Ankiety. Proszę wziąśc udział i pomóc rozbudować bloga.

Zapraszam do wzięcia udziału w ankietach. Liczba odwiedzających stale rośnie, pomimo kilku ( w chwili pisania tego tekstu ) wpisów na tym blogu. W przygotowaniu (poprawianie błędów, obrazków i drobnych udoskonaleń ) są kolejne wpisy. Traktujące nie tylko o Hamachi, ale także innych, konkurencyjnych programach.

Celem ankiet jest dowiedzenie się od Was drodzy czytelnicy, jakich informacji oczekujecie po tym blogu. Czy interesuje Was tylko to co związane z Hamachi ? Czy chcielibyście poznać inne, konkurencyjne i często lepsze programy, które jak Hamachi, pozwalają na granie i nie tylko, ze znajomymi ?

Czy może uważacie ze w poradnikach powinno być więcej instrukcji multimedialnej ? Mowie nie tylko o obrazkach, pokazujących dane wyniki i opisujących określone błędy, ale także prezentacje video ?

A co sadzicie o utworzeniu stron fanowskich na facebook'u, naszej klasie, blipie i Twitterze ? Czy zapiszecie się jako znajomi, polubicie stronę, aby być na bieżąco z publikacjami na blogu ? Czy może sadzicie ze to tylko strata czasu i nie jesteście zainteresowani ?


Wszystkie informacje, jakie mi udzielicie za pośrednictwem tychże ankiet, pozwoli mi lepiej zrozumieć Wasze oczekiwania i wyjść im na przeciw. Poprzez tworzenie treści, na jakich Wam zależy. Jakich oczekujecie. Pomożecie ? :P


Czy chciałbys poznać inne programy, podobne do Hamachi ?


Dodatkowe obrazki i filmy video w poradnikach ?

Co myślisz o stronach fanowskich tego blogu na portalach społecznościowych ?

Błąd adaptera sieci i tęczowe hamachi - opis statusów hamachi.Wiele osób ma problemy z hamachi. Często jest to problem przy korzystaniu ze starej wersji (1.x) lub nowszej (2.x) Podczas używania nowszej wersji Hamachi, najczęstszym błędem programu jest

Błąd adaptera sieci 
 Błąd ten często związany jest z konfiguracja połączenia internetowego. Ale także i firewall lub brak konfiguracji routera jest winny takiemu błędowi programu. Postaram się w dalszej części poradnik opisać najczęstsze problemy, jakie mogą występować oraz możliwe próby rozwiązania lub ew. uniknięcia takiego problemu.Wszystkie wersje Hamachi


   Upewnij  się, że żaden firewall nie blokuje hamachi połączenia z serwerem. Jeśli takowy posiadasz, upewnij się, że został odpowiednio skonfigurowany do poprawnej pracy z Hamachi. W linku poniżej, opisane są najpopularniejsze na rynku firewalle wraz z opisem, jak dany skonfigurować do poprawnego działania z Hamachi.

Hamachi 1.x - podstawowa konfiguracja firewalla (ENG.) - dla wersji 1.x

Najczęściej spotykane firewalle (ENG.) - dla wersji 1.x

Najczęściej spotykane firewalle   (PL.) - dla wersji 1.xHamachi 2.x

   W przypadku  korzystania z Hamachi 2.x w firewallu należy dodać do zaufanych następujące wartości:

 1. Aplikacje 'hamachi-2-ui' jako zaufana.  
 2. Port TCP/IP
  • 56759
 3.  Port UDP
  • 64313
  • 64314
 4.  Adres:
  • 212.118.234.69
  • oraz adres przypisany nam przez serwer Hamachi. 
 5.  Należy także dodać adres serwera pośredniczącego, jako zaufany:
  •  std.hamachi.logmein.com
 6.  Który to adres działa na porcie:
 •  12975

   W chwili pisania tego poradnika, tylko jeden firewall ( z testowanych ) współpracuje z Hamachi, bez potrzeby konfiguracji. Mowa o Comodo Firewall lub Comodo Internet Security. Każdy inny musi zostać skonfigurowany.

Pamietaj!!! Wyłączenie firewalla nic nie daje. Dalej będzie działał w tle jako osobny proces, co będzie skutkowało dalszym blokowaniem Hamachi dostępu do sieci i komunikacji z innymi.


Windows Vista/7

   W tych systemach, istnieje zabezpieczenie systemowe, jakim jest Windows defender. Wiele osób oskarżało się, że w czasie, kiedy ten program działa, Hamachi odmawia poprawnej współpracy. Dlatego też, aby uniknąć ew. problemów z działaniem, należy wyłączyć ten program. Można tego dokonać przechodząc do ostawień programu.

   Kolejnym ważnym aspektem w konfiguracji systemu jest wyłączenie kontroli konta użytkownika w systemach Vista/7. Można tego dokonać w opcjach konfiguracyjnych konta danego użytkownika.


Reorganizacja połączeń w 'Połączenia sieciowe' (XP) i 'Centrum sieci i udostępniania' (Vista/7).


   Hamachi ale także system Windows, ma problemy z poprawnym działaniem w przypadku zbyt dużej ilości połączeń sieciowych. Aby upewnić się, że Hamachi ma najwyższy priorytet w połączeniach,  upewnij się, że ustawiłeś to połączenie zgodnie  poradnikiem, zawartym w linku poniżej.


Ustawianie priorytetu połączenia Hamachi 


   Kolejnym krokiem, jest usuniecie zbędnych połączeń. Jeśli korzystasz z internetu i Hamachi, upewnij się, że żadne inne połączenie nie widnieje na liście połączeń. 

   Dlatego też, jeśli masz zainstalowane inne programy, jak np.

 • Comodo Easy VPN
 • Leaf VPN
 • Tunngle
 • Wippien

odinstaluj te, których nie używasz. Po odinstalowaniu nie zapominaj o obowiązkowym uruchomieniu komputera.  

UWAGA!!! 

   W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że pewne połączenia MUSZĄ znajdować się w połączeniach sieciowych. Jeśli nie jesteś pewien, nie ruszaj nic. Poprzez nieuwagę możesz utracić połączenie z internetem. 


Ustawiamy statyczne IP 


   Podany poniżej krok należy traktować jako opcjonalny. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze takie postępowanie przyniesie wymierne skutki w postaci rozwiązania problemu. W wielu jednak przypadkach, użytkownicy twierdzili że po zastosowaniu się do tego, Hamachi działa prawidłowo. 

Aby ustawić statyczne IP w połączeniu hamachi, należy:

 1. Uruchomić Hamachi i poczekać aż program uzyska dostęp do serwera pośredniczącego. WAŻNE. Nie jest wymagane połączenie z jakąkolwiek siecią w Hamachi.
 2.  Uruchomić wiersz poleceń i wpisać następującą komendę:
 • ipconfig /all  

Po wykonaniu tych kroków, powinno się pojawić okienko, podobne mniej więcej do tego, pokazanego na obrazku poniżej.
   Po wykonaniu tej operacji, spisujemy dane i wyłączamy Hamachi. Wartości podane na tym obrazku mogą się różnic pomiędzy użytkownikami systemów XP i Vista/7, ale zasadnicze wartości są takie same. Te które nas interesują i które będziemy zmieniali to:

 1. Adres IPv4 (Vista/7) lub dla XP bez wersji v4 lub v6 
 2. Maska podsieci
 3. Brama domyślna
 4. Serwer DHCP


   Aby zmienić wartości, przechodzimy do 'Panel sterowania' -> 'Połączenia sieciowe' (XP) lub 'Centrum sieci i udostepniania' (Vista/7). Tutaj wyszukujemy połączenie Hamachi, klikamy prawym i wybieramy 'Właściwości'.

   W nowo otwartym okienku ustawiamy Adres IP (dla osób korzystających z Vista/7 będzie to IPv4. Protokół IPv6 powinien zostać ODHACZONY) oraz wartości dla 'Maska podsieci' jak i 'Brama domyślna'. Po wprowadzeniu danych uruchamiamy komputer ponownie, tak aby zmiany zostały zapisane. 
 


Hamachi 1.x 

   Czym są te strzałki/gwiazdki/migające ikonki w hamachi ? Zaraz się dowiesz. Omówione tutaj będzie, czym jest i jak ew. zaradzić temu:
 • zielone 
        - kółeczko
        - gwiazdka
 • migające kółeczko
 • szare kółeczko
 • niebieski/ka 
       - strzałka w dol
       - kółeczko
 • żółte kółeczko
 • czerwone kółeczko/gwiazdka

  
Najpierw krotki wstęp do

URUCHAMIANIE HAMACHI

   Jak powinno wyglądać bezproblemowe uruchomienie hamachi ? Po uruchomieniu kompa i podłączeniu się do sieci, upewnij się że:
 • nie działa żaden komunikator "gg/tlen/skype/aqq/gizmo/miranda"
 • nikt poza Tobą nie korzysta z połączenia internetowego.
 • nie działa żaden program do pobierania z netu "torrent/e-mule/programy typu flashget"
   Komunikatory z rzadka wpływają na poprawna prace hamachi. Jednak jeśli już się umówisz na rozgrywkę, możesz zamknąć dla pewności. Jakkolwiek jest mało prawdopodobne, aby jego działanie (komunikatora) źle wpływało na poprawna prace hamachi. Rozmowa głosowa poprzez komunikator może jednak złe wpłynąć na połączenie hamachi.

   Jeśli dzielisz łącze, postaraj się upewnić, że nikt nic nie ściąga z netu, co może obciążać połączenie na linii hamachi=serwer=peer. Wyjątkiem może być przeglądanie stron, gdyż te nie obciążają łącza w znacznym stopniu.

   Tutaj już powinno być najbardziej oczywiste, że takie programy (służące do pobierania) albo zupełnie uniemożliwiają połączenie hamachi wpierw do serwera a później nawiązanie połączenia z peerami, bądź w stopniu znacznym poprawna 'komunikacje' w hamachi uniemożliwiają. Nie mowie tutaj o przeglądaniu zasobów w sieciach hamachi i ew. pobieraniu tychże. Bo takowe następuje już po logowaniu do serwera pośredniczącego i nawiązaniu połączenia z peerami.


Kolory/znaki czyli który jest do czego i co z nim ?

W trakcie użytkowania hamachi możesz spotkać się z następującymi kolorami/znakami przy peerze w sieci:

a) zielone 
 - kółeczko
 - gwiazdka
b) migające kółeczko
c) szare kółeczko
d) niebieski/ka 
 - strzałka w dol
 - kółeczko
e) żółte kółeczko
f) czerwone kółeczko/gwiazdka

Pod lupa każdy z osobna, czyli na plasterki 

Ad. a.

Zielone kółeczko oznacza, że połączenie z peerem zostało ustanowione i można grac do woli/przeglądać zasoby/pingować. Oznacza to także, że dany peer w sieci używa hamachi na licencji "Basic".
Image and video hosting by TinyPic


Gwiazdka oznacza, ze wybrany peer w sieci używa hamachi na licencji "Premium" lub wybrał okres próbny "Trial Premium".

Image and video hosting by TinyPic

Ad. b.
Migające kółeczko oznacza proces nawiązywania połączenia z peerem.
Image and video hosting by TinyPic

   Może także się zdarzyć, że naokoło zielonego znacznika będzie się świeciło białe obramowanie. To oznacza ze dany peer w tej chwili rozmawia z kimś innym/pobiera-przegląda zasoby innego peera.

Ad. c.
Szare kółeczko kolo peera w sieci oznacza, ze ww. jest w tej chwili niedostępny.
Image and video hosting by TinyPic

   Aby hamachi pokazywało nam bądź abyśmy mieli możliwość ukrycia nieaktywnych uczestników sieci, możemy to ustawić w ustawieniach hamachi. Status ten pokazuje się, jeśli user w sieci jest nie połączony w sieci, nie jest połączony w hamachi, bądź w sytuacji kiedy Ty sam nie jesteś połączony w danej sieci.

Ad. d.
Niebieska strzałka w dol oznacza, że obydwoje z peerow, u których ten znacznik się pokazuje, używają hamachi z licencją "Basic" oraz że połączenie pomiędzy tymi peerami odbywa się przy użyciu "niskiego pasma łącza" - (8 Kbps).
Image and video hosting by TinyPic

   Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia z niebieskim kołeczkiem przy peerze w sieci hamachi, oznacza to, że jeden z uczestników używa programu na licencji "Premium" bądź "Trial Premium". Oraz że połączenie w kierunku tych peerow odbywać się będzie przy użyciu "szerokiego pasma łącza".
Image and video hosting by TinyPic

Ad. e.
   Żółte kółeczko oznacza, że połączenie pomiędzy peerami jest ustanowione, ale jakakolwiek komunikacja pomiędzy nimi jest niemożliwa. Tak samo próby pingowania/chatu/przeglądania zasobów spełzną na niczym.
Image and video hosting by TinyPic

   Dzieje się tak w przypadku, kiedy nieskonfigurowany firewall/urządzenie z firewallem blokuje dostęp hamachi do prawidłowego połączenia się z peerem/peerami, czasami - rzadko kiedy - kiedy osoby w sieci znajdują się za zbyt dużą ilością urządzeń wspomagających NAT'owanie, lub poprzez używanie klientów, które nie są w pełni funkcjonalne. Najczęściej klientami takimi są wersje 0.9 dla systemów
 • Linux
 • OSX

Ad. f.
   Czerwone kółeczko/gwiazdka przy danym userze w sieci oznacza, że to Ty blokujesz temu peerowi możliwość połączenia się tego peera do Ciebie i odwrotnie.
Image and video hosting by TinyPic

Aby temu zapobiec, kliknij na wybranym urzytkowniku w sieci prawym i wybierz
"Odblokuj"

Image and video hosting by TinyPic

   Jeśli w dalszym ciągu, pomimo odblokowania usera w sieci, pokazuje się taki oznacznik zamknij i uruchom ponownie Hamachi. Musisz oczywiście być "online" w sieci, w której taki przypadek się zdążył.

Udostępnianie plików


Opisane tutaj jest/będzie:

 • użyj prostego udostępniania plików vista/xp
 • jak wyłączyć udostępnianie plików 
 • jak wymieniać się plikami przez hamachi 


   Pamiętaj także, iż istnieje bardziej zaawansowana opcją udostępniania plików, w której masz całkowitą kontrole w udostępnianiu plików. Poradnik, z dokładnym opisem oraz obrazkami, znajduje się w linku poniżej:

Serwer FTP ... czyli jak szybko udostepniac pliki.Ważne


1. Jeśli podczas instalacji hamachi, zaznaczyłeś opcje 

 •   blokuj niezabezpieczone usługi ms windows
Musisz to poprawić, abyś mógł bez przeszkód udostępniać i pobierać pliki. Aby to uczynić, postępuj zgodnie z niżej opisanym krokami. 

  
 1.  Uruchom hamachi.
 2.  Przejdź do preferencji. 
 3.  Tutaj wyszukujesz 'Bezpieczenstwo' i ODZNACZASZ 'blokuj niezabezpieczone uslugi ms windows'. W przeciwnym razie, będziesz miał poważne problemy ze znalezieniem opcji przeglądaj w swoim hamachi.


  Zaczynamy od najprostszych spraw, a będzie nie proste udostępnianie plików. Dotyczy to tylko xp professional. Wersja Home ma ta opcje jako domyślnie włączona. 

  Otwierasz 'Mój komputer' z menu 'Narzędzia' wybierasz 'Opcje folderów'. Tutaj w zakładce 'Widok' zaznaczasz 'użyj prostego udostępniania plików (zalecane)' .


   Kolejna czynnością będzie przejście do panelu sterowania -> połączenia sieciowe. Tutaj klikasz prawym przyciskiem myszy na połączeniu hamachi i wybierasz 'właściwości'. Teraz upewniasz się, ze opcje 'klient sieci microsoft networks' oraz 'udostępnianie plików i drukarek ...' są ZAZNACZONE

   Jeszcze jedną i ostatnią sprawą w prostym udostępnianiu plików, jest posiadanie katalogu 'dokumenty udostępnione' ustawionego jako katalog udostępniany. Domyślnie, po zastosowaniu powyższych czynności, tak powinno być.  Jeśli jednak z jakiegoś powodu tak się nie stało, przejdź do 'mój komputer', teraz kliknij prawym na katalogu 'dokumenty udostępnione' wybierz 'właściwości'.

   W nowo otwartej zakładce 'udostępnianie' wybierz 'udostępnij ten folder w sieci'. Co bardzo istotne, możesz także zaznaczyć opcje' zezwalaj użytkownikom sieciowym na zmianę moich plików'.  Wiąże się to jednak z ryzykiem, gdyż pozwala innym na dokonywanie zmian w danym katalogu. To jednak jest już na Twoja odpowiedzialność. Rozpoczynamy wyższa szkole jazdy, czyli wtajemniczenia ciąg dalszy

   Tutaj poznamy, jak co gdzie i czym pogrzebać, aby mieć większe niż w przypadku zwykłego udostępniania, prawo do decydowania kto jak i kiedy będzie mógł nasze pliki przeglądać.  W przypadku zastosowania tej metody do udostępniania plików, każdy z chętnych, będzie musiał podać hasło wraz z loginem. To jest ta ważna forma zabezpieczeń, która daje nam możliwość wyboru osób z którymi będziemy udostępniać własne zasoby. 


WYŁĄCZ PROSTE UDOSTĘPNIANIE PLIKÓW

Działa to tylko na xp prof. 

XP PROF

 1.   Postępując jak podczas włączania udostępniania plików, teraz musimy to WYŁĄCZYĆ. Czyli robimy wszystko to, co było napisane poprzednio w punkcie 3. Z tą mała różnica, że teraz ODZNACZAMY  wartość 'użyj prostego udostępniania plików (zalecane)'. 
 2.     Ważnym jest także, aby upewnić się, że w usługach Windows, usługa 'stacja robocza' działa i jest automatycznie włączana podczas każdego uruchamiania komputera. Jeśli tak się nie dzieje, klikamy na start -> uruchom i wpisujemy 'services.msc'. Tutaj możemy wyszukać interesująca nas usługę, i jesli zachodzi taka potrzeba, zmienić jej stan działania. 


VISTA

 1.   Start panel sterowaniacentrum sieci i udostepniania.
 2.   Teraz wybieramy połączenie hamachi i 'dostosuj'.
 3.    Będąc we właściwościach połączenia, ustawiamy je jako 'siec prywatna'. 
 4.   W opcjach 'udostępnianie' możesz teraz ustawić udostępnianie jako włączone.
 5.   Zapisz ustawienia, tak jak to jest wymagane.
 6. Kolejnym krokiem, jest wybranie katalogu, który chcesz udostępniać. Po prostu w opcjach udostępniania, możesz wybrać, który z userow jest uprawiony do przeglądania wyżej wybranego katalogu.  


Windows xp prof pozwala na ukrycie katalogu udostępnionego. Oznacza to, że osoba, która będzie chciała przeglądać wybrany katalog, będzie musiała podać pełna jego ścieżkę.

Dla przykadu: 


'\\hamachiIP\nazwa_katalogu_udostępnionego'


Aby ukryć własne zasoby udostępnione,  należy:
 • przejść do 'wiersz poleceń'
 • wpisać 'net config server /hidden:yes'
 • udostępnić katalog, tak jak to robione było do tej pory


   Pamiętaj. Po zastosowaniu tego,  każda osoba, która będzie chciała przeglądać Twoje zasoby, będzie musiała podać pełną ścieżkę. Lub sam to będziesz musiał uczynić, poprzez komunikator lub chat.Błędy/problemy występujące podczas udostępniania plików

Pamiętaj, że wyłączenie firewalla, nic nie pomoże. Niezbędne jest skonfigurowanie tegoż, aby udostępnianie było możliwe. Upewnij się, że możesz pingować partnera, którego zasoby chcesz przeglądać. Wymagane jest także, aby chat działał w obydwie strony. Jeśli tak się nie dzieje, firewall blokuje te funkcje i musi zostać skonfigurowany. 


Upewnij się, że możesz przeglądać katalog, który udostępniłeś


Aby mieć pewność, że katalog, który właśnie przed chwila udostępniłeś, jest możliwy do przeglądania, wykonaj co następuje:
 • Start -> Uruchom
 • wpisz "\\5.x.x.x" i kliknij 'OK'
(pamiętaj że '5.x.x.x' to Twój adres ip hamachi)


   Jeśli otrzymujesz komunikat z błędem, uruchom hamachi ponownie i teraz spróbuj wykonać powyższe kroki raz jeszcze. Jeśli teraz, zamiast okna w którym będą Twoje udostępnione pliki/katalogi pokaże się inny błąd, oznacza to, że musisz raz jeszcze zastosować się do porad dotyczących udostępniania plików/katalogów oraz musisz się upewnić, że ew. firewall jest poprawnie SKONFIGUROWANY.


Możesz także, w wierszu poleceń użyć polecenia 

'net share'

aby upewnić się, ze Twoje katalogi, które uczyniłeś udostępnionymi, są widoczne dla innych.  Oczywiście, jeśli po zastosowaniu tej komendy, nie otrzymasz listy udostępnionych zasobów, oznacza to, że nic nie masz udostępnionego. Co oznacza zastosowanie się do wszystkiego co było opisane powyżej, po raz kolejny. Autoryzacja - ważne słowo.

   Sam windows jest ciekawie zbudowany. I aby móc przeglądać i pobierać ew. zasoby z komputera udostępnionego, sami także musimy wykonać czynności, które pozwalają na udostępnianie. Nie wykonanie tego kroku, powodować będzie, że za każdym razem, gdy będziemy chcieli przeglądać dany komputer w sieci, tenże komputer będzie nas prosił o podanie loginu i hasła. Będzie nas uważał za intruzów, bo nie mamy udostępnionych zasobów, pozwalających na nasza identyfikację. 


Ścieżka \\5.x.x.x nie istnieje lub nie jest katalogiem. 

   Błąd ten oznacza, że albo firewall blokuje połączenie z komputerem, który chcemy przeglądać, lub udostępnianie na tym kompie nie jest wykonane poprawnie.

\\5.x.x.x jest nie dostępne. Możesz nie mieć uprawnień aby przeglądać ....

   Błąd ten jest zwracany w przypadku, gdy udostępnianie na wybranej maszynie jest WYŁĄCZONE.
W rejestrze systemu Windows, znajdź klucz
'HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa\restrictanonymous'
Wartość tego klucza powinna być ustawiona na '0' , jeśli używasz prostego udostępniania plików.

Logon failure: The user has not been granted the requested logon type at this computer

   Tutaj problemem jest polityka prywatności. Najczęściej, problemy występują na końcu łańcucha udostępniania. Aby poprawić ten błąd, upewnij się, ze jesteś zalogowany jako administrator. Także i osoba na drugim końcu łańcucha udostępniania, powinna wykonać te czynności. 

 1.   Start -> uruchom i wpisz 'gpedit.msc'
 2.   Przejdź do 'konfiguracja komputera' dalej do 'ustawienia systemu windows' i 'ustawienia zabezpieczeń'
 3.  Tutaj 'zasady lokalne' i dalej do 'przypisywanie praw uzytkownika
 4.   Tutaj sprawdzisz poprawność dwóch ostawień:
 •   'uzyskiwanie dostepu do tego komputera z sieci'
 •   'odmowa dostepu do tego komputera z sieci'


W pierwszym, czyli w 

'uzyskiwanie dostepu do tego komputera z sieci'


 klikasz dwa razy i upewnij się że konto gość jest tutaj dodane. To konto wymagane jest w przypadku, gdy planujesz używać 'prostego udostępniania plików'.  Tutaj także powinna się znaleźć nazwa komputera, który chcesz przeglądać. Tak aby polityka prywatności, została nawiązana pomiędzy tymi komputerami. 


W kolejnym, czyli w 

'odmowa dostępu do tego komputera z sieci'

klikasz dwa razy i upewnij się, że nazwa komputera, który to chcesz przeglądać, nie znajduje się tutaj na liście. Jeśli jest, a Ty chcesz przeglądać ten komputer, powinieneś go z tej listy usunąć i przenieść na listę w

'uzyskiwanie dostepu do tego komputera z sieci'. 

Tutaj także, jeśli przestaniesz używać 'prostego udostępniania plików' powinieneś umieścić konto gościa. 


   Teraz, jeśli upewniłeś się, że opcje tutaj wymienione, zgadzają się na obu komputerach, które to maja się wzajemnie wymieniać zasobami, możesz pozamykać wszystkie okna. 


Aby wymusić w windows, aby zmiany wprowadzone zostały natychmiast


start -> uruchom -> command.com 

Tutaj wpisz 

'/force'


i zmiany zostaną zastosowane 'od reki'. 

Pamietaj. Konto gość umieszczane jest na liście 'odmowa dostępu do tego komputera z sieci' tylko i w przypadku, gdy otrzymujesz taki błąd

Logon failure: The user has not been granted the requested logon type at this computer

W przeciwnym, jeśli umieściłeś tam konto gościa, udostępnianie stanie się NIEMOŻLIWE. 

Nowości nowości nowościCzym jest myvpnwolrd? Będzie on poprawionym starym i już nie aktualnym my-hamachi. Tam był opisywany tylko hamachi. Teraz będzie tutaj więcej programów. Dojdzie Wippien. Także Comodo Easy VPN oraz Tunngle i Leaf.

Będzie z czego wybierać. Każdy kolejny program będę starał się opisać najdokładniej jak to będzie możliwe. Każdy kolejny będzie miał własny poradnik, od instalacji, poprzez uruchomienie (to pierwsze jak i kolejne) aż poprzez granie i całą resztę, jaka tylko będzie możliwa za pośrednictwem tegoż programu.


Jeśli masz ochotę być na bieżąco z treściami jakie znajdują się na blogu, dołącz do jednej ze stron społecznościowych/mikro blogowych. Jak tylko nowe posty znajda się na blogu, także i na stronach społecznościowych i mikro blogach będzie stosowne ogłoszenie. Zawsze będziesz na bieżąco z tym, co nowego, a ja będę wiedział że ktoś się tym interesuje ;)

Tunngle - Minecraft
Zawarty tutaj opis pozwoli na swobodne granie poprzez Tunngle w Minecraft

Dołącz do gry Minecraft

 1.  Przekopiuj MinecraftSP na pulpit.
 2. Uruchom grę poprze MinecraftSP.
 3. Po uruchomieniu gry, zaznacz 'Force Update' i wybierz nickname.
 4. Kliknij ENTER.
 5. Przejdź do Multiplaer i wpisz adres IP serwer ( Lista serwerów podana poniżej. )
 6. Wybierz z listy serwer i dołącz.

Serwery typu 'Survival'

Jakename 24/7

jakenamesparadise.asuscomm.com

Strona serwera

freebuild (for the most part) - 40 users max
teamspeak3 server 68.84.174.39


Quarion 24/7

mc.quarion.org:25580

Strona serwera Serwery typu 'Role Play'

Etherion Hearts 24/7

IP serwera uzyskujemy po zarejestrowaniu się na stronie. Po udanej rejestracji klikamy w aktywację konta i czekamy, aż administrator potwierdzi aktywację.

Strona seweraPrzydatne linki z serwerami do gry Minecraft

Zbiór serwerów Minecraft


Francuskie serwery Minecraft

Tunngle - Call of Duty: Modern Warfare 4


Zawarty tutaj opis pozwoli na swobodne granie poprzez Tunngle w Cal of Duty 4: Modern Warfare


Konfiguracja Windows i Hamachi do grania

   Aktualizacja.

   Od czasu powstania tego poradnika minęło dużo czasu.  Powstało na tym blogu także wiele innych poradników, szczegółowo opisujących konfigurację poszczególnych elementów oprogramowania zainstalowanego w systemie ( firewall ) , także samego Hamachi ( dotyczy obu wersji 1.x i 2.x ) czy w końcu konfiguracji routera i inne. 

   Dlatego też poniżej zamieszczam właśnie spis dodatkowych poradników, z jakimi możesz ( lub musisz, zależy od Ciebie ) zapoznać. 

1.) Spis portów i protokołów w Hamachi v 1.x
2.) Porty i protokoły w Hamachi 2.x.
3.) Firewall - Informacje & Konfiguracja ( wersja zaawansowana. )
4.) Hamachi 2.x - Tworzenie kopii bezpieczenstwa.
5.) Jak przekierować porty w routerze ?
6.) Rozwiązanie problemu z NAT. 

   Punkt 3 przyda się dla osób mających problem z konfiguracją firewalla tego systemowego czy też tego pochodzącego od firm trzecich ( Norton internet Security, Kaspersky Internet Security, Eset Smart Security czy inne. ) Punkt 5 to prosty poradnik, jak przekierować porty ( spis poszczególnych możecie uzyskać z punktów 1 i 2 ) przydatny dla osób, które w sieci domowej mają Hamachi zainstalowane na większej ilości maszyn. Także warto sprawdzić punt 6, gdyż może on być przydatny w momencie konfiguracji gier ( seria Call of Duty - Modern Warfare dla przykładu. ;) 

Celem tego poradnika jest umożliwienie Tobie jak i Twoim kolegom granie w gry 'po lanie' z wykorzystaniem Hamachi. Dlatego też, co bardzo istotne, jeśli nie napisze inaczej, wszystkie tutaj zawarte porady, odnoszą się do każdego, kto ma problemy z graniem oraz każdy ma do tego się zastosować.


Opisane tutaj będzie także miedzy innymi:


 •  jak poprawnie powinno być skonfigurowane Hamachi
 • zaawansowana konfiguracja Hamachi
 • konfiguracja dla osób używających Windows 7
 • ipx na Windows vista
 • jak ustawić Hamachi pod Windowsa 7 
 • jak ustawić Hamachi aby można było grać 
   Pewnie zapytacie, dlaczego tak napisałem ? Często dostaje prywatnie pytania, dlaczego nie wypisuje ważnych informacji na początku ? Mówisz masz ;d   Wszystko co jest napisane czcionka pogrubiona odnosi się do istotnych informacji i jest ważne. Oznacza to także, że takie informacje powinny zostać przeczytane i zastosowane natychmiast i w takiej kolejności, w jakiej są podane.Piaskownica

   Tutaj zawarte są kroki, które w większości przypadków wystarczą, aby móc grać poprzez Hamachi w gry. Pierwszym krokiem jest reorganizacja połączeń sieciowych.

1.Windows 2k/xp – start → panel sterowania → połączenia sieciowe. Tutaj klikasz w 'menu zaawansowane' i 'ustawienia zaawansowane'. W nowo otwartym okienku zaznaczasz połączenie Hamachi i za pomocą strzałek przesuwasz połączenie Hamachi na sama gore. Klikasz ok na pojawiające się ewentualne okienka informacyjne. Po tym zabiegu WYMAGANE jest ponowne uruchomienie komputera!

2.Windows vista – start → panel sterowania → centrum sieci i udostępniania. W tym oknie po lewej stronie szukamy 'zarządzaj połączeniami sieciowymi' . Naciśnij ALT, kliknij w 'menu zaawansowane' → 'ustawienia zaawansowane' i jak poprzednio, przesuń połączenie Hamachi na samą gore. Jak w poprzednim przypadku, także i tutaj WYMAGANE jest ponowne uruchomienie komputera.

3.Windows 7 – start → panel sterowania → centrum sieci i udostępniania. W tym oknie po lewej stronie szukamy 'Zmień ustawienia karty sieciowej' .Naciśnij ALT, kliknij w 'menu zaawansowane' → 'ustawienia zaawansowane' i jak poprzednio, przesuń połączenie Hamachi na samą gore. Tak jak poprzednio WYMAGANE ponowne uruchomienie komputera i sprawa rozwiązana.

4. Dla osób korzystających z Windows Vista/7 ważne jest aby Hamachi było ustawione w sieci domowej. Wymagane jest to na każdym komputerze, znajdującym się w sieci Hamachi.  Dodatkowo należy upewnić się że połączenie Hamachi korzysta tylko z protokołu IPv4 bądź IPv6. Nigdy nie może korzystać z dwóch jednocześnie. Wymagane jest, aby każdy komputer w sieci Hamachi miał ustawiony taki sam protokół. Dla przykładu:
a.  komputery w sieci a/b/c muszą mieć ustawione w połączeniu Hamachi IPv4 i połączenie to ustawione jest na każdym komputerze. W przypadku, gdyby któryś komputer miał ustawione odmienne połączenie, nie będzie możliwości ustanowienia bezpośredniego połączenia, bądź połączenie to będzie obciążone problemami. 


Jeśli pomimo ustawienia Hamachi w sieci domowej w dalszym ciągu występują problemy z wyszukiwaniem gier w sieci LAN, należy wybrać jako lokalizacje sieciową, siec publiczną.

Kliknij aby powiększyć. 


Więcej o odnajdywaniu i wybieraniu lokalizacji sieciowej.


Wybieranie lokalizacji sieciowej.

Co to jest odnajdowanie sieci?


5.  Należy upewnić się, że Hamachi jest jedynym programem VPN zainstalowanym na komputerze. W przypadku używania innych programów, należy je odinstalować, następnie uruchomić komputer ponownie i upewnić się, że połączenie Hamachi jest na górze w połączeniach sieciowych ( opisane jest to w tym poradniku, jak tego dokonać. ) 
Konfiguracja metryki i bramy. 
Pamiętaj, iż tą poradę możesz traktować opcjonalnie.


   Tutaj należy zachować ostrożność. Wiele osób, po zastosowaniu porad, zawartych poniżej w tym punkcie, oskarżało się, że połączenie z internetem, zostało utracone. Komputer odmawia połączenia się z internetem, możliwe że właśnie na skutek zastosowanych rozwiązań. Dlatego też, należy to uznawać za możliwe, ale niekonieczne rozwiązanie. I w tym przypadku, nie ma potrzeby stosowania tego rozwiązania z metryka i ustawieniami bramy.


Windows XP

   Aby ustawić bramę i wartość metryki, przechodzimy do panelu sterowania i tam do połączeń sieciowych. Tutaj wyszukujemy połączenia Hamachi, wybieramy właściwości tegoż połączenia i dalej co następuje:

1. W nowo otwartym okienku właściwości połączenia Hamachi wybieramy:
- protokół internetowy tcp/ip i klikamy na właściwości

2. W nowym oknie wybieramy
- zaawansowane

3. Upewniamy się że domyślna brama ma wartość

5.0.0.1

jeśli tak nie jest, poprzez 'dodaj' ustalamy wartość domyślna. Po czym klikamy na 'dodaj'. Poniżej powinno się znajdować pole w którym powinna być podana 'metryka automatyczna'


4. Po ustawieniu wartości – o metryce później – klikamy na każde okno 'OK' i uruchamiamy komputer ponownie, jak to jest wymagane.


Windows Vista/7

   Aby dostać się do ustawień karty sieciowej Hamachi w systemach Viasta/7, postępujemy tak samo jak opisane było w dziale 'Piaskownica'. Po otworzeniu okienka z połączeniami sieciowymi, postępujemy dalej według punktów 1-4.   Tutaj, jak już wspomniałem, często gęsto występują problemy z połączeniem internetowym. Usunięcie wartości bramy domyślnej powinno problem rozwiązać. Jeśli tak się nie dzieje, rozwiązaniem najszybszym do zastosowania jest usuniecie Hamachi, uruchomienie komputera ponownie i instalacja hamachi na nowo.

   Mówiąc o ustanawianiu wartości pola 'metryka automatyczna' musimy pamiętać o jednym. Wartość ta z reguły nie może przekraczać '1500'; większe wartości mogą powodować niestabilność połączenia internetowego. Jednak okazuje się, że eksperymentowanie z tym polem, może przynieść najlepsze skutki. Można także zostawić ten poddział, i przejść do następnego.Istotne informacje:

a) Jeśli używasz Visty i także chcesz ustawiać we właściwościach połączenia Hamachi ww. wartości, pamiętaj aby pole 'TCP/IPv6' było ODZNACZONE.

b) Jeśli używasz Visty upewnij się, że połączenie Hamachi widnieje na liście 'centrum sieci i udostępniania' jako połączenie 'siec domowa'. Jeśli tak nie jest, kliknij na połączeniu Hamachi prawym, wybierz 'dostosuj' i ustaw jako 'siec domowa'.
UWAGA!

Jeśli jednak występują problemy z odnajdywaniem  gier w sieci LAN, podobnie jak to było poprzednio, ustaw połączenie Hamachi w sieci publicznej.

Wymagane jest po każdym z tych kroków uruchomienie ponowne komputera, tak aby zmiany zostały wprowadzone.


Najważniejsze w przypadku graczy vista-xp. Osoba która hostuje grę, musi zawsze być osoba z systemem vista.Wyżej coraz wyżej ... w zagmatwaniu

Pingi/chatowanie.

1. Jak już było wspomniane powyżej, upewnij się, że poprawnie skonfigurowałeś firewalla. Wymagane jest, aby połączenie Hamachi było ustawione w tryb zaufania oraz aby połączenia Hamachi były przepuszczane na portach TCP oraz UDP.

2. Jeśli masz możliwość ustawiania ręcznie portów w firewallu, w polach  TCP oraz UDP wpisz adres ip z Hamachi.

3. Pamiętaj, że zamkniecie/wyłączenie firewalla jest rozwiązaniem tylko na chwile i może powodować kolejne problemy. Często firewalle działają jako 2-3 lub więcej procesów w tle. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Dlatego tez poprawna konfiguracja firewalla właśnie może być najlepszym rozwiązaniem, aby zapobiec ew. problemom.

4. Jeśli używasz w swoim połączeniu z internetem routera, najczęściej jesteś z nat'em. W kolejnym kroku, przyjrzymy się temu bliżej i poznamy rozwiązanie.

 Jest też możliwe, że posiadając router, nie masz potrzeby konfiguracji go. Jeśli w tym momencie możesz pingować partnera w sieci jest zupełnie zbędne, abyś czytał dalszy dział.Konfiguracja Routera

1. Uruchom Hamachi. Przejdź do menu preferencji i wybierz 'status'. Tutaj przy polu 'Połączenie' widnieje 'szczegółowa konfiguracja'. Jeśli używasz serwera proxy do połączenia z internetem, to jest miejsce aby wprowadzić szczegółowe dane serwera proxy.

2. W tym samym okienku, w miejscu gdzie jest 'połączenie poprzez NAT' zaznacz 'port UDP' i wprowadź wartość dla tego portu. Wartość w okolicy '45000' powinna być wystarczającą wartością. Zapamiętaj ta wartość. 

3. Ustaw teraz wybrany przez Ciebie port w Twoim routerze. 

4. Aby upewnić się, że ustawione przez Ciebie porty w routerze i Hamachi działają poprawnie, udaj się pod adres poniżej. Po prostu podaj port i wybierz 'test'. Wartości 'open' i 'closed' oznaczają, że porty są ustawione prawidłowo. W przeciwnym przypadku, należy ponownie ustawić te wartości.

http://whatsmyip.org/ports/


   Pamiętaj. Jeśli nie wiesz, jak dokładnie przeprowadzić konfiguracje Twojego routera, na samym początku podany jest link, gdzie możesz znaleźć rozwiązanie. 


Pingi są ... ale gdzie są gry LAN

   Pierwszym krokiem, będzie udanie się pod link poniżej, i przekonanie się, czy do gry w którą chcesz grac, są wymagane specjalne edycje plików/dodatkowa konfiguracja komputera oraz Hamachi. Także czy są wymagane dodatkowe pliki wspomagające/umożliwiające granie.

Granie poprzez Hamachi


Problem - gra nie widzi w LAN'ie adresu hamachi, lub adres ip hamachi jest jako kolejny na liście. 

   Rozwiązanie - jak już było wyżej wyjaśnione, wymagane jest aby połączenie Hamachi było ustawione na samej gorze w połączeniach sieciowych. Po tym zabiegu, w grze adres ip Hamachi powinien być wykrywany jako 1. 

   Kolejnym problemem może być fakt, ze tablica adresów nie została 'przeczyszczona' i w efekcie, w dalszym ciągu zawiera informacje, w których połączenia Hamachi nie ma. 

Ważne! 

   Problem ten najczęściej występuje w  64-bitowych vista.  Aby temu zapobiec, należy:

1. Przejść do wiersza poleceń i wydać następująca komendę
'route print'

i teraz przekonać się, czy czy widzisz adres 

'255.255.255.255'

Jeśli tak się nie dzieje, wpisz 

'route -f'

po czym uruchom komputer ponownie. Sprawdzenie w wierszu poleceń 'route print' powinno nam dać wartość pozytywna tym razem.


   W przypadku uzyskania komunikatu mówiącego o błędzie, podczas próby wykonania tej operacji, upewnij się ze kontrola konta usera jest wyłączona. Dotyczy to tylko systemów vista/7. 


Problem - rozgłaszanie gier w sieci Hamachi

   Hamachi od wersji 1.0.2.0 ma dosyć poważny błąd, który uniemożliwia wielu grom znalezienie w otoczeniu sieciowym założonego serwera danej gry. Problem ten dotyczy wielu gier, jakkolwiek jest rozwiązanie tego błędu. 

   Jeśli masz problem podobny, czyli niemożność założenia serwera lan/niemożność znalezienia postawionego serwera lan i używasz systemu vista, rozwiązanie jest niebywale proste. 

   Przejdź pod adres podany poniżej i pobierz program. Wymagane jest także, aby program został zainstalowany. Po instalacji, i po uruchomieniu programu, WinPcap sam rozpozna system operacyjny, zainstaluje wymagane biblioteki *.dll oraz sam poustawia wymagane porty w systemie. Niezbędne jest, aby program działał z uprawnieniami administratora. W tym tylko przypadku, możliwe będzie zastosowanie zmian. 

http://www.winpcap.org/

Teraz z adresu podanego poniżej, pobieramy programik, który rozwiąże nasze problemy na viscie. 

HamachiBroadcastFix

alternatywne źródło

HamachiBroadcastFix


   Jeśli jesteś posiadaczem systemu xp i sadzisz, ze masz podobny problem, wystarczy instalacja hamachi w wersji niższej niż 1.0.2.0 .
Granie w gry opierające się na protokole IPX
UWAGA!

Zapoznaj się z tematem -> Stare gry ... wracają ! gdzie masz opisaną chyba łatwiejsza drogę by móc zagrać w stare gry, wymagające protokołu IPX.


   Nudziło Ci się, i zachciało Ci się pograć w stare gry. Każdy wie, ze stare gry maja własny urok. Ale i inne wymagania dotyczące konfiguracji kompa jak i Hamachi. Na początek przyjrzyjmy się grom, które działają przy współpracy protokołu IPX oraz Hamachi. 
 • Doom
 • Blood
 • Carmageddon
 • Light Bikes (by James Payne)
Gry które nie będą działały przy współpracy protokołu IPX oraz Hamachi
 • C&C DOS
 • SWARS


Granie z użyciem protokołu IPX oraz Hamachi na xp. 

   Aby to było możliwe, niezbędne jest zainstalowanie protokołu IPX w połączeniu Hamachi.  W tym celu przechodzimy kolejno do 

Panel sterowania -> połączenia sieciowe. 

   Tutaj klikamy prawym na połączenie Hamachi i wybieramy właściwości. 

 Klikamy w 'zainstaluj' -> 'protokół' > 'protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/NetBIOS'

Niezbędne jest upewnienie się, że połączenie hamachi jako jedyne ma zainstalowany protokół IPX.

   Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzić właściwości wszystkich połączeń w połączeniach sieciowych i ODZNACZENIE protokółu IPX wszędzie gdzie się znajduje. Pozostawiając Hamachi nienaruszone. 
Teraz, po upewnieniu się, że tylko hamachi posiada aktywny adres IPX, musimy tenże adres skonfigurować.

   W tym celu, przechodzimy do właściwości połączenia hamachi, wybieramy 'protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/NetBIOS' i wybieramy 'właściwości'. 
  
   W nowym oknie wybieramy 'typ ramki' na 'Ethernet 802.3' a numer sieci ustawiamy na '00000101'. Po tej operacji upewniamy się że połączenie Hamachi jest na samej gorze w połączeniach. Jeśli tak nie jest, zmieniamy to w znany nam już sposób. 


Przechodzimy teraz do

'C:\WINDOWS\system32\'

i wyszukujemy plik

AUTOEXEC.NT'

Otwieramy ten plik za pomocą notatnika i umieszczamy na gorze wartości

'lh %SystemRoot%\system32\nw16
lh %SystemRoot%\system32\vwipxspx'

   Pamiętać należy, że znaki ' ' są tylko dla pokazania. Tych znaków nie umieszczamy. Po zapisaniu zmian, uruchamiamy komputer ponownie. 


Linki wyjaśniające problem oraz jego rozwiązanie

Btrieve Err Msg: "Can't Load VDM IPX/SPX Support

oraz

Configuring DOS emulation


Protokół IPX  a Vista

   Ten problem jest najłatwiejszy do rozwiązania. Wszystko, co należy wykonać, to pobrać plik znajdujący się w linku poniżej. Następnie należy zainstalować pobrane pliki i uruchomić ponownie komputer. I tyle. 

IPX na Vista


Opcjonalne rozwiązania którymi nie musisz się martwic ;)


Inne rozwiązanie, wymagajcie większego wysiłku. 

   Pod adresem podanym poniżej, znajdziesz program, który tam jest umieszczony. Program ten został utworzony, aby można było łatwiej grac w grę Company of Heroes (>version 1.71) Tutaj jest opis, jak postępować z programem. 

1. Uruchom Hamachi.
2. Uruchom pobrany program.
3. Uruchom grę w którą chcesz grac. 
4. W momencie, jak widzisz menu gry, wciśnij jednocześnie Ctrl+Shift+D. UWAGA. Utracisz połączenie z internetem w tym momencie. Jednak nie przejmuj się tym. 
5. Teraz w grze przejdź do opcji hostowania. 
6. W momencie, jak serwer zostanie postawiony, wciśnij jednocześnie Ctrl+Shift+E
7. Odczekaj 10 sekund. W tym czasie połączenie  z internetem powinno zostać ustanowione na nowo.
8. Teraz ludzie powinni bez problemu łączyć się z Twoim serwerem. 

UWAGA. Po każdym kroku powinieneś słyszeć krotki dźwięk. 


Company of Heroes Lan Fix.

UWAGA. Jest to link do forum, na którym wymagana jest rejestracja, aby można było pobrać program. 


Lagi/Wysokie pingi

1. Upewnij się, że nic w danym momencie nie pobierasz/nie wysyłasz . Upewnij się także, że system Windows nie pobiera żadnych aktualizacji. 
2. Jeśli jesteś posiadaczem wielordzeniowego procesora, uruchom menadżer zadań i przejdź do zakładki z procesami. Teraz wybierz proces Hamachi i kliknij prawym na tym procesie. Teraz wybierz 'ustaw priorytet' i wybierz najniższy priorytet. 

Osoby z vista, powinni w menadżerze zadań wybrać 'pokaz procesy wszystkich użytkowników' i upewnić się, ze mają uprawnienia administratora. 

Ważne

   Czynność tą będziesz zmuszony stosować po każdym uruchomieniu komputera. Jeśli nie chcesz tego czynić po każdym restarcie komputera, przeczytaj poradnik, zawarty w linku poniżej.

Priorytet Hamachi 100% ? To już przeszłość ;)