Age of Empires (wszystkie wersje) ... jak grać ?
   Można śmiało powiedzieć, że Age of Empires była jedna z tych gier, które położyły podwaliny pod gatunek gier RTS. Nawet dzisiaj można znaleźć zapaleńców, którzy spędzają długie godziny na rozbudowywaniu swojej cywilizacji. A później huzia na juzia i w paręnaście min., przy użyciu strategi czyszczą mapę z przeciwników.

   Ostatnio najmłodsza siostra napisała do mnie z propozycja pogrania w stare Age of Empires. Powiedziałem sobie dlaczego nie ? Z miłą chęcią przypomnę sobie czasy, kiedy wpatrywałem się w powolny rozwój własnej cywilizacji. Pewnie gdybym wiedział jak się zakończy rozgrywka (kompletnego łupnia dostałem po 3 godzinach grania :P ) nie szukałbym sposobu aby sobie pograć :D
   Do grania przystąp, czyli w jakie wersje gry graliśmy ?


   Okazało się, iż na pierwszym Age of Empires moje upokorzenie się nie skończyło. :d  Dwa dni później, graliśmy w Age of Kings wraz z dodatkiem The Conquerors. A jeszcze tego samego dnia, była także Age of Mythology wraz z The Titans. A na koniec zabawy w upokarzanie starszego brata, Gabryśka zażyczyła sobie Age of Empires III plus dodatki, czyli The Asian Dynasties oraz The WarChiefs.

   I tych gier także będzie dotyczył ten poradnik. Podzielę go na części, w których będę opisywał po kolei sposoby by pograć w dana grę. Przyjmuje takie założenie z bardzo prostej przyczyny. Nie ma jedynego złotego środka, a każda gra wymaga osobnej konfiguracji. Inaczej będziemy postępowali w przypadku Age of Empires, a inaczej w przypadku Age of Mythology. A jeszcze inaczej w przypadku Age of Empires III ( z dodatkami.)      Skoro wiem, w jakie gry graliście, jakich programów używaliście ?


   Do mojej porażki przyczyniły się następujące programy (wymieniam w kolejności grania w kolejne gry. Czyli pierwsza cześć serii Age - pierwszy program, druga cześć - ... itd.)

      1.) Wippien

      2.) Comodo Unite

      3.) Tunngle


   Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał tylko jeden program do grania. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał dwa, lub więcej. Chcę tylko pokazać, iż granie poprzez te programy jest jak najbardziej możliwe.

   Pamiętaj także, że komputery były uprzednio ustawione według poradników, opisujących jak skonfigurować komputer do grania. Upewniliśmy się także, że pingi działają w każdym z tych programów. Także w przypadku występowania routera niezbędne porty były poustawianie. Wszystkie te poradniki znajdziesz na tym blogu.
      Age of Empires (wraz z dodatkiem Rise of Rome)


   Z ta grą u mnie (win 7) występowały problemy, dlatego też grę musiałem uruchamiać w trybie zgodności. Po uporaniu się z tym, i uruchomieniu Wippien, a także po upewnieniu się, że połączenie jest ustanowione, włączyliśmy grę. W grze ( z racji iż to ja bylem hostem) wybrałem:

      - Multiplayer.

      - Zaznaczyłem 'Internet TCP/IP Connection For Direct Play' & w polu 'Name' ustawiłem własną nazwę gracza.

      - Zatwierdziłem poprzez kliknięcie 'OK' .

      - W celu utworzenia gry, kliknąłem w 'Create' .

      - W momencie kiedy tylko siostra pokazała się w grze (dołączyła) kliknąłem 'I'm Ready' & w 'Start Game' .

      - ( Aby upewnić się, że właściwie postawiłem serwer, kliknąłem w 'IP' co wskazało mi mój adres z Wippien. Jeśli mój adres z Wippien nie pokazałby się tam, lub pokazywany by był inny adres, oznaczało by  to, iż źle skonfigurowałem komputer i program do grania.   Siostra, z racji iż dołączała do gry, wybierała po kolei:

      - Multiplayer .

      -  Zaznaczyła 'Internet TCP/IP Connection For Direct Play' & w polu 'Name' ustawiła własną nazwę gracza.

      - Kliknęła w 'Show Games' co pozwoliło Jej wybrać utworzona przeze mnie grę. Następnie kliknęła w 'Join'

      - W ostatnim okienku kliknęła w  'I'm Ready' & w 'Start Game' po czym zaczęła tłuc mnie niemiłosiernie :P


   Obydwoje korzystaliśmy z wersji gry:

      - Age of Empires 1 - Gold Edition

   Była to wersja angielsko jednojęzyczna, która to gra była w wersji '1.0c' Pisze o tym nie bez powodu. Okazuje się (przynajmniej tak było u nas) iż granie na rożnych wersjach nie działało. I nie mówię o wersjach gry. Mówię o wersjach, w jakich była gra dystrybuowana. Czyli jeśli ktoś ma Age of Empires i zainstaluje patch do tej gry oraz dodatek Rise of Rome, bardzo prawdopodobne iż gra mu nie będzie współpracowała z moja wersja gry. Ale opieram to na własnym doświadczeniu. Nie daje stuprocentowej pewności, iż tak będzie.

   Jeśli ktoś chce grac tylko w podstawowa wersje gry, na dole zamieszczam link do patcha '1.0c' który to patch musi być zainstalowany u wszystkich ,którzy chcą grać.       Age of Kings (wraz z dodatkiem ' The Conquerors')

   Tutaj u mnie zaczęła się zabawa z kolorami w grze. Okazało się iż to wina systemu, a raczej procesu systemowego, odpowiedzialnego za wyświetlanie pulpitu, okien i całej reszty. Krótkie googlowanie i znalazłem rozwiązanie. Nie do końca zadowalające, ale jak to mówią o wróblu i gołębiu ?

   Dlaczego to rozwiązanie nie jest do końca idealne ? Proponuje eksperyment. Kliknij 'Alt + CTRL + DEL' następnie w 'Menadżerze zadań' w zakładce 'Procesy' wybierz 'explorer.exe' po czym zabij ten proces poprzez wybranie 'Zakończ proces.' Widzisz co się stało ? Tak też będzie za każdym razem gdy będziesz chciał grac. Jest oczywiście rozwiązanie. Pierwsze to ponownie uruchomić 'Menadżer zadań' kliknąć w zakładkę 'Aplikacje' i po wybraniu 'Nowe zadanie' wpisać 'explorer.exe' i nasz pulpit wróci do poprzedniego wyglądu. Innym rozwiązaniem jest ponowne uruchomienie komputera, lub wylogowanie się i zalogowanie ponowne.

   Jednak ja postanowiłem utworzyć plik wsadowy który to plik będzie miał za zadanie wyłączanie procesu 'explorer.exe' na czas grania, a następnie będzie uruchamiał grę. Opis jak utworzyć taki plik, zamieściłem na końcu tego poradnika.


 Czas na właściwe granie. Znowu to ja bylem hostem w grze, wybierałem po kolei:

      - Multiplayer .

      - Ustawiałem nazwę gry w nowym okienku.

      - Tutaj wybierałem z listy 'Local (LAN) TCP/IP Connection'

      - Tworzenie gry czyli klikniecie w 'Create'

      - ( ponownie aby upewnić się, że właściwie postawiłem serwer, kliknąłem w 'IP' co wskazało mi mój adres z Comodo Unite. Jeśli mój adres z Comodo nie pokazałby się tam, lub pokazywany by był inny adres, oznaczało by  to, iż źle skonfigurowałem komputer i program do grania.


    Siostra, z racji iż dołączała do gry, wybierała po kolei:

      - Multiplayer

      - Ustawiała nazwę gry w nowym okienku.

      - Tutaj wybierała z listy 'Local (LAN) TCP/IP Connection' .

      - 'Show Games' aby zobaczyć moja grę.

      - 'Join' & 'I'm Ready' po czym kompletne unicestwienie nastąpiło po chwilach paru.

   Graliśmy na angielskojęzycznej wersji. Także i w tym przypadku gra była zaktualizowana do najnowszego patcha, czyli do wersji '1.0c' do którego link podaje na końcu poradnika. Age of Kings bez zainstalowanego dodatku  The Conquerors nie wymaga instalacji patcha.      Age of Mythology Gold Edition


AKTUALIZACJA


Rozłączacie się z internetem przed włączeniem gry i wyborem multi -lan.

   Tutaj zaczęły się prawdziwe schody. Niestety istnieje kilka rozwiązań dla tej gry, i okazuje się, że wszystkie działają lub działa tylko kilka albo jedno lub nie działa żadna porada ;/ . Postaram się opisać dokładnie te, które znalazłem. Na początek opisze granie poprzez Tunngle.

   1.) Dołączyliśmy do pokoju w Tunngle (program był cały czas WŁĄCZONY!)

   2.) Rozłączyłem się z internetem ( tak samo postąpiła Siostra).

   3.) Po włączeniu gry, wybrałem:

      a.) Multiplayer .

      b.) LAN / Direct IP .

      c.) Ustawiłem nazwę gry.

      d.) Kliknąłem w 'Host' aby postawić grę.

      e.) Tutaj bardzo ważne. W lewym górnym rogu powinno się pokazać IP z Tunngle. Jeśli nie rozłączysz się z internetem, ciągle będzie pokazywany Twój główny adres IP.

      f.) Powróciłem do pulpitu i na nowo połączyłem się z internetem.

To wszystko. Po połączeniu się z internetem i powrocie do gry, mogłem ustawiać warunki w grze oraz po dołączeniu się siostry, mogliśmy rozpocząć rozgrywkę.

   Siostra z racji iż dołączała do mojej gry, wybierała ( po rozłączeniu się z internetem ):

      
      1.) Multiplayer.

      2.) LAN / Direct IP.

      3.) Połączyła się z internetem.

      4.) Po pokazaniu się mojej gry, dołączyła. W przypadku gdyby dołączenie nie skutkowało, można użyć opcji 'Type a Direct IP' po czym wpisujemy adres IP z Tunngle a następnie klikamy 'Connect.'   Jest to jedna z opcji grania. Druga możliwa droga do grania, jest dodanie do skrótu na pulpicie wartości:

       - hostPort=”adres IP z Tunngle″

   Dodać możemy ta wartość poprzez klikniecie w skrót do gry, wybranie 'Właściwości' a następnie w polu 'Element docelowy' dodajemy odpowiednio:

      - spacja (jeden odstęp)

      - hostPort=”adres IP z Tunngle″

   Zatwierdzamy zmiany i zapisujemy. Graliśmy na edycji, w której dodatek był instalowany razem z grą podstawowa. Dlatego tez, musisz pamiętać o tym. Jeśli ktoś gra w wersje podstawowa, Ty także musisz grac. To samo tyczy się patchy, do których linki podaje na końcu poradnika.      Age of Empires III ( wraz z dodatkami 'The Asian Dynasties' & 'The Warchiefs' )

   W przypadku tej gry ponownie używaliśmy programu Tunngle. Tutaj, w tej grze, wymagane jest utworzenie pliku 'user.cfg' który to plik musi się znajdować w katalogu ' /domyślny katalog z gra/Startup/ '. Ważne jest aby gra była instalowana w domyślnym katalogu, podpowiadanym przez instalator. Jak utworzyć plik 'user.cfg' opisuje na końcu poradnika.

   Plik 'user.cfg' musi być utworzony tak przez osoby które będą hostowaly, jak i przez osoby które będą się  dołączać. Ważne jest, aby używać takich samych cywilizacji dla wszystkich.

   Plik 'user.cfg' musi być tworzony dla każdej wersji gry. Czyli także dla dodatków:

      -  The Asian Dynasties

      -  The Warchiefs      Tworzenie pliku wsadowego dla Age of Kings & The Conquerors

   Plik tworzymy w notatniku. Po otworzeniu notatnika, wpisujemy kolejno dla Age of Kings:

taskkill /F /IM Explorer.exe
empires2.exe
Start explorer.exe

zmiany zapisujemy poprzez klikniecie w 'Plik' -> 'Zapisz' . Ważne aby nazwę pliku zakończyć końcówką '*.bat' . Czyli jeśli zdecydujemy się nazwać plik 'kochamporadynamyvpnworld' dodajemy na końcu kropkę i końcówkę bat. Po zapisaniu przenosimy plik do katalogu gdzie jest zainstalowana gra.

   Dla rozszerzenia The Conquerors, tworzymy w notatniku taki oto wpis:

taskkill /F /IM Explorer.exe
age2_x1.exe
Start explorer.exe

po czym zapisujemy plik, zgodnie z porada zamieszczona powyżej. Po zapisaniu plik umieszczamy w katalogu gdzie jest zainstalowane rozszerzenie, z reguły w katalogu głównym Age of Kings jest katalog o nazwie:

age2_x1

i tam tez należy umieścić ten plik. Pamiętać należny o uruchomieniu procesu 'explorer.exe' po zakończeniu grania. Jak to zrobić, opisałem powyżej w poradniku. Wytłumaczenie problemu z kolorami w grze,  na stronach Microsoftu:

Age of Empires 2 on Windows 7 has color issues 
 Tworzenie pliku 'user.cfg' dla serii gier Age of Empires III oraz dodatkow 'The Asian Dynasties' & 'The Warchiefs'

Plik ten tworzymy w notatniku. Po otwarciu notatnika wpisujemy wartości:

OverrideAdress'adres IP z Tunngle'

Przy zapisywaniu zmian, postępujemy dokładnie jak w przypadku pliku wsadowego.  Z tą małą różnicą, iż plik musi się nazywać 'user' oraz mieć końcówkę  '*.cfg' . Czyli w tym przypadku, po kliknięciu w 'Plik' -> 'Zapisz' wpiszemy:

user.cfg

a następnie umieścimy ten plik w katalogu:

  ' /domyślny katalog z gra/Startup/ '      Patche do gier.

   Age of Empires:
Age of Empires 1.0c 

Age of Conquerors:
Age of Conquerors (ver.) 1.0c 

Age of Mythology:
Age of Mythology (ver.) 1.10 

Age of Mythology The Titans:
Age of Mythology The Titans (ver.) 1.03 

Age of Empires III:
Age of Empires III (ver.) 1.14 

Age of Empires III The Asian Dynasties:
Age of Empires III The Asian Dynasties (ver.) 1.03 

Age of Empires III The Warchiefs:
Age of Empires III The Warchiefs (ver.) 1.06