemowym. Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na ikonce, otrzymamy menu, jak pokazane na obrazku poniżej:
   Wybierzmy pierwsze menu od góry, czyli 'Home'. Pokaże nam się okienko jak na obrazku poniżej:

Kliknij aby powiększyć.

   W tym oto oknie, możemy przeglądać 4 najpopularniejsze gry, w jakie teraz grają gracze. Jeśli mamy któraś z tych gier zainstalowana na komputerze, wystarczy kliknąć 'Find Match' aby program automatycznie znalazł dla nas osobę chętną do grania. 

    Na zakładce 'Multiplayer' możemy znaleźć wszystkie gry, dla których w danej chwili jest wsparcie w programie. ( obrazek poniżej. )

Kliknij aby powiększyć.

   Także i tutaj, jeśli mamy któraś z tych gier zainstalowana w systemie ( raczej na pewno ) klikamy w 'Find Match' aby znaleźć chętną do wspólnego grania osobę. Możemy także zobaczyć, ile osób w danej chwili szuka kogoś do rozgrywki 'Looking for Game'. Przy każdej grze, znajduje się także możliwość definiowania wyszukiwania rozgrywki ( prawa strona okna, ikonka zębatki. ) Jeśli klikniemy w tą ikonkę, zobaczymy mniej więcej takie okienko ( obrazek poniżej prezentuje przykład gry 'Torchlight II'. )


Kliknij aby powiększyć.


   Tutaj możemy zdefiniować, ile minimalnie szukamy osób do grania 'Minimum players' oraz jaka jest maksymalna ilość osób, z jakimi chcemy pograć 'Maximum players'. Pamiętać należy, iż wartości dla każdej gry są inne. 

   Zakładka 'Library' pokazuje nam nasza biblioteczkę gier ( podobne do STEAM. ) Zobaczymy tutaj w jakie tytuły graliśmy ostatnio, ile czasu, także możemy zobaczyć utworzone przez nas zdjęcia, nagrane filmiki z gry ( jeśli nie pamiętacie, Evolve pozwala na nagrywanie filmików bezpośrednio w grze, w dobrej jakości, przy minimalnych zużyciach systemu, co ma znaczenie dla grania. ) Klikniecie w zakładkę 'Profile' przeniesie nas na stronę Evolve z profilem gry. Zobaczymy tutaj najaktywniejszych graczy w grę, ilość fanów, forum dla tej gry czy chociażby osiągnięcia, zdobyte przez graczy w tą grę ( dokładnie zostanie opisane poniżej, jak możemy importować własne osiągnięcia ze STEAM lub X-Fire, a także połączyć nasze konto Evolve z Facebookiem, Twitterem, YouTube czy PlayStation Network. )

Kliknij aby powiększyć.

   Po kliknięciu w zakładkę 'Feed' zobaczymy krótkie podsumowanie naszej aktywności i naszych znajomych w programie, czy w końcu ogłoszenia systemowe ( chociażby o najnowszych wersjach programu. ) ( obrazek poniżej. )Kliknij aby powiększyć.


   W programie mamy także dostępną wyszukiwarkę gier. Jeśli nie chce nam się przewijać okna z lista gier, znajdującej się na zakładce 'Multiplayer' możemy, poprzez wpisanie w wyszukiwarce znajdującej się w prawym dolnym rogu programu nazwę gry, w jaka chcielibyśmy zagrać. ( obrazek poniżej z grą 'Stronghold'. )

Kliknij aby powiększyć.Tworzenie Party.
   U góry programu możemy utworzyć rozgrywkę, po  kliknięciu w 'Create Party'. Pokaże nam się nowe okienko, gdzie będziemy mogli wybrać rodzaj tworzonej rozgrywki. 

   'Public Party' pozwala na utworzenie rozgrywki, gdzie będziemy mogli zagrać ze znajomymi ale i także z osobami nie znanymi nam. Jeśli nikt z naszych znajomych nie jest dostępny w danej chwili, a chcemy pograć, jest to idealne rozwiązanie dla nas. Po utworzeniu publicznej rozgrywki, nasza utworzona właśnie rozgrywka ( jest to odpowiednik sieci Hamachi czy Tunngle ) zostanie dodana do wyszukiwarki. W ten oto sposób, każdy kto szuka rozgrywki w taką samą grę, jak my, znajdzie nas i będzie mógł się dołączyć. 

   'Private Party' jak nazwa wskazuje, to rozgrywka tylko dla osób, które są dostępne na naszej liście znajomych ( jak dodawać znajomych, będzie opisane w kolejnym poradniku. ) 

   Teraz tylko wystarczy wybrać 'Create' aby pojawiło się nowe okno 'Party' gdzie będziemy mogli rozmawiać z osobami, jakie się z nami połączyły ( odpowiednik chatu z Hamachi ) oraz ustawić nazwę naszego pokoju. 

Kliknij aby powiększyć.

   Klikniecie w 'Set Party Game' pozwoli nam na wybranie nazwy naszej rozgrywki ( pamiętajcie iż jest to odpowiednik nazwy sieci jak macie np. w Hamachi ) w polu 'Name' a po wpisaniu nazwy gry, ukaże nam się nowa zakładka 'Matchmaking' gdzie będziemy mogli ustawić, jaka jest min. liczba osób jaka będzie mogła się dołączyć wraz z max. liczba osób, które będą mogły się dołączyć do nas. Pamiętać należy, iż dla każdej gry, są inne wymagania.

   Teraz tylko wystarczy kliknąć w 'Update' i będziemy mogli zacząć hostowanie gry publicznej. Identyczna sytuacja ma miejsce, jeśli chcemy grać tylko ze znajomymi. Jeśli chcemy, możemy wygenerować link, dzięki któremu będziemy mogli rekrutować osoby do wybranej przez nas gry, lub tylko jako znajomych. Wystarczy w oknie 'Party' wybrać 'Send Party Invite' skopiować link i można go wkleić chociażby jako sygnaturkę na forum czy na stronie. A może jako opis w komunikatorze ? 

   Jeśli tworzymy rozgrywkę prywatną, opcja ta nie będzie dostępna. Będziemy mogli, po kliknięciu w 'Send Party Invite' wysłać zaproszenie do naszych znajomych. ( Jak dodawać znajomych w programie, będzie opisane w kolejnym poradniku. )


Ostatki.


   W prawym, górnym rogu programu, mamy cztery przyciski. 'Friends' które otworzy nam okienko ze znajomymi, jakich mamy w Evolve ( o tym w kolejnym poradniku ), 'Browser' czyli wbudowana przeglądarka. Tutaj możemy przeglądać stronę Evolve, forum, czy korzystać z tego jak ze zwykłej przeglądarki. 'Recruit' służy do tego samego, co w przypadku tworzenia rozgrywki publicznej. Otrzymamy link, dzięki któremu będziemy mogli rekrutować innych do wspólnej rozgrywki. Ostatnie, czyli 'Report Bug' otworzy nam przeglądarkę zainstalowana w systemie ( tą, która jest ustawiona jako domyślna ) gdzie będziemy mogli zgłosić błąd w programie. 

Dodawanie własnych osiągnięć z STEAM i nie tylko.    Aby dodać własne osiągnięcia ze STEAM, lub jeśli chcemy połączyć nasze konto Evolve np. z Facebookiem czy naszym Xfire, należy zalogować się na stronie https://www.evolvehq.com/ a po poprawnym zalogowaniu się, po kliknięciu w nazwę użytkownika, która to znajduje się u góry okna, wybieramy 'Accounts' i klikamy w '+Add' aby dodać nowe konto. Później tylko wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami pokazującymi się na ekranie.