Serwer FTP ... czyli jak szybko udostepniac pliki.

 

   Udostępniasz pliki. Ale czasami jest tak, iż niektórzy nie grają uczciwie. Coś tam udostępnią, na przysłowiowe 'masz i się odwal' a Ty dajesz tony bajtów, aby inni byli zadowoleni. Chciałbyś to zmienić i zastanawiasz się jak. Oto rozwiązanie które  prosi abyś przeczytał.


   Z racji faktu, iż tracker sieci torrent na hamachi jest ciągle w powijakach (udostępnianie plików za pomocą sieci torrent) , ciągłe błędy i problemy, to rozwiązanie (serwer ftp) jak na razie wydaje się szybkie do konfiguracji, nie wymagające dużego nakładu sil i energii. A co najważniejsze, dające satysfakcje i pełną kontrole nad udostępnionymi zasobami.


   Pamiętaj, iż porady zawarte tutaj dotyczą programu Hamachi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uruchomił serwer FTP na wybranym przez Ciebie programie klienckim VPN. Może to być Wippien, Comodo Unite czy jakikolwiek wybrany przez Ciebie. Zasada będzie ciągle ta sama, tylko program się zmieni ;)


   Istnieje także poradnik opisujący udostępnianie plików w systemie Windows, znajdujący się w linku poniżej:

Udostępnianie plikówTEORIA ... czyli ke pasa 'Serwer FTP' ?


Cytat z wolnej encyklopedii, mówi nam że 'Serwer FTP' to:


" program umożliwiający wymianę plików z odległymi komputerami za pośrednictwem protokołu FTP, często wyposażony w mechanizmy zarządzania zasobami oraz transferem."


    Jakkolwiek brzmi to groźnie, cala filozofia sprowadzi się do pobraniu programu, który to będzie sprawował funkcje serwera FTP, do programu - klient FTP oraz do paru/parunastu kliknięć myszka.   Zabawę zaczniemy od pobrania 2 programów. Pierwszy ( 1 ) to nasz program, który będzie naszym serwerem FTP. Drugi ( 2 ) z programów to nasz klient FTP, za pomocą którego przekonamy się, czy wszystko działa poprawnie oraz będziemy mogli swobodnie pobierać udostępnione pliki.


1.  Naszym programem, który będzie działał jako serwer FTP, wybrany został 'Cerberus FTP Server'. Pomimo anglojęzycznego menu, pokazane będzie na obrazkach, jak poprawnie skonfigurować dla pojedynczego usera - dla większości będzie to wyglądało podobnie, dlatego tez uznaliśmy, iż nie będzie potrzebne aby się powtarzać. Jeśli jednak będziesz miał trudności z udostępnianiem dla wielu userów, napisz w komentarzach, a stosowne informacje oraz porady zostaną utworzone na Twoja prośbę - oraz jak to uruchomić. Program do pobrania za darmo ze strony:

http://www.cerberusftp.com/

2. Naszym programem, który będzie działał jako program/klient FTP, obrany został 'FileZilla' (strona została przetłumaczona na prośby z komentarzy) Program wyróżnia się nie tylko darmowa wersja i możliwością uruchamiania na wielu platformach systemowych - ale to pewnie największa z wielu zalet - ale także funkcjonalnością i możliwością wielu opcji. Jakkolwiek w naszym przypadku podstawowe możliwości zupełnie nam wystarcza. Program do pobrania za darmo ze strony:

http://filezilla-project.org/download.php?type=client

   Zaznaczam, że mamy do czynienia z wersja dla systemu 'Windows'. Mamy także do wyboru wersje instalacyjna lub spakowana *.zip. Wersja nie ma znaczenia. Działa każda i to nam wystarczy.UWAGA   Teraz następuje ważna chwila, gdyż musimy się upewnić co do kilku istotnych czynników. Jeśli posiadamy programy 'firewall' upewniamy się, ze Hamachi jest dodane do listy wyjątków. Musimy mieć pewność że możemy pingować własny adres ip z Hamachi. Aby to wykonać, przechodzimy do:


Start => Uruchom 


wpisujemy ping 5.x.x.x* i wciskamy Enter


   * 5.x.x.x to nasz adres IP Hamachi. Dokonujemy tego przy WŁĄCZONYM Hamachi. Jeśli odpowiedz jest pozytywna, możemy iść dalej. Jeśli nie, konfiguracja naszego firewalla. Tak samo postępujemy z routerem, jeśli posiadamy takowy, a pingi nie działają.


Przydatne mogą być poradniki o pingach oraz wstępna konfiguracja routera:

Sprawdzanie pingow - Request Timed Out

Router. Problemy i konfiguracjaPierwsze uruchomienie, czyli konfiguracja Cerberus FTP Server   Po zainstalowaniu programu Cerberus, uruchamiamy Hamachi, czekamy aż się zaloguje i będzie pokazywało nasz adres IP i dopiero teraz włączamy naszego Cerberusa. Po uruchomieniu pokazuje nam się okienko, gdzie nasz interesuje jedno, zaznaczone na obrazku:


Image and video hosting by TinyPic


   To co zaznaczone, to nasz adres Ip z Hamachi. Jak widać, Cerberus sam wyszukał dostępne adresy w naszym systemie i domyślnie wybrał wszystkie. Z racji interesowania się tylko Hamachi, pozostałe odznaczamy, tak aby było zaznaczone tylko to IP z Hamachi, czyli:


Image and video hosting by TinyPic


   Skoro to mamy ustawione, przystępujemy do konfiguracji naszego serwera. Co będziemy ustawiali ? Upewnimy się, że nasz serwer nie będzie rozłączał połączenia z osobami po pewnym czasie, co jest domyślne, ustawimy wiadomość powitalna oraz kilka drobniejszych, nieistotnych dla usera, ale ważnych dla nas ustawień.


   W ciągle włączonym Cerberusie, przechodzimy do menu:


Configuration => Server ManagerTutaj, w zakładce 'General' upewniamy się, że mamy ustawione jak na obrazku:


Image and video hosting by TinyPic   Teraz przechodzimy do zakładki 'Messages' i ustawiamy wybrane przez nasz informacje.  W polu 'Welcome message' wpisujemy wiadomość, jaka pojawi się każdemu po zalogowaniu. Pole 'Googbye ...' odpowiedzialne jest za wiadomość pożegnalną.  Pole 'Max ...' informuje usera, który chce się podłączyć o fakcie przekroczenia maksymalnej ilości połączeń. Natomiast ostatnie, czyli 'Login ...' o tym, że dana osoba nie może się podłączyć do naszego serwera. Tutaj także możemy wpisać ew. powód nieudanego połączenia się. Wszystko pokazuje obrazek:


Image and video hosting by TinyPic   Skoro to mamy za sobą, kolejnym krokiem będzie ustanowienie rangi osób, uprawnionych do łączenia się z naszym serwerem. Odbywa się to poprzez klikniecie w menu:


Configuration => User Manager   Tutaj w okienku pokazanym na dole, dodajemy usera. Dokonujemy tego poprzez klikniecie w 'New'. Teraz nadajemy nazwę naszemu userowi, a po kliknięciu dwa razy w pole 'Password' ustanawiamy dla danego usera hasło. Hasło można później poprzez chat przesłać danej osobie. Poprzez klikniecie w '...'  które znajduje się pod 'Virtual Root directory for : (nazwa_usera)'  dodajemy jakie pliki/katalogi będą udostępniane. Tutaj istnieje możliwość ustawienia czy dana osoba będzie mogła wykonywać następujące operacje z plikami/katalogami:


-  pobierać ( Download )

- przesyłać ( Upload )

- zmieniać nazwę ( Rename )

- usuwać ( Remove )

- tworzyć katalogi ( Create ... )

- widziec pliki/foldery ukryte ( Display ... )


poprzez klikniecie w 'Add to Root'. I to my ustawiamy, jakie ma przywileje dana osoba.


Image and video hosting by TinyPic


   Kiedy i to mamy za sobą, kolej teraz na dodawanie adresów Ip Hamachi, jakie będą się z naszym serwerem łączyły.  To odbywa się poprzez menu:


Configuration => IP Manager   Tutaj dodajemy adres IP Hamachi. Raczej wątpliwe, aby w danej sieci były osoby z adresami w kolejności, dla przykładu:


5.58.98.41 - 5.58.98.42 - 5.58.98.43dlatego też, podamy adres IP ten sam w polu od adresu i do adresu. To nam pozwoli zapanować nad ruchem i nie będzie sprawiało kłopotów. Odpowiednie okienko wygląda następująco:


Image and video hosting by TinyPic


Zaznaczamy pole:

'Assing a range ...'


i w pole:


'IP from ...'


wpisujemy adres ip Hamachi. Przykładowym adresem IP będzie:


5.58.92.44i takie tez pole wpisujemy w oba pola. Czyli będzie to wyglądało następująco:


Image and video hosting by TinyPic


po czym zaznaczamy 'Allows addresses listed ...' co pozwoli danej z wybranym adresem IP na łączenie się z serwerem. Po tym klikamy na 'Add' i to już wszystko co mamy do wykonania.


TESTY ... czyli pierwsze uruchomienie.


   Po upewnieniu się, że wszystko jest jak należny, po przeanalizowaniu wszystkiego, jak to jest zaznaczone jak ma być i jak to jest pokazane na obrazkach, czas na probe generalną. Do tego, aby sprawdzić czy serwer nam działa, doskonale nadaje się własny adres IP Hamachi. W tym celu dodajemy własny adres IP z Hamachi, dodajemy usera, ustanawiamy hasło dla usera, dodajemy jakiś katalog, tak aby zobaczyć, czy uda nam sie wyświetlić udostępnione zasoby i wpisujemy w przeglądarkę:


ftp://5.x.x.xczyli nasz adres IP. Skutkiem tego powinno pokazać się okienko, z prośba o podanie loginu i hasła. Nie działa ? Upewnij się że Hamachi jest włączone i zalogowane do sieci - pokazuje się adres IP. Upewnij się że serwer Cerberus jest włączony. Włączasz go w menu:


File => Start server   I upewnij się że działa na adresie IP Hamachi. Twoim adresie, jak to jest pokazane na początku. Informacja o tym powinna wyglądać podobnie do tej na obrazku:


Image and video hosting by TinyPic


FileZilla ... czyli inaczej niż przez przeglądarkę   Po pobraniu FileZilla i instalacji/wypakowaniu programu, uruchamiamy ja i w oknie jakie nam się pokarze, czyli:

Image and video hosting by TinyPic


w polach:


'Serwer'

- wpisujemy adres IP Hamachi czyli '5.x.x.x' lub 'ftp://5.x.x.x' czyli nasz adres IP Hamachi, jako że jest to próbny rozruch.

W polu:


'Nazwa użytkownika'

- pisujemy nazwę tymczasowego usera, jakiego dodaliśmy do próbnego odpalenia naszego serwera, a w polu:


'Hasło'

- hasło jakie jest przypisane przykładowemu userowi.


   Po tej operacji pozostaje nam wcisnąć 'Enter' lub kombinacje klawiszy 'CTRL + R' w celu połączenia się z serwerem. Pokazuje nam się przewijające się szybko okienko logowania, włącznie z informacja powitalna, jaka ustawiliśmy w naszym Cerberusie. Teraz w zależności, jaki układ okna w FileZilla wybraliśmy, widzimy nasz udostępniony katalog/plik i możemy wykonywać operacje, ustawione przez nas.Kilka informacji na koniec1. Przy ustawianiu Cerberus FTP upewnij się że:

a) Hamachi jest włączone i zalogowane poprawnie do sieci - pokazany adres ip


2. Przy występowaniu programów tylu 'firewall' upewnij się że Hamachi jak i serwer ftp/klient ftp są dodane do wyjątków przepuszczanych przez używany przez Ciebie program.


3. Pingowanie własnego adresu ip hamachi jest także niezbędne. Jeśli tak się nie dzieje, włącz Hamachi ponownie - możliwe że będziesz musiał uruchomić kompa ponownie - i wtedy dokonaj ponownego pingowania.

a) każda osoba w sieci z Tobą także musi Cie móc pingować. Jeśli zdarzy się, że większość Cie pinguje, a parę osób nie, wina może leżeć po stronie tych osób.


3. Zachowaj umiar w nadawaniu osobom uprawnień co do tworzenia/usuwania/zmieniania nazwy katalogów i plików. Może się zdarzyć że przyjdzie 'element' który za dobra zabawę uzna pousuwanie wszystkiego co Ty udostępniłeś.

4. Przy nadaniu uprawnień o uploadowaniu, czyli to że ktoś może coś do Ciebie wysyłać, pamiętaj że istnieje ryzyko iż ktoś Ci wyśle świadomie lub nie zainfekowany plik/katalog. Także i to miej na uwadze. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz