Ręczna instalacja adaptera sieciowego - Tunngle.   Może się zdarzyć po zainstalowaniu Tunngle iż brak nam połączenia sieciowego w panelu sterowania. Powodów może być wiele; od bałaganu w systemie, po błędnie skonfigurowane oprogramowanie mające nas chronić przed wirusami czy innym złośliwym oprogramowaniem, a na błędzie usera końcowego skończywszy.Windows XP.

1.)  Przejdź do 'Panel Sterowania' -> 'Dodaj nowy sprzęt'.
2.) Zaznacz ' Już podłączyłem urządzenie'.
3.)  Przewin aby znaleźć i zaznaczyć opcje 'Dodaj nowe urządzenie'.
4.) 'Zainstaluj urządzenie które wybiorę z listy'.
5.) Z nowej listy wybierz 'Karty sieciowe'. 


Windows Vista/7.

1.) PPM na ikonce 'Komputer'.
2.) Wybierz 'Właściwości'.
3.) W nowym oknie, po lewej wybierz 'Menadżer urządzeń'.
4.)  Zaznacz z listy 'Komputer'.
5.) Wybierz menu 'Akcja' -> 'Dodaj starszy sprzęt'.
6.)  'Zainstaluj sprzęt, który wybiorę ręcznie z listy'.
7.) Ponownie wybierz 'Karty sieciowe'.


   Jeśli z listy, która pokaże się w nowym oknie, nie ma naszego sterownika, czyli Tunngle, klikamy w 'Z dysku ...' po czym przechodzimy do katalogu instalacyjnego Tunngle/Driver gdzie wybieramy repozytorium odpowiednie la naszego systemu operacyjnego ( odpowiednio 32 bit dla windows x86 lub 64bit dla x64 bit. )

   Po poprawnej instalacji sterownika, wymagane jest ponowne uruchomienie komputera.

Ręczna instalacja adaptera sieciowego - Hamachi.

   

   Może się zdarzyć po zainstalowaniu Hamachi iż brak nam połączenia sieciowego w panelu sterowania. Powodów może być wiele; od bałaganu w systemie, po błędnie skonfigurowane oprogramowanie mające nas chronić przed wirusami czy innym złośliwym oprogramowaniem, a na błędzie usera końcowego skończywszy. 

   Postaram się tutaj opisać jak zainstalować adapter sieciowy dla Hamachi w systemie XP oraz Vista/7 ( z racji iż Vista i 7 są bardzo podobne do siebie, oprę się na tym drugim. )1.) Klikamy na start i wpisujemy odpowiednio:
a.) dla XP:
- hdwwiz.cpl
b.) dla Vista/7:
- hdwwiz
2.) Może się zdarzyć iż 'Kreator  dodawania nowego sprzętu' zacznie automatycznie skanować w poszukiwaniu zmian w systemie. Pozwólmy mu na to, po czym wybierzmy opcje 'Podłączyłem juz urządzenie.'
3.) Jeśli natomiast wyświetli nam listę aktualnie zainstalowanego sprzętu, wybierzmy z listy 'Dodaj nowy sprzęt.' ( Jeśli tej opcji nie ma,  pomijamy ten krok. )
4.) Wybieramy opcje zaawansowana, która pozwoli nam na ręczne wybranie z listy sprzętu jaki chcemy zainstalować w systemie. 
5.) W nowym oknie wybieramy 'Karty sieciowe'.
6.) Po zaznaczeniu naszego wyboru i przejściu krok dalej, wybieramy w nowym oknie miejsce zainstalowanego Hamachi i wybieramy plik:
a.) nazwa_pliku.inf
7.) Po pomyślnym zainstalowaniu sterownika sieciowego, przechodzimy do połączeń sieciowych w panelu sterowania, szukamy za nowym połączeniem, którego nazwa może brzmieć rożnie, a które to połączenie będzie miało w tytule 'Hamachi' i zmieniamy to połączenie na 'Hamachi.'

Dodatkowa informacja.

   W przypadku, gdyby w trakcie instalacji sterownika ukazał nam się błąd o nieodpowiednim parametrze sterownika, należy w rejestrze usunąć następującą wartość:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Network\Config

Tunngle - błąd [4-103]

Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):1.) Firewall stoi na drodze do poprawnej komunikacji pomiędzy Tunngle a usługą Tunngle. 


  Rozwiązania tego problemu.

1.) Upewnij się że opisane poniżej aplikacje maja pełen dostęp do połączeń miedzy sobą oraz mogą się komunikować bez jakichkolwiek przeszkód:
a.) Tunngle.exe.
b.) TnglCrtl.exe.
2.) Może jednak się zdarzyć iż pomimo utworzenia reguł zaufania, firewall w dalszym ciągu nie pozwala na komunikacje. Rozwiązaniem jest wyłączenie firewalla na czas używania Tunngle i sprawdzenie czy rozwiązanie to działa. Jeśli nie, wymagane będzie odinstalowanie aktualnie używanego firewalla i wybranie innego.  

Tunngle - błąd [4-102]

Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):1.) Instalacja usługi systemowej Tunngle zakończyła się niepowodzeniem.
2.) Zainstalowane oprogramowanie służące go ochrony komputera ( antywirus/firewall/anty spyware ) zablokowało instalację usługi sieciowej.
3.) Zainstalowane oprogramowanie służące go ochrony komputera ( antywirus/firewall/anty spyware ) zablokowało ustawienie usługi w tryb działania automatyczny oraz/lub zablokowało uruchomienie jej.
4.) Twoje konto w systemie Windows nie ma wystarczających uprawnień wymaganych do zainstalowania usługi sieciowej. 
  Rozwiązania tego problemu.

1.) Przejdź do centrum sterowania usługami systemowymi i przekonaj się czy usługa opisana poniżej znajduje się na liście usług zainstalowanych w  systemie:
a.) TunngleService.
2.) Jeśli usługa ta istnieje na liście usług systemowych, upewnij się że jest ona ustawiona w tryb 'Ręczny'.
3.) Przydatne może okazać się zapoznanie się z rozwiązaniem błędu 4-101 opisującym rozwiązanie z  oprogramowaniem służącym go ochrony komputera.

Jak grać ... Saints Row: The Third ?

   Zawsze uważałem że gry powinny przynosić rozrywkę. Grając powinno się relaksować, bawić i miło spędzać czas. 

   I to właśnie robi ta gra. Oferuje tony rozrywki i zabawy, puszczając do gracza przysłowiowe 'oczko' i mówiąc 'hej, nie patrz na to zbyt realnie, wyluzuj się i baw się dobrze siejąc zniszczenie na mieście.'  I muszę powiedzieć jedno .. wywiązuje się z tego doskonale. 

   Ktoś przyrównał grę do serii GTA. Osobiście nie zgodzę się z tym określeniem. To tak jak by określać 'Dragon Age' jako następcę serii 'Buldur's Gate.' Nie ma racji bytu takie porównanie. Tak BG jak i GTA to dla mnie gry kultowe. I nijak się nie da innych gier do nich porównać. 

   Naśladownictwo to najlepsza forma uznania. I chyba tym właśnie jest SRTT. F*** yeah :P

   Standardowo. Opisze jak grac w grę w trybie kooperacji w sieci LAN. Proszę także o komentowanie poradnika wraz z opisaniem błędów jakie ew. napotkacie podczas grania. Proszę także o klikanie w 'lubię to' celem rozreklamowania tego poradnika. Może dzięki temu znajdziecie więcej chętnych do grania ?


Ziomale rox !

1.) Zainstaluj grę i upewnij się że jest w bibliotece Steam.
2.) Dołącz lub utwórz własną sieć.
3.) Uruchom STEAM poprzez smartsteam.
4.) Uruchom grę a w niej przejdź do 'Co-op Campaign'.
5.) Wybierz 'Options'.
6.) W opcji 'Privacy' zmień na 'Open to All'.

Tunngle - błąd [4-101]

Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):

1.) Instalacja Tunngle zakończyła się niepowodzeniem.
2.) Nie zainstalowano poprawnie połączenia sieciowego dla Tunngle.
3.) Przerwałeś instalacje sterownika sieciowego Tunngle.
4.) Zainstalowane oprogramowanie służące go ochrony komputera ( antywirus/firewall/anty spyware ) zablokowało instalację  połączenia sterownika sieciowego. 
5.) Zainstalowane oprogramowanie służące go ochrony komputera ( antywirus/firewall/anty spyware ) zablokowało wprowadzenie zmian w rejestrze  systemu Windows.
6.) Twoje konto w systemie Windows nie ma wystarczających uprawnień wymaganych do zainstalowania Tunngle wraz ze sterownikiem sieciowym.


Rozwiązania tego problemu.

   Odinstaluj Tunngle -> uruchom komputer  ponownie -> zainstaluj Tunngle na nowo -> uruchom ponownie komputer. Teraz sprawdź w połączeniach sieciowych, czy jest połączenie Tunngle. Jeśli tak, możesz używać Tunngle. 

   Możliwe że  oprogramowanie służące go ochrony komputera ( antywirus/firewall/anty spyware ) w trakcie instalacji skanuje zmiany dokonywane w systemie  i blokuje wprowadzenie takich zmian.  W takim przypadku należy:
a.) upewnić się że takie oprogramowanie zabezpieczające jest wyłączone na czas instalowania;
   Wymagane jest, aby na czas instalacji Tunngle, konto użytkownika posiadało prawa administratora ( wymagane do zainstalowania połączenia Tunngle.) Jeśli konto takich uprawnień nie posiada, należy skontaktować się  z administratorem w celu albo uzyskania praw administratora lub by administrator sam zainstalował nam Tuunngle ( prawa administratora nie są wymagane do uruchamiania programu. ) 

Tunngle - błąd [3-101]

Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):1.) ktoś dodał Cie do swojej listy znajomych.

Wybierz 'Tak' aby potwierdzić. Aby odrzucić dodanie, kliknij w 'Nie'.

Tunngle - błąd [2-105]

Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):1. ) Wystąpił błąd w połączeniu komunikatora Tunngle.


Rozwiązania tego problemu.

1.) Musisz pamiętać iż komunikator Tunngle ciągle jest w fazie dopracowywania, co oznacza iż takie błędy mogą się pojawiać. Oznacza to także iż nie ma sposobności aby naprawić taki błąd właśnie.  

Tunngle - błąd [2-104]


Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):1.) UPnP jest wyłączone w Twoim routerze.
2.) Jedna z następujących usług nie została uruchomiona na Twoim komputerze:
a.) SSDP Discovery.
b.)  UPnP Device Host
3.) Firewall blokuje plikowi Svchost.exe nawiązanie połączeń wychodzących.
4.)  Twój router nie obsługuje  UPnP .
5.) Dokonałeś już przekierowania portów w routerze ( nie ma potrzeby używania  UPnP  w ustawieniach Tunngle. )


Rozwiązania tego problemu.

1.) Zaloguj się do panelu konfiguracyjnego routera i upewnij się że opcja   UPnP ma status włączonej. Zapisz zmiany wprowadzone w routerze.
2.) Upewnij się że usługi opisane poniżej są uruchamiane w systemie automatycznie. Upewnij się także iż w chwili występowania tego błędu także są uruchomione. 
a.) SSDP Discovery.
b.)  UPnP Device Host.
3.)  Upewnij się że w ustawieniach firewalla, plik Svchost.exe ma możliwość dokonywania połączeń wychodzących. Jeśli tak się nie dzieje, utwórz regułę. 
4.) Możesz także użyć narzędzia do rozwiazywania problemow - Tunngle. 
5.) W szczególnych przypadkach, wymagane jest uruchomienie Tunngle w trybie off line ( czyli bez logowania się do serwera głównego. ) Aby tego dokonać, w okienku logowania ( miejsce gdzie spisujesz login i hasło ) kliknij dwukrotnie w 'Anuluj' aby Tunngle uruchomiło się właśnie w trybie off line. Po uruchomieniu się Tunngle, przejdź do ustawień systemowych i upewnij się że opcja   UPnP jest odznaczona. 


Tunngle - błąd [2-103]Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):1.) Rejestr systemu Windows jest uszkodzony.
2.) Złośliwe oprogramowanie lub źle skonfigurowane oprogramowanie służące ochronie rejestru, nie pozwala na dokonanie zmian w rejestrze. 
3.) Dostęp do niektórych wartości rejestru jest zabroniony.


Rozwiązania tego problemu.

1.) Upewnij się że rejestr jest należycie posprzątany i nie występują w nim błędy, oraz że klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Tunngle.net\ jest poprawnie dodany do rejestru.
2.) Upewnij się także iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmiany w rejestrze były wprowadzane bez jakichkolwiek problemów ( niektóre z pakietów zabezpieczających system, tzw. Total Security, mogą zawierać w sobie składniki monitorujące zmiany w rejestrze a co za tym idzie, do tych zmian nie dopuszczać. )
3.) Jeśli pomimo wszystko w dalszym ciągu występuje ten błąd, musisz się skontaktować a administratorem systemu. 

Tunngle - błąd [2-102]
Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):
 1.) Nie przepuściłeś wymaganego portu w routerze.
2.) W routerze ustawiłeś nieodpowiedni port.
3.) Port jaki ustawiłeś, jest obecnie używany przez inny program. 
4.) Używasz dwóch routerów i nie ustawiłeś ich poprawnie. 
5.) W sieci domowej masz zainstalowane Tunngle na wielu komputerach i nie skonfigurowałeś ich poprawnie.
6.) Używasz 'Udostępnianie połączenia internetowego' które to nie jest poprawnie skonfigurowane.
7.) Źle skonfigurowany lub uszkodzony firewall blokuje poprawne nawiązanie połączenia.


Rozwiązania tego problemu.

1.) Domyślnie Tunngle używa portu 11155 ( UDP ) i podczas przekierowywania portów ten prot właśnie należy przekierować. Można także użyć opcji UPnP w ustawieniach Tunngle. 
2.) Podczas przekierowywania portów ( patrz poradnik w punkcie 1 ) ustawiłeś inny port w routerze a inny port wpisałeś w ustawieniach Tunngle. 
3.) Podczas przekierowywania portów używałeś innego portu niż domyślny, lecz okazało się że port ten jest używany przez inny program. Należy w takim przypadku użyć innego portu ( najlepiej blisko domyślnego, czyli od 11156 + ).
4.) Do połączenia się z internetem używasz dwóch routerów. Więcej informacji znajdziesz w linkach poniżej:
a.) Konfiguracja komputera i Tunngle do instalacji, używania i grania.
b.) Narzędzie do rozwiazywania problemow - Tunngle.
c.) Przekierowanie portów dla Tunngle.
5.) W takim przypadku, należy przekierować porty dla każdej z maszyn osobno i proty te należy przypisać w ustawieniach Tunngle. 
6.) Jeśli używasz 'Udostępnianie połączenia internetowego' musisz odpowiedni skonfigurować maszyny - tą która udostępnia połączenie oraz tą która to połączenie otrzymuje.
7.) Także musisz się upewnić, że pliki Tunngle łączące się z internetem, są dodane do listy wyjątków  firewalla .  

Tunngle - błąd [2-101]


Powody dla których otrzymujesz taki komunikat ( obrazek poniżej ):1.) Firewall może blokować Tunngle połączenie się z serwerem głównym.
2.) W rzadkich przypadkach Tunngle nie może połączyć się z serwerem głównym, z racji przeprowadzania konserwacji serwera głównego.


Rozwiązania tego problemu.

1.) Należy upewnić się że  firewall nie blokuje połączenia plikowi
a.)  TnglCrtl.exe
   połączenia z serwerem. Plik ten musi być zdolny ( musi zostać przepuszczony w ustawieniach firewalla ) do otrzymywania i wysyłania pakietów ICMP . W poradniku traktującym o firewallu można uzyskać informacje traktujące o konfiguracji tychże by współpracowały z Tunngle. ( Może się jednak zdarzyć iż pomimo faktu, firewall zdaje się być poprawnie skonfigurowany, Tunngle w dalszym ciągu nie jest w stanie połączyć się z serwerem. Rozwiązaniem ostatecznym może być wyłączenie - lub w przypadku firewalii firm trzecich - odinstalowanie tegoż. )

2.) W przypadku przeprowadzania konserwacji serwera głównego, należy uzbroić się w cierpliwość i czekać aż prace zostaną zakończone. Czasami trwa to godzinę, innym razem o wiele dłużej. Jeśli mamy pewność ze to nie firewall jest przyczyną, należy próbować połączyć się z serwerem w regularnych odstępach czasu lub poprzez sprawdzenie tematu dostępnego w linku poniżej: 

The Official "Is Tunngle Down Right Now?" Thread 

Jak grać ... Call of Duty: Modern Warfare 3 - Cooperative ?

   Poradnik napisany przez Azot ( który to twórca poradnika zgodził się na przedruk na blogu. ) Dzięki ;)

Jeśli chciałbyś zagrać w CoD: MW3 ze znajomym w tryb współpracy w sieci LAN, lecz nie wiesz jak to zrobić, nie martw się nic straconego!
    Wystarczy że będziesz postępował według poniższych instrukcji, a już za kilka minut będziesz mógł cieszyć się trybem współpracy. To do dzieła!


Wymagania:


-Zainstalowana pełna wersja gry, wraz z najnowszą obsługiwaną aktualizacją
-Zainstalowany .NET Framework w wersji 4.0 łącznie z najnowszymi aktualizacjami

(.NET Framework można pobrać z oficjalnej strony Microsoftu: Microsoft .NET Framework 4 (instalator oparty na sieci Web)


W niektórych przypadkach konieczne jest przekierowanie portów:
- UDP 29184
- TCP i UDP 3074
Instrukcje dotyczące przekierowywanie portów w zależności od typu i rodzaju routerów można znaleźć pod adresem:


http://portforward.com/


Jak przekierować porty w routerze ?

Instrukcja:

 Aby połączyć się z drugim graczem potrzeba będzie utworzyć sieć lokalną między wami. Są różne metody i programy aby to zrobić, lecz osobiście polecam użycie jednego z dwóch najpopularniejszych: Hamachi lub Tunngle.
Oba programy mają język polski, więc z obsługą programów nie powinno być żadnych problemów.

Poniżej przedstawiam jak zrobić to przy użyciu programu Tunngle.

1. Rejestrujemy się na oficjalnej stronie Tunngle.net (Nazwa użytkownika i hasło będą potrzebne w następnym kroku do zalogowania się do programu, więc postaraj się ich nie zapomnieć).

Rejestracja konta w Tunngle.


2. Pobieramy i instalujemy program (instalacja przebiega standardowo, po poprawnym zainstalowaniu programu konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera).

Pobierz najnowszą wersję programu Tunngle.


3. Po ponownym uruchomieniu komputera uruchamiamy program Tunngle i logujemy przy pomocy nazwy użytkownika i hasła użytego przy rejestracji w kroku 1.4. Po pomyślnym uruchomieniu programu odszukujemy zakładkę 'System' i z rozwijanej listy wybieramy 'Options' w polu 'Language' z rozwijanej listy wybieramy język polski i u dołu przyciskiem 'Apply' zastosowujemy wybrane ustawienia. Aby program obsługiwał język polski wystarczy ponownie go uruchomić.

Kliknij aby powiększyć.


5. Po ponownym włączeniu programu z panelu bocznego wybieramy pozycję 'Shooter' następnie w nowo wyświetlonej stronie odszukujemy 'Call of Duty: Modern Warfare 3 Coop' i wchodzimy do pokoju z największą ilością graczy.

Kliknij aby powiększyć.


6. W kolejnym kroku wymagane jest pobranie wszystkich wymaganych plików do prawidłowego uruchomienia gry w trybie współpracy (linki poniżej).

- Aktualizacja gry do wersji 1.4 (3.9MB):

- TeknoMW3 Modern Warfare 3 Steamless LAN Spec Ops/Survival Loader (6.0MB):


7. Wypakowane wcześniej oba pobrane pliki przenieś do swojego katalogu z grą np.: (C:\ProgramFiles\Activision\Call of Duty\Modern Warfare 3) i zastąp je z już istniejącymi.

8. Następnie odszukaj i uruchom aplikacje TeknoMW3 znajdującą się w głównym katalogu gry.

9. Po uruchomieniu aplikacji zostaniesz poproszony o wpisanie swojego pseudonimu, jakim będziesz posługiwał się w grze.
Pole FOV (65-120), pozostaw z domyślną wartością.

Kliknij aby powiększyć.

Kliknij aby powiększyć.


10. W zależności od tego czy chcesz dołączyć do już utworzonej przez drugiego gracza gry czy utworzyć własną, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

* Jeśli chcesz utowrzyć grę w aplikacji TeknoMW3 1.3 zaznacz opcje 'I am the host' i kliknij 'Start game'.

Kliknij aby powiększyć.


Gra uruchomi sie samoczynnie, gdy znajdziesz się w lobby gry wejdź w sekcje 'TeknoGods Coop'.
Po pomyślnym wejściu do lobby trybu współpracy ustaw wedle upodobań poziom trudności, mapę itp. Następnie podaj swój adres Ip na czacie lub swojemu znajomemu aby mógł dołączyć do utworzonej przez Ciebie gry. Pozostaje Ci tylko czekać na dołączenie drugiego gracza. Po dołączeniu drugiego gracza rozpocznij rozgrywkę.

Kliknij aby powiększyć.


* Jeśli chcesz dołączyć do utworzonej już gry w aplikacji TeknoMW3 1.2 uzyskaj Ip osoby hostującej (tej która utworzyła grę. Jeśli nie masz znajomego z którym chcesz grać uzyskaj adres Ip na czacie (pamiętaj jeśli użytkownik hostujący ma inną wersję gry niż ty (1.4) nie bedziesz mógl się z nim polaczyć).

 Kliknij aby powiększyć. 

Następnie uzyskany adres Ip wpisz w pole aplikacji i klikając 'Start game' uruchom grę. Gra uruchomi sie samoczynnie, gdy znajdziesz sie w lobby gry wejdz w sekcje TeknoGods Coop. Powinieneś sie w przeciągu 5 sekund polaczyc z hostem, jeśli to nie nastąpi oznacza to że gra nie została utworzona prawidłowo bądź host zamknął grę lub zle przepisales adres Ip.
(W niektórych przypadkach gdy nie można wejść do utworzonej gry, wystarczy wyłączyć grę i spróbować wejść ponownie, jeśli po pierwszym razie nie będzie możliwe wejście należy powtórzyć tą czynność).

 Kliknij aby powiększyć. 

A tu pokazane jest jak to powinno wyglądać wizualnie:

Oglądaj poradnik video.


== UWAGA ==

- Poradnik nie ma w pierwotnym założeniu propagować w żaden sposób piractwa
- Autor poradnika zastrzega sobie prawo do zmodyfikowanie go bądź usunięcia
- Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek złe działanie gry
- Linki do plików w poradniku nie są własnością autora
- Użytkownik przeprowadza powyższe czynności na własną odpowiedzialność
- Zakaz kopiowania poradnika bez zgody jego autora
 - Wszelkie błędy w działaniu aplikacji Teknogods Survival Loader należy zgłaszać następującym osobom:

Reaver <reaver@teknogods.com>
Smurfette <smurfette@teknogods.com>

Strona projektu Teknogods: http://teknogods.com/
Strona programy Tunngle: http://www.tunngle.net/