Domowy serwer VPN. Cześć czwarta. 

   Nadszedł czas aby przedstawić głównego bohatera naszego domowego serwera, czyli laptop na którym będzie wdrażany nasz serwer. Jest to używany laptop, zakupiony w sklepie Avatek, w New Mills w Anglii. Musze powiedzieć iż za cenę 200 funtów szterlingów, jestem jak najbardziej zadowolony z działania, i jakości wykonania. Służył mi dobrze jako zamiennik oraz magazyn śmieci :P Aż nadszedł czas i stanie się w końcu do czegoś użyteczny ... do tej pory filtrował powietrze raczej :D

   Konfiguracje wewnętrzną ( cale bajery, którymi hardware'owcy się podniecają ) znajdziecie tutaj ( dodałem opcje darmowego transferu - raport utworzony dzięki programowi AIDA 64 zajmuje 440KB ! ) Może i nie poraża jak na dzisiejsze czasy,  musicie mieć na uwadze fakt,  iż kupiłem go pawie 3 lata wstecz, a był to używany model! Zresztą i  tak będzie obsługiwał połączenia domowe, w osobnej sieci WiFi, wiec doskonale poradzi sobie ze stremowaniem filmu, udostępnianiem muzyki, czytadeł i całej masy innych potrzeb pomiędzy maksymalnie 5 urządzeń mobilnych ( tablety / smartfony / pda / cokolwiek innego. ) Przy probie połączenia 3 tabletów ( każdy pod innym systemem operacyjnym ) i przy pobieraniu muzyki oraz filmu, nie łapał najmniejszej czkawki. Wydawało się iż obsłużył by więcej żądań, ale nic w danej chwili nie przyszło mi do głowy. Dlatego też wstępny chrzest bojowy uznaje za zakończony pełnym sukcesem. 

   W skrócie o laptopie:

  •   Pamięć fizyczna 3952 MB (DDR3-1066 DDR3 SDRAM)
  •   Typ procesora Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 330 @ 2.13GHz
  •   Dysk fizyczny ST9500325AS ATA Device (500 GB, 5400 RPM, SATA-II)
  •   Karta sieciowa Marvell Yukon 88E8059 PCI-E Gigabit Ethernet Controller
  •   Karta sieciowa Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter 

  Zważywszy na oficjalne wymagania, podane przez producenta systemu, Microsoft jest to aż nadto. Nie będzie także problemem kwestia sterowników. Owszem, w sieci  istnieje cala gama linków, opisujących jak zainstalować brakujące sterowniki. Mi jedyne co było potrzebne to program 7-zip , okolu 30 gigabajtów wolnego miejsca i ta strona . Sterowniki ( wszelakie możliwe dostępne od każdego producenta, każdego dostępnego sprzętu ) można pobrać albo poprzez dodanie kanału RSS do klienta sieci Torrent, lub jako obraz ISO ze sterownikami ( rozmiar w okolicach 5 Giga ), by następnie wypakować sterowniki ( stąd właśnie wymagane tak dużo miejsca na dysku . ) I to wszystko. Po zainstalowaniu systemu, sterowniki zostaną dodane, tak by system mógł w pełni się komunikować nie tylko z nami.

   Z uwagi na fakt, iż na stronie producenta naszego systemu, mamy możliwość pobrania w pełni legalnej, 180 dniowej wersji, którego funkcjonalność nie jest ograniczona w jakikolwiek sposób, przystąpimy do instalacji naszego domowego  serwera.


   Po pobraniu i nagraniu płyty, a następnie po uruchomieniu komputera ( z racji iż pewnie tylko ja jestem inteligentny inaczej, by używać laptopa, dalej będę stosował formułkę o komputerze ) pojawi nam się pierwsze okienko instalacyjne.

Kliknij aby powiększyć. 


   Jeśli dalej potrzebujemy szybkiej pomocy / porady, możemy tutaj w nowym oknie wybrać odpowiednią opcje. Warto zapoznać się ( w razie ew problemów z instalacja ) z  konsola naprawiania błędów.


Kliknij aby powiększyć. 

   Jeśli nic nie stoi nam na przeszkodzie, po kliknięciu 'Install now' pojawi nam się umowa licencyjna.


Kliknij aby powiększyć. 


   Naturalnie zapoznajemy się z umowa ( pytanie czy ktokolwiek kiedykolwiek czyta umowę w programach jakich używa ? ) by przejść do kolejnego okienka instalatora:

Kliknij aby powiększyć. 

   Tutaj jeśli mamy zainstalowana wersje systemu Windows Server 2003 możemy dokonać aktualizacji systemu, a wszystkie dotychczasowe ustawienia, opcje, konta, obrazki i cala reszta, jaka uzbierała się w trakcie użytkowania systemu starszego, zostanie zachowana. Możemy także ( co ja uczyniłem ) wybrać dla zaawansowanych 'Custom' i pojawi nam się mniej więcej podobne okienko:

Kliknij aby powiększyć. 


   Po ustawieniu wszystkiego ( możemy utworzyć nową partycje jeśli chcemy ) przechodzimy dalej:

Kliknij aby powiększyć. 


   Teraz oczekujemy na zainstalowanie systemu, co może zająć tyle czasu ile będzie to wymagane ( na laptopie testowym było to w okolicy 25 min. ) W trakcie instalacji komputer może ponownie się uruchomić samoczynnie, jednak o tym iż jesteśmy na właściwym tropie, poinformuje nas instalator:

Kliknij aby powiększyć. 

   Kiedy już system będzie gotowy do swojego pierwszego rozruchu, pojawi nam się informacja o utworzeniu hasła dla użytkownika ( który to także będzie super użytkownikiem ) w systemie.

Kliknij aby powiększyć. 

   Co bardzo istotne na tym etapie, po wpisaniu hasła nie klikamy 'Enter' tylko wybieramy myszka strzałkę. W przeciwnym razie system zwróci nam błąd.

Kliknij aby powiększyć. 

   Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie hasła z literami małymi, dużymi oraz cyframi. Tak by ew. hakjer miał problemy w sforsowaniu zabezpieczeń. Po poprawnym ustawieniu hasła, pokarze nam się komunikat:

Kliknij aby powiększyć. 


Kliknij aby powiększyć.   I to na tyle. Po potwierdzeniu system zacznie się uruchamiać i powita nas konsola zarządzania serwerem. Gratulacje. Twój domowy serwer właśnie został zainstalowany. Wszystko co musisz zrobić teraz, to zainstalować sterowniki ( menadżer urządzeń ), wykonać ew kopie systemu ( ja używam Acronis True Image, ale możesz używać dowolnego narzędzia do tego celu ) zainstalować dodatkowe programy, jakie będziesz potrzebował i tyle. Możesz rozpocząć zabawę z własnym serwerem. Jeśli utworzyłeś obraz systemu, możesz do woli mieszać i bawić się oraz poznawać swój nowy system.  Zabawa gwarantowana.