Jak grać ... Doom 3 CO - OP ?


   Podesłano mi link do strony z poradnikiem do gry Doom 3. Z początku sądziłem, iż ktoś chce  abym i ja napisał podobny poradnik. Jednak zagłębiając się dalej w mejla przeczytałem, iż osoba ta prosi o przetłumaczenie tego poradnika tak aby mogła sobie zagrać z kolegami. 

   Niecodzienna to prośba, jakkolwiek nie stanowi to najmniejszego problemu. Może poza gra, o którą starałem się ponad  tydz. 

   Dlatego tez bardzo proszę. Na specjalne życzenie, przetłumaczony poradnik z linka powyżej. 

   Próbowałem grac także i bez moda i gra działała bez jakichkolwiek problemów. Wybór pozostawiam Wam. 
We are dooom 3.

1.) Dołącz lub utwórz siec w której będziesz grał. 
2.) Zainstaluj grę, a następnie pobierz i zainstaluj patch 1.3.1 . ( Każda osoba grająca na podstawie tego poradnika, czyli gra + mod, musi mieć zainstalowany ten patch. )
3.) Po poprawnej instalacji patcha, pobierz archiwum a jego zawartość wypakuj bezpośrednio ( pliki i katalogi z archiwum )  do katalogu 'lms4' który to katalog znajduje się w folderze instalacyjnym gry.  ( Tak samo jak z poradnikiem, każdy kto chce grac, musi mieć ten mod pobrany i wypakowany do odpowiedniego miejsca. )
4.) Grę uruchamiasz poprzez plik 'LMS4.bat' który to plik znajduje się w katalogu ... dokładnie. W katalogu 'lms4' w folderze z grą. 
5.) Kiedy uruchomi się nam okno główne ( zwróć uwagę na zmienione menu gry ) wybieramy opcję 'Multiplayer'.
6.) Tutaj wybieramy odpowiednio 'Join Game' aby dolaczyc do gry. Upewniamy się także  że mamy zaznaczoną opcje 'LAN' tak aby  gra wykrywała nam serwery do gry w sieci LAN. Opcja 'Create Game' pomoże nam utworzyć własny serwer do gry. Upewniamy się że w opcji 'Server  Type' zaznaczone mamy 'LAN' tak aby gra została utworzona w sieci LAN.
7.) Ustaw to co pozostało ( w przypadku dołączenia jak i tworzenia własnego serwera ) i graj ze znajomymi. W końcu ;d 

Jak grać ... Street Fighet IV ?

   W jednej z wielu próśb, jakie od Was otrzymuje była prośba o napisanie poradnia do gry Street Fighter IV. 

   Jak we wszystkich przypadkach, odpisałem ze oczywiście, jak tylko będę miał możliwość dorwania tej gry w ręce ( raczej mało prawdopodobne, abym kupił ją osobiście - nie przepadam za takim rodzajem rozgrywki - jednak znajomy możliwe że będzie miał dostęp do tej gry ) postaram się opisać czy jest możliwość. A jeśli tak, to jak. 

   Od czasu otrzymania mejla z ta prośbą minęło parę dni, i oto nagle przyszedł nowy, od tej samej osoby. Osoba ta ( nie zgodziła się na podanie nicka lub jakichkolwiek innych informacji kontaktowych ) podesłała mi poradnik dla tej gry. Dlatego też z miłą chęcią publikuje go tutaj, abyście i Wy mieli możliwość zagrania. Niewiele mówiąc, czas na trening. 


1.)  Dołącz lub utwórz siec w której będziesz grał.
2.) Zainstaluj grę, a następnie pobierz Street Fighter IV Online Utility a zawartość archiwum wypakuj do katalogu z gra. 
3.) Obydwie osoby uruchamiają plik 'SF4Online.exe' a jedna z nich przechodzi w programie do menu 'VS Action' a następnie wybieraj 'ADD IP Adress'
4.) Tutaj gracz nr 1 wpisuje adres IP gracza nr 2 a następnie czeka,  aż drugi gracz zaakceptuje zaproszenie. W programie kolor paska powinien się zmienić z czerwonego na zielony. Kiedy tak się stanie, gra uruchomi się automatycznie.
5.) Przechodzicie do menu 'Versus Mode' a następne wybieracie opcję 'Player Vs Player'.
6.) Teraz najtrudniejsza sprawa. Pokaże się okno z wyborem zawodnika. Nie robisz nic dopóki nie pokaże się zawodnik nr 2 i to On jako pierwszy musi dokonać wyboru zawodnika. W przeciwnym razie gra się nie uruchomi i nie będziecie mogli grac.  Wiec czekaj, aż  drugi gracz zacznie wybierać swojego zawodnika, i dopiero wtedy Ty możesz wybrać swojego. 
7.) Graj jak nigdy.  

Jak grać ... Empire Earth III ?   W końcu. Stało się. Nareszcie. Moja kolekcja gier 'Empire Earth' jest kompletna. Tym razem w końcu dostałem upragnioną przesyłkę z ww tytułem. 

   Nawet nie myśląc wiele, gra wylądowała na dysku i mogłem się cieszyć i wzdychać w ochach i achach. Po długim czasie przyszła pora na rozgrywkę sieciowa. A ze znajomi już dawno dopominali się i odgrażali, iż z miła chęcią dali by mi łupnia, cóż czy mogłem im odmówić ?

Empire, nie ważne gdzie, ważne że własne. 

1.) Dołącz lub utwórz siec, w której będziesz grał.
2.) Pobierz patch 1.1 ( wersja eu ) lub do polskojęzycznej gry - 1.1 .
3.) Uruchom grę i wybierz tryb 'Multiplayer'.
4.) Tutaj wybierz opcje 'LAN/Direct connect' .
5.) Jeśli chcesz się dolaczyc do rozgrywki wybierz z listy u góry istniejący serwer i dołącz. Gdybyś nie widział rozgrywki, a wiesz że takowa istnieje, możesz użyć opcji z bezpośrednim wpisywaniem adresu IP.
6.) Gdybyś jednak chciał utworzyć własną rozgrywkę, wybierz odpowiednia opcje a po ustawieniu  gry rozpocznij podbój świata. Zacznij od własnego pokoju :P 


Drobnostki.

   Zgodnie z zaleceniem gry, ustaw odpowiednio w firewallu  opcje, tak aby gra była widoczna dla innych w sieci.

Jak grać ... Dead Island ?


   Dawno już nie pamiętam, kiedy gra spowodowała tyle nerwów czy frustracji. Bynajmniej nie z powodu grania. bo grało się ( i będzie się grało ) wyśmienicie. 

   Powodem frustracji jest próba zagrania w lanie. Teoretycznie wszystko wygląda idealnie. Tym bardziej dla mnie, osoby która w sieci LAN chyba na dobre się urodziła i tutaj przyjdzie je umrzeć :D 

   Pewnie, ktoś powie, w sieci są tony poradników, jak zagrać.  I szczerze, odwiedziłem łohoho albo więcej. Jeśli powiem, że przeczytałem ponad 20 i według tychże poradników próbowałem zagrać, to będzie to prawda. Niestety każdy mówił coś zupełnie innego i kazał inaczej postępować. I suma summarum kończyłem próbując zagrać raz za razem.  Ludzie cierpliwie czekali aż ja się łaskawie dołączę i nic z tego. Aż w końcu ... yes yes yes, ktoś podesłał mi poradnik i hura działa .
Martwa wyspa ? Pewnie Grecja.  
1.) Dołącz lub utwórz siec w której będziesz grał.
2.) Zainstaluj i uruchom grę. W grze upewnij się, że jesteś w rozdziale 1  lub dalej. Jest to ważny krok z uwagi na fakt, iż po pierwsze będziesz mógł grac tylko z osobami, które są w tym samym rozdziale w grze.  A po drugie nie będziesz mógł zacząć grac tak długo, jak nie ukończysz  wstępu do gry. 
3.) Po uruchomieniu gry, przejdź do 'Opcje' -> 'Online' a tutaj wybierz 'Zasięg widoczności gry' ustaw na 'LAN'.
4.)  Możesz uruchomić grę i czekać aż ktoś się dołączy. Jeśli chcesz się dołączyć do istniejącego serwera gry, uruchom grę, w trakcie grania wciśnij ESC i wybierz Lobby. Poczekaj aż odświeży się lista serwerów, w zależności od ilości osób w sieci, i dołącz do wybranego serwera. Warto wiedzieć przed zombiakami.

   Możesz grac z innymi tylko w rozdziałach takich samych jak Twój, lub niższych od Twojego.

Jak grać ... Star Trek Armada II Fleet Operations ?

   Przyznam się że jestem wielkim fanem świata ST. W mojej własnej kolekcji posiadam oryginalny sezon Star Trek, także wersje poprawiona tegoż serialu, oraz czym muszę się pochwalić, serialem  animowanym Star Trek. 

  Przyznać muszę jednak niechętnie i z wielkim żalem, iż konkurencja ( Star Wars ) ma lepsze niestety gry. Szkoda wielka, bo universum ST jest niebywale i niesamowicie grywalne. 

   Dawno zabierałem się za  ST-A II i zawsze brakowało czasu na to. Jak nie blog, to niekończące się rozmowy na Skype z ludźmi, przekonywanie lub próba bycia przekonanym o poradnikach i innych ciekawych opiniach. Innym razem granie w sieci ( niewiele potrzeba abym dal się namówić na rozwałkę w strategi lub jakiejś grze akcji. ) Innym razem własne prywatne sprawy i tak odwlekałem zagłębianie się w obowiązki dowodzącego Zjednoczoną Flotą Galaktyki. 

   Jednak nie ma tego złego ... wynalazłem w sieci doskonały dodatek do gry, mianowicie 'Fleet Operations'. Dodaje tenże tony świeżej rozgrywki, czyli to co tygryski lubią najbardziej . A dodatkowym smaczkiem jest fakt, iż nie muszę wcale mieć zainstalowanej gry, wystarczy płyta w napędzie. Mniam Scoty, mniam. 


Beam me up, Scotty.

1.) Pobierz i zainstaluj dodatek Fleet Operations do gry. Gra nie jest wymagana do instalacji, ale musi być w takim przypadku płyta w napędzie CD/DVD.
2.) Po poprawnej instalacji, pobierz i zainstaluj patch 3.26 .  
a.) Opcjonalnie możesz pobrać i zainstalować plik multimedia ( muzyka i inne małe dodatki ) jednak nie jest to wymagane. Twój wybór. 
3.) Uruchom grę poprzez skrót na pulpicie lub z katalogu instalacyjnego.
4.)  Będąc w głównym menu wybierz opcje 'Multiplayer' . Mała uwaga. Osoby z zainstalowanym Tunngle mogą od razu przejść do grania poprzez Tunngle właśnie, wybierając opcje 'Internet Tunngle'.
5.) Po wybraniu opcji 'Local Area Network'  przeniesiemy się do lobby, gdzie po dołączeniu do serwera gry 'Join Game' lub po utworzeniu serwera do gry 'Create Game' będziemy mogli rozmawiać z innymi graczami. 
6.) Jeśli gry będą utworzone, będą pokazywane w lobby. Po wybraniu odpowiedniej opcji, gramy i nie dopuszczamy aby Klingoni nigdy nie zobaczyli ojczystego świata.


Inne galaktyczne sprawy, komandorze.  

   Strona główna projektu Fleet Operations gdzie można znaleźć o wiele więcej. Milej zabawy.


Jak grać ... Re-Volt ?

   Swego czasu pisałem o grze Airfix Dogfighter i o tym, iż istnieją gry, które pomimo braku fabuły są nieprawdopodobnie grywalne. A to dzięki temu czemuś, co nie pozwala odejść od monitora. Jeszcze tylko chwila, jeszcze tylko jedna misja. I nagle okazuje się,  że przed kompem spędziliśmy o wiele więcej czasu, niźli chcieliśmy. Dzięki właśnie takiej grze. 

   Powodem do takiego wstępu jest kolejna z takiego gatunku gier. Re-Volt, bo to o niej mowa, opowiada o wyścigach małych, elektrycznych samochodzików. Może i nie ma w tym nic specjalnego, ot zwykła scigałka. Okazuje się że nie taka zwykła. Nie tylko dzięki mapom ( (nie)zwykłe przedmieście, supermarket wraz ze śliską nawierzchnia, poprzez muzeum czy toytanic ) ale także dzięki rożnego rodzaju znajdywanym niespodziankom. 

   Możemy np. znaleźć bateryjkę, która po aktywacji przeniesie nas z ostatniego miejsca w wyścigu, na pierwsze. Ale także możemy znaleźć i środek do rozpryśnięcia oleju na jezdni. A to ma odwrotny skutek do bateryjki. Balony z woda, którymi możemy strzelać w przeciwników przed nami. Małe rakiety, co dusza zapragnie aby przeciwnikowi uprzykrzyć życie i zniechęcić tegoż do ścigania nas. 

   W sieci istnieje dużo stron, za pomocą których będziemy mogli pobrać nowe modele samochodów, czy planszy. Istnieje także narzędzie, które pozwoli nam na rozgrywkę  sieciowa. Ja podam tylko parę z nich na końcu poradnika. Ale każdy szanujący się fan tej gry, powinien znać co najmniej dziesięć, co ja mówię, setki rożnych stron o tej grze :D


Czym byś nie był  napędzany, nie zawsze wygrasz.

1.) Dołącz lub utwórz siec, w której będziesz grał.
2.) Zainstaluj grę, a następnie pobierz  patch 1.10 . Zawartość archiwum wypakuj do katalogu z grą. 
3.) Utwórz skrót na pulpicie do gry ( tylko dla osób z systemami Vista i 7 ) a następnie otwórz właściwości tego skrótu. 
4.) W zakładce 'Element docelowy' powinieneś widzieć ścieżkę do pliku. Dopisz do niej wartość:
a.) spacja -sli

   Tak to wygląda w moim przypadku:

Kliknij aby powiększyć.

5.) W zakładce 'Zgodność' wybieramy 'Uruchom ten program w trybie zgodności z ... System Windows XP ( SP2 )' a także upewniamy się że zaznaczyliśmy opcje 'Uruchom ten program jako administrator' .
6.) Grę uruchamiamy zawsze poprzez skrót na pulpicie. W przeciwnym razie gra się uruchomi z błędem ( dotyczy systemów Vista & 7. )
7.)  Włączamy grę, wybieramy odpowiednio ''START RACE' -> 'MULTI-PLAYER'
8.) Upewniamy się że jest w opcji 'Connection Type' ustawione jest 'TCP/IP' a w opcji 'Direct Play Protocol' ustawione  jest na 'Yes'.
9.) Wybierając 'Start Game' możemy utworzyć własny serwer do gry. Jeśli chcemy dolaczyc do gry, poprzez przegląd aktywnych serwerów, wybieramy 'Join Game' a jeśli znamy adres IP osoby hostującej gry, wybieramy 'Host Computer' i wpisujemy adres  IP. 
10.) Gramy i upewniamy się że zebraliśmy każdą znajdźkę, jaka pozwoli  nam na oszukiwanie w grze :DReszta dodatkowych informacji.

   Do gry możemy pobrać dodatkowe mapy, którą  to zawartość archiwum ( katalogi z nazwami poziomów ) wypakujemy  do katalogu /levels , w katalogu instalacyjnym gry.

   Możemy grać także w internecie, a to jest możliwe po pobraniu RV House (v0.93.4) . Możliwe jest także pobranie archium dla linuksa a tutaj znajdziesz informacje jak uruchomić grę na linuksie.

   Jedna z największych stron w internecie poświęcona tej grze:

Revolt Live

   Gra do poprawnego działania wymaga przekierowania portów ( protokoły podane w nawiasach. )

  • 47624 ( TCP/IP )
  • 2300-2400 ( UDP