Zdąża się, że z internetem łączysz się za pośrednictwem routera. Przydatna sprawa, powiesz. Jednak kiedy przychodzi chęć na granie poprzez Hamachi, sprawy mogą się poważnie skomplikować.
Postaram się opisać podstawowe kroki, jeśli jesteś posiadaczem routera,jakie należy poczynić, abyś był pewien czy możesz grac czy tez nie. W przypadku spraw bezpośrednio niezwiązanych z Hamachi, podam odsyłacze do stron, gdzie dane zagadnienie zostało poruszone wraz z rozwiązaniem.
Nie traktuj tego, co tutaj jest zawarte, jako ostatecznego rozwiązania problemów. Raczej jako kierunek,w jakim musisz się udać, aby problemy znikły. Jak wiadomo, każdy problem jest inny i każdy wymaga innego rozwiązania. A rozwiązanie wszystkich jest niemożliwe ;)
UWAGA
To małe doświadczenie, wykonujemy przy WŁĄCZONYM HAMACHI. I tylko jeśli jest 'online' oraz widzicie się w sieciach.
Na początek, nim zaczniesz cokolwiek sprawdzać, przekonaj się jak działa Twoje hamachi jeśli masz u siebie router. Jak tego dokonać ?
Poproś kolegę, aby dołączył do Twojej sieci lub ty dołącz do sieci kolegi. Teraz upewnij się że obaj NIE POSIADACIE zainstalowanego firewalla. Jeśli jest to systemowy, wyłączcie go w panelu sterowania.
Jeśli natomiast masz firewall i chciałbyś się dowiedzieć, jak go skonfigurować, w linku poniżej jest kilka porad, jak tego dokonać.
Błąd adaptera sieci i tęczowe hamachi - opis statusów hamachi.
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie pingow.
- Czy możesz pingować kolegę ?
- Czy kolega może Cie pingować ?
ad. 1. Możesz pingować kolegę ? Ok. Prawdopodobnie nie będziesz musiał przestawiać portów, jeśli przeczytasz i zastosujesz się do poradnika o graniu, dostępnym pod linkiem poniżej
Konfiguracja Windows i Hamachi do grania
Nie możesz pingować kolegi ? To oznacza tylko tyle, ze kolega ma ciągle firewalla włączonego, lub coś innego - może to być router - blokuje Twoje pingi.
ad. 2. Kolega może Cie pingować ? Wiec wszystko w porządku z Twoim routerem, i nie będziesz musiał nic ustawiać.
Kolega nie może Cie pingować ? Sprawdź jeszcze czy działa chat ? Jeśli chat działa, pingowanie także działać będzie. Rozłącz się z netem, uruchom kompa ponownie i włącz hamachi i znowu spróbuj czy kolega może Cie pingować.
Dotyczy to także chatu. Po sprawdzeniu pingow, przekonajcie się, czy możecie ze sobą rozmawiać poprzez chat.
WAŻNE
Dopiero jak będziesz miał pewność, że w momencie kiedy kolega cie pinguje i brak reakcji, tak samo jeśli dzieje się z chatem, dopiero wtedy możesz przystąpić do konfiguracji routera.
Tak wiec zacznijmy od początku co i jak masz zrobić. Na początek naszej łamigłówki, udamy się pod adres
http://www.portforward.com/
i wyszukamy nasz router. Lista jest na dole, wystarczy tylko przewinąć na dol okienko przeglądarki. Skoro znaleźliśmy nasz rodzaj routera, klikamy i czytamy jak i gdzie mamy poddać konfiguracji go.
A oto przepis, jakie dokładnie porty i rodzaje tychże portów mamy przeouscic, aby nam to zadziałało tak jak sobie życzmy.
WAŻNE
Masz jakaś grę/program, ale nie wiesz, z jakich protokołów i portów korzysta ? Pod adresem podanym poniżej możesz znaleźć listę większości gier/programów wraz z listą ich protokołów/portów wykorzystywanych do łączenia się z serwerami.
http://www.portforward.com/cports.htm
Porty i protokoły
Hamachi 1.x
Dedukcja doskonale Ci podpowiada o czym będzie tutaj mowa. Na początek porty wymagane na komunikacje do serwera:
- TCP 12975, 32976
- 443 TCP
W przypadku, kiedy połączenie nie będzie możliwe - firewall/inne - hamachi będzie starał się zainicjować połączenie przy użyciu standardu SSL na porcie 443 protokołu TCP.
Natomiast połączenie z peerami w sieci, odbywa się przy pomocy protokołu UDP. Jeśli próba takowa zawiedzie, połączenie będzie się odbywać w trybie 'ograniczonego polaczenia' czyli standardowa 'niebieska strzałka' w dół dla posiadaczy licencji 'BASIC' hamachi oraz w trybie 'szybkiego połączenia' czyli standardowa strzałka w górę dla wersji 'BASIC' lub 'gwiazdka' dla wersji 'PREMIUM'. Połączenie to odbywa się przy użyciu protokołu UDP i portu 17771 tegoż protokołu.
Hamachi 2.x
O portach i ich adresach, wspominałem wcześniej, w poradniku opisującym
Błąd adaptera sieci i tęczowe hamachi - opis statusów hamachi.
który to poradnik jest dostępny pod adresem poniżej
Błąd adaptera sieci i tęczowe hamachi - opis statusów hamachi.
Skoro te porty, jakie są tutaj podane, zostały ustawione w routerze, możemy to przetestować, przy użyciu narzędzia dostępnego w linku poniżej:
http://www.portforward.com/help/portcheck.htm
Po pobraniu i zainstalowaniu, wystarczy tylko uruchomić program, podać porty tcp i udp, jakie ustawiliśmy w routerze i kliknąć na przycisk "Check Me". Jeśli pokarze się nam informacja
"Your port is NOT OPEN or not reachable!"oznacza to, że porty nie zostały poprawnie przepuszczone w naszym routerze. Wtedy powtarzamy operacje aż do skutku.
Dostępna jest także lista popularnych programów/gier wraz ze spisem protokołów i portów, jakie te ww. uzwaja. Lista ta dostępna jest pod linkiem
http://www.portforward.com/cports.htm
Ustawienia portów w Hamachi
Skoro konfiguracje portów na routerze mamy za sobą, czas poustawiać nasze Hamachi, tak aby łączyło się na portach, jakie wybraliśmy. W tym celu włączamy hamachi, przechodzimy do Preferencji i klikamy w
zaznaczone na obrazku opcje
. Tutaj, po zaznaczeniu
- Port UDP
- Port TCP
Często także w routerach wymagane jest podanie adresu w internecie. Tym adresem będzie
bibi.hamachi.cc
Dodatki
Dla osób korzystających z routera (ale nie tylko), przydatnym narzędziem może się okazać narzędzie o nazwie cFosSpeed. Krotki opis zamieszczam poniżej:
cFosSpeed to aplikacja przeznaczona do przyspieszania korzystania z internetu za pomocą funkcji zarządzania ruchem.
W przypadku normalnego transferu danych odbiór pakietów musi zostać potwierdzony (pakiety kontrolne) zanim kolejne pakiety zostaną przesłane, bez Zarządzania Ruchem pakiety kontrolne są spowalniane przez ciągłe wysyłanie danych i w rezultacie pobieranie danych jest również spowalniane. Zarządzanie Ruchem za pomocą aplikacji cFosSpeed polega na tym, że pakiety kontrolne mają pierwszeństwo podczas wysyłania danych, pozwalając osiągnąć pełną prędkość podczas pobierania.
Poza nadawaniem priorytetu pakietom kontrolnym, Zarządzanie Ruchem umożliwia również na optymalizację TCP/IP , utrzymanie niskich czasów ping, nadawanie wyższego priorytetu indywidualnym programom, polepszanie jakość rozmów VoIP i nadawanie priorytetów innym protokołom.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu komputera, klikamy prawym klawiszem w okienko programu, które to znajduje się nad zegarkiem systemowym i wybieramy menu
Opcje -> Ustawienia
W nowo otwartym oknie przechodzimy do menu
Programyi wybieramy
Inne.
Tutaj wyszukujemy 'Hamachi' i klikamy w suwak znajdujący się po prawej stronie. Po kliknięciu, rozwinie nam się okienko, gdzie będziemy mogli ustawić priorytet dla połączenia. Przesuwamy suwak w prawo, tak aby ustalić priorytet na maksimum. Po dokonanych zmianach klikamy w 'Zapisz priorytety' i uruchamiamy komputer ponownie.
UWAGA
Program ma swoja racje bytu w przypadku czetsego korzystania z Hamachi. W przypadku sporadycznego uzytkowania, program nie bedzie pomocny.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz