Laptop do grania. Część druga. Przegląd gotowców.

   Od chwili kiedy opublikowałem mój pierwszy post na temat laptopa dla graczy napisało do mnie wiele osób. Liczba zakładek w moim komunikatorze okazała się nie wystarczająca by pom(ie)ścić wszystkie wiadomości. 

   Czasami było to tylko zwykle 'dobra robota, czekam na dalej' a kiedy indziej zwykle plucie i 'hejterstwo' ( jakkolwiek sam staram się tak nie uważać. ) bo jakże śmiałem powiedzieć że poza komputerem stacjonarnym istnieją inne narzędzia, na których można grać w gry ?!

   Odzew był i jest jednoznaczny. Takich tematów nigdy dosyć. Tym razem, mając już za sobą opisanie, czego oczekuje od laptopa jaki sobie chciałbym kupić, przyjrzę  się dostępnym na rynku gotowcom. Nie będzie to dokładny przegląd każdego modelu każdego producenta. Od tego są inne, lepiej znające się na temacie strony w internecie. Ja spojrzę  na dostępny sprzęt z perspektywy tego co chciałbym kupić. Co mi się będzie podobało w ew laptopie, co mnie zaciekawi. Podzespoły, czyli to co pozwoli mi spokojnie grac. Ale także wykonanie ( tutaj będę się odwoływał do stron, gdzie testy zostały przeprowadzone ) czy dodatkowe gadżety jakie możemy otrzymać. 

   Ponownie pragnę zauważyć - coś co wielu MUSIAŁO ciągle mi wypominać, przerzucając mnie wykresami ( poważnie, było 2 takich, którzy udowadniali swoja wyższość wklejając mi wykresy w okno rozmowy! ) , wytknąć,moją niewiedzę. Lub nie do końca zorientowanie w temacie.  Jak bym sam tego nie wiedział :P Nie mam wiedzy o wyjściach / wejściach każdego procesora, czy układu graficznego. Nie wiem, z jakich materiałów zrobiona jest pasta przewodząca, nie interesuje mnie ile małych foczek czy jednorożców musiało zostać zabitych, abym miał swój laptop. Wiedzę swoją opieram / podpieram wiadomościami wyczytanymi ze stron, gdzie zajmują się problemami fachowcy. Po przeczytaniu ich ekspertyz jestem w stanie zrozumieć co chce. Bez specjalnego zagłębiania się w techniczne dyrdymały, które nie będą mi potrzebne do szczęścia.


And the Oscar goes to ... kolejność przypadkowa. 
MSI

   MSI jako twórca laptopów od niedawna znajduje się w czołówce najbardziej popularnych producentów, do produktów których gracze maja coraz większe zaufanie. A powodów dla tego jest wiele. Zaczynając od wyglądu którym wielu się kieruje przy zakupie. A wygląd MSI naprawdę potrafiło zapewnić intrygujący. Znalazło się nawet parę w kolorze białym, chociaż większość dominuje w czarnym. Podświetlana klawiatura i bardzo dobrze umieszczone głośniki. Dobrze rozmieszczone odpowietrzniki z ciepłym powietrzem.

   Ale to nie wszystko. Bardzo wiele z ich laptopów ma możliwość wymiany karty graficznej ( naturalnie twórca zastrzega się iż jest to ograniczone położeniem geograficznym, ale już sam fakt że można tego dokonać,  robi wrażenie! ) Dodajmy iż w przeciwieństwie do większości producentów, MSI postawiło na szeroki wybór zestawów w asortymencie. Każdy ma inna kartę graficzna i stosowny procesor. Do tego dodajmy prawie w każdym taką samą klawiaturę czy zbliżone ekrany i system dostarczania dźwięku. I możemy spędzić długie godziny przebierając i wybierając ten, który najlepiej nam pasuje.

   Także i w swoich zestawach producent oferuje własne acz ciekawie wyglądające i zapowiadające się układy chłodzenia wewnętrznego. Nie oszukujmy się; z większym i mocarniejszym sprzętem przychodzi także i większa temperatura w środku. A tą trzeba odprowadzić gdzieś i jakoś, bez powodowania oparzeń trzeciego poziomu u gracza,


   Kolejna nowinka, tym razem będąca własnością producenta, jest technologia Super Raid 3, pozwalająca na zapis i odczyt danych z prędkością 1600MB/sek. To oczywiście chwalenie się ( bo by takie prędkości osiągnąć, musimy mieć małego potwora prędkości przed sobą; a nie oszukujmy się, nie każdy na taka cenę się zgodzi ) ale i tak robi wrażenie, co MSI mogło upakować do środka. Więcej o tym, co gracz może uzyskać w wybranym przez siebie modelu - na stronie producenta.


Plusy ? 

Wygląd który potrafi przyciągnąć.

Dodatki technologiczne - nie tylko SR3, ale także jako jeden z nielicznych rozumie by graczowi dać także narzędzia do przechwytywania obrazu czy publikowania go w sieci na żywo.

Szeroki wybór w gotowych zestawów. Każdy znajdzie dla siebie laptop z odpowiadającymi mu podzespołami w przystępnej dla niego cenie.Minusy ? 

Jednak ten biały kolor laptopa nie gra z całością. MacBook to to nie jest. Wiec i wrażenia estetyczne nie są takie same.

Ostatecznie jednak zdecydowanie zbyt duży wybór ( sprawdźcie na stronie ile znajduje się w każdej serii ) co może powodować problem z wyborem. Bo w jednym korycie owies, a w drugim siano. I bądź tutaj mądry.

Jeszcze jedno odnośnie dużego wyboru. Jest w czym wybierać, co nie ulega wątpliwości. Niestety w całym natłoku rożnych modeli powstaje problem raczej poważny. Nie każdy model, dostępny na stronie można nabyć w Polsce. Jednak może ten link będzie przydatny - adresy www polskich sklepów z laptopami MSI.

Asus


   Kolejny z producentów, którzy zauważyli środowisko graczy. Wyszli ze swoją nazwą, która muszę przyznać jest chwytliwa. Asus Republic of Gamers, bo tak nazywa się sygnowana przez tą firmę kolekcja laptopów dla graczy to doskonale odwzorowanie przyjemnego z pożytecznym. Wszystkie laptopy sygnowane tą marką ( wszystkie jakie udało mi się znaleźć, więc nie mogę powiedzieć z całym przekonaniem iż tak jest w 100 % ) wyglądają prawie identycznie.

   Dominujący ciemny szary wchodzący w węglisty czarny. Dobry materiał wykonania i doskonała klawiatura, czyli coś co dla gracza jest ważne. Także i fakt podświetlanej klawiatury, pozwala czuć się trochę lepiej, chociażby w nocy.

   Co ciekawe nie wszystkie laptopy dla graczy są 'wykastrowane' z napędu optycznego. Wiele z laptopów z serii RoG jest w napęd optyczny wyposażona. Wiec jest to coś co dla wielu może być wyznacznikiem by właśnie na laptopach tego producenta skupić uwagę przy kupowaniu.

   Kolejny ważny aspekt dla serii laptopów RoG to szeroki kat dla wyświetlacza. Dla przykładu Laptop o kodzie ' G751JY-T7370H' pochwalić się może 178 stopniami kąta widzenia. A to robi wrażenie. 

Może trochę dziwić tylny wygląd laptopów z serii RoG przy przeglądaniu wielu stron, gdzie zobaczyć możemy podwójne ułożenie dla chłodzenia. Wiąże się to ponownie z temperaturami wewnątrz laptopa. Tutaj jednak, przeciwnie jak to jest w przypadku MSI, możemy spotkać się z opiniami że w wymagających grach układ chłodzenia nie do końca sobie radzi. Może ( ale nie musi ) być to związane z faktem iż w MSI układ chłodzenia zajmuje więcej miejsca. Z uwagi na fakt braku napędu optycznego. Także i głośność układu chłodzenia w kilku modelach, sadząc z opinii i recenzji może być powyżej poziomu przyjemnego użytkowania. 

   Asus oferuje także własną przestrzeń w chmurze na kopie zapasowe. Darmowa ograniczona jest do 5 Gb. Nie jest to dużo, tym bardziej że cena za powiększenie przestrzeni jest co najmniej niezrozumiała. Płacąc wiele ponad 8 tysięcy złotych za laptopa, taka przestrzeń powinna być większa. O wiele większa. 


   Dobrym pomysłem od twórcy RoG jest sprzedaż toreb i plecaków, gdzie można pomieścić laptopy. Są to wygodne a jednocześnie przydatne dodatki. Nie jest to specjalne novum; rozwiązanie znane dla posiadaczy laptopów serii Alienware. Co przemawia na plus by wybrać plecaki i torby od Asusa, to cena. A ta może być nawet 150-200 zł mniejsza niż podobne dla serii Alienware.Plusy ?

Dobre wykonanie i bardzo ciekawie zaprojektowany wygląd.

Dobrze dobrane podzespoły pozwalające na wykorzystanie wszystkiego na maksimum.

Napęd optyczny, co dla wielu będzie jednym z głównych wyznaczników,


Minusy ?

Jednak problemy z układem chłodzenia. Za mało miejsca przeznaczone na chłodzenie może powodować problemy z odprowadzaniem ciepła w niektórych modelach.

Napęd optyczny. Który mógłby jednak być usunięty, co pozwalało by na zwiększenie powierzchni chłodzenia. I w ostateczności na zmniejszenie samego laptopa.

Cena w porównaniu z innymi producentami z podobnymi komponentami. Niestety ale zwykły znaczek RoG nie uzasadnia podniesienia ceny.

Lenovo


   Lenovo to stosunkowo nowy gracz na rynku twórców laptopów dla graczy. Producent wszedł na rynek zupełnie bez zapowiedzi. A pewnie dla wielu napis na obudowie ' Made in China ' spowoduje niechęć do produktu. Jest tak może dlatego iż nauczyliśmy się, że cokolwiek co z Chin = złe wykonanie i tandeta. I raz jeszcze złe wykonanie.

   Tutaj jednak, w przypadku laptopów tego producenta naprawdę dziwi niska cena. Cena która jeśli porównać odpowiedniki MSI czy Asus możne różnic się nawet 500 - 750 zl ( w oparciu o wyszukiwarki cenowe lub filtrowanie na sklepach oferujących sprzedaż tych laptopów. )

   Ciężko powiedzieć jednoznacznie, czy to dobra czy zła seria laptopów dla graczy. Ciężko natrafić na jednoznaczna recenzje, gdzie można było by spotkać tylko utyskiwania. Lub przeciwnie; na recenzje, gdzie znajdziemy pozytywne opinie o serii laptopów dla graczy. Są jednak informacje które już wstępnie pozwolą zainteresowanym podjąć decyzje na tak lub nie.

   Zacznijmy od minusów, jakie można wytknąć serii laptopów dla graczy. Klawiatura niech idzie na pierwszy odstrzał. W wielu recenzjach spotkać można się z opinią, iż klawisze nie działają z jednakowym naciskiem. Parę razy spotkałem się z opinia, iż zachowuje się jak gąbka. Wiele z klawiszy jest złe wykalibrowanych. Naturalnie po jakimś czasie używania, można się przyzwyczaić i wyrobić sobie odruch odpowiedniego naciskania w klawisze. Ale nie ukrywajmy; 90% graczy w gra, gdzie nie używa się tylko W-S-A-D i spacja.

   Funkcja Turbo Boost używana w procesorach z serii i7, które to znajdują się na pokładzie serii laptopów dla graczy,  działa tylko chwilowo. Po chwili prędkość procesora powraca do standardowej prędkości wyjściowej. To wielki minus dla producenta. Mógł spokojnie wybrać lepsze jednostki. To z kolei prowadzi do throttlingu naszego CPU. Jakość i płynność w grach będzie zauważalna prawie natychmiast.

   Dzieje się tak z prostego powodu. By utrzymać temperaturę na niskim poziomie, producent wymusza mniejsza prędkość procesora. Można poprzez aplikacje ThrottleStop wyłączyć tą funkcję. Niestety co za tym idzie, niezbędne było by zwiększenie prędkości wiatraczków chłodzących. To z kolei zwiększa nam głośność systemu chłodzenia. Która i tak jest duża, bo może przekroczyć 45 dB. A już z innej beczki informacja, iż nie ma możliwości zwiększenia prędkości wiatraczków.

   W kilku modelach występują dosyć poważne problemy z odprowadzaniem temperatur. Po dłuższym graniu klawiatura może się nagrzać. A mało który gracz lubi mieć gorąco pod klawiszami, kiedy gorąco robi się na ekranie :P
Plusy?

Cena - dla wielu myślących o zakupie laptopa do gier, główny wyznacznik.

Dobrze wyglądające laptopy. Ładnie i estetycznie zaprojektowane.
Minusy?

CPU throttling i zauważalna gorsza wydajność w grach.

Problemy z temperaturami.

W Polskim sklepie brak sensownych modeli dla graczy. W większości ( jeśli nie wszystkie ) to tzw budżetówki.  Poważnie ? Oficjalny sklep i taki wybór ?

Acer


   Producent który bardzo przykłada się do jakości matrycy, stosowanej w swojej serii V Nitro, przeznaczonej do grania. Przeglądając opinie i recenzje, nie sposób odnieść wrażenia, iż jakość wykonania matrycy stoi na bardzo wysokim poziomie.

   W moim mniemaniu, przeglądając zdjęcia laptopów z tej serii ( V Nitro ) musiałem stwierdzić i jest to minimalistycznie acz funkcjonalnie wyglądający laptop. Nie ma specjalnych udziwnień, czy świecącej się kolorami tęczy klawiatury. I chyba najważniejsze, czego reszta producentów nie zauważa za stosowne. Niezbyt gruby laptop po złożeniu. 15 calowe laptopy nie przekraczają 24 mm grubości! Say What ? Należy mieć na uwadze, że w środku są wydajne i7 i GTX 860 ( jako najczęściej występujące; jednak są modele z mocniejszymi kartami graficznymi ) wraz z tandemem SSD + HDD i ośmiu gigową pamięcią RAM.

   Jedynym poważniejszym mankamentem, jaki był wspominany najczęściej przy okazji recenzji, to mała żywotność baterii. Tutak producent widocznie się nie postarał, I jest to jedyny prawdziwy minus w tej serii laptopów.


Plusy?

Matryca, która zachwyca.

Ładnie wygladajacy i bez udziwnień design.

24 mm grubości!


Minusy?

Właściwie tylko jeden. Ten żywot baterii. Nie ukrywajmy zdarzy się że będziemy bez kabla.   Przeglądając oferty w rożnych sklepach można zauważyć tendencje, kiedy inni producenci nie dostrzegają coraz większego rynku dla graczy. Lub nie chcą dostrzegać. Owszem spotkamy się z paroma 'mocniejszymi' zestawami, zawsze jednak maja one jakieś braki. Toshiba chociażby miała parę ciekawych modeli; jednak dostępny dysk SSD to czysta kpina ( 8, słownie osiem Gb ! ) Były i modele z większą ilością, jednak w dalszym ciągu o wiele poniżej minimum które pozwala na zainstalowanie systemu, dogranie sterowników, ew kodeki. Do tego dodajmy parę programów codziennego użytku, jakiś pakiet Office, parę programów, jakie używamy z potrzeby i nagle te wydawało by się 60-80 gigabajtów to za za mało.

   Dziwi zachowanie twórców laptopów. Bo jako gracze możemy czuć się niezauważalnymi. Pocieszeniem niech będzie  fakt, że gamingowe laptopy do niedawna były jakimś potężnym monstrum, które zajmowało pól pokoju, wymagało stada chomików do napędzania a rezultat i tak był poniżej miernego. Należy więc oczekiwać iż kolejni producenci wejdą do gry, oferując graczom swoje rozwiązania. Oby!