VOYO-A1 MINI. Czyli tani tablet z Windows 8.1. Moja opinia   O systemie Windows 8.x pisano już wiele, i najczęściej w nie najlepszym świetle. Moje pierwsze spotkanie z tym systemem było przypadkowe; nie wiedziałem wiele o tymże systemie, nie pobierałem wersji TP czy RT by sprawdzić jak działa ( spokojny użytkownik Vista który niedawno przeniósł się na 7 ) więc nie miałem potrzeby szukania w internecie informacji. Lub jak większość, miejsc gdzie każdy pluje, by się dołączyć do publicznej spluwaczki. 
   Niestety często takie zachowanie to efekt tego, iż wiele osób w ogóle nie widziało systemu na oczy! I zapętlają to co już przeczytali, często bez sprawdzenia. Dla mnie chwila, kiedy zobaczyłem ten system w akcji, to chwila kiedy bawiłem u byłej, grając na pleju i żłopiąc ciemne piwo ( tak samo i Ona. ) Zauważalnym zupełnie trzeźwo 'widzę że asus transformer wydaje tablety w nowych kolorach' po czym usłyszałem śmiech i stwierdzenie ze to Microsoft Surface. Własna głupota ( pewnie za dużo ciemnego lol ) stwierdziła że 'MS nie wydaje tabletów z androidem!' Po tym było orzeźwienie ( policzek potrafi przywrócić grawitacje w głowie ) i moje paluchy na niej ... Tablecie oczywiście. I nie przestałem dotykać, macać, klikać, jeździć palcami, wpinać i wypinać tablet z klawiatury. 

   Zachwycało mnie wiele. Jakość wykonania, Wygląd, jak się zachowuje system, etc. I muszę powiedzieć że od tej chwili rozpoczęło się moje przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu recenzji. Niektóre były stekiem trolingu inne rzeczowe i już całkiem dobrze opisane.  Jednak przez dłuższy czas nie można było spotkać tańszych tabletów z Windows 8.x do czasu aż znalazłem tani na ebayu ( w chwili jak go kupiłem przeszło 6 miesięcy temu, zapłaciłem 75 funtów )  z tym systemem właśnie. Już wiedziałem że będzie mój. A po tym jak przyszedł, zaczął się czas intensywnego sprawdzania co i jak działa. Co nie działa. I jak się sprawuje. 

   Naturalnie wiedziałem, iż cena jaką zapłaciłem za tablet będzie się równała jakości wykonania. Wiec i nie było rozczarowania i narzekania że nie takie, zły kolor ( musiałem, po prostu musiałem wybrać żółty kolor! ) czy takie a nie inne pod zespoły Skupmy się na chwile na tym, co tablet ma w sobie. Tutaj możecie znaleźć dokładną specyfikacje urządzenia.

   Bardzo ciekawie wyglądał procesor zamontowany w tablecie . I powiedzieć mogę tylko jedno. Jest super. Doskonale sprawdza się w grach ( tak, potwierdzam że można uruchomić wiele gier, w tym LOL'a, GTA 3 i VC działa bez problemowo. ) Naturalnie gry będą musiały być uruchamiane z karty zewnętrznej, ew poprzez emulacje. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w klawiaturę i mysz działające poprzez protokół komunikacji Bluetooth. Jednak nie ma problemów z podłączeniem urządzeń pracujących przy użyciu tego protokołu. Radził sobie doskonale z grami ( tymi instalowanymi prze zemnie jak i tymi ze sklepu systemowego ) a także w sytuacji kiedy jako 'newbie user' ( coś co robiłem wielokrotnie, zupełnie świadomie by sprawdzić działanie tego czy owego ) uruchamiałem parę 'cięższych' programów i / lub gier by sprawdzić jak system sprawuje się mając do czynienia z takim zapotrzebowaniem na zasoby. I było więcej nic dobrze. Gry działały doskonale, jedynym minusem o jakim wspomnę, to jednak wyczuwalne ciepło z tylu od procesora. Ale to raczej nie ma się co dziwić, po godz grania :P ( jakkolwiek dla wielu będzie to jednak poważny minus. )

 Także i proces graficzny sprawuje się doskonale. Intel HD Graphic Gen7 działa wyśmienicie, i potrafi zaoferować wszystko to co było wymagane w grach w jakie grałem. Pojawiły się zaciachy parokrotnie w trakcie grania w LOL'a, ale okazało się że zapomniałem zamknąć wszystkie zbędne procesy, tak by jak największa dostępna moc była do zaoferowania dla gry. I tyle. Naturalnie nie ma co oczekiwać by można było zagrać w nowe, wymagające tytuły. Nie mówie naturalnie o grach z przełomu 2010-2014. Racjonalizm trzeba zachować.

   Zastanawiałem się początkowo ( bazując na doświadczeniach z systemem Vista a od ponad roku z 7 ) jak będzie się sprawować 2 giga ramu pamięci, jaka jest do zaoferowania w tablecie. I wiecie co ? Mam HTC One M8 ( z taką samą ilością ramu ) i zdarzyło mi się już nie raz i nie dwa, iż podczas zwykłego przeglądania zdjęć, przeszukiwania internetu, przeskoczenia do skrzynki mejlowej ( hotmail ) i paru innych zwykłych czynności, jakie z reguły robimy codziennie na telefonie komórkowym, iż system działał z opóźnieniem lub nawet chwilowe lagi. Cóż, tyle jeśli idzie i (nie)zawodność rdzewiejącego. Tablet ? Działa bez przeszkód. Jak już wspomniałem wcześniej, by uzyskać maksimum, będziemy musieli pamiętać o zamykaniu zbędnych procesów. Ale uruchamiałem wielokrotnie LibreOffice  by sprawdzić jego działanie, i nie było większych problemów. Naturalnie, pisanie przy użyciu klawiatury ekranowej na 8 calowym urządzeniu może wydawać się dziwaczne co najmniej. Biorąc pod uwagę że klawiatura potrafi zając i pól ekranu w domyślnym, nie skonfigurowanym układzie. Jednak przy użyciu wcześniej prze zemnie wspomnianych urządzeń zewnętrznych ( klawiatura oraz mysz - to tylko przykładowe urządzenia, nie musicie się nimi kierować, jednak to są 'testowe' jakie ja używałem, nim przesiadłem się na ... cóż, tylko lepsza mysz. Bo klawiatura działa idealnie do dzisiaj, i tak się przyzwyczaiłem, że nie myślę zmieniać ) całość nabiera większego sensu. Jednak ciągle należy pamiętać iż jest to tylko lub aż 8 cali. I w moim własnym mniemaniu nie mogę tego równać z chociażby pierwszym MS Surface.

   Czas działania baterii zależy naprawdę od tego, co będziemy robić na naszym tablecie. Ja po około godz grania w 'cięższe gry' , gdzie LOL jest dobrym przykładem musiałem już włączać ładowarkę. Należy jednak pamiętać, iż gra taka jest wymagająca, dla takiego małego zestawu. Inaczej sprawa miała w przypadku kiedy uruchamiałem gry ze sklepu( mowa  sklepie systemu Windows. ) Tutaj mogłem używać nawet do 2 godz na bardziej wymagającej grze, zanim musiałem podłączyć do ładowania. Czytanie sprawuje się doskonale, jeśli chodzi o zużycie mocy. Chyba że włączycie plik PDF do czytania. W tej chwili ( testowane na 2 czytnikach; Adobe oraz Foxit ) po około 3-4 godz ( wiem, że godz robi różnicę, jednak nigdy nie było to dokładnie 3 lub 4, dlatego daje przestrzał godzinny ) bateria jest na niskim poziomie; poniżej 15%. Gdzie w przypadku używania czytników do czytania gazet lub książek w popularnych formatach mobilnych, czas ten wydłuża się nawet dwukrotnie! Sadze iż jest to po części wina samego pliku PDF a po części także programów, służących do czytania tychże.  Jeśli ktoś spotkał się z lekką, służącą tylko do czytania wersja plików PDF ( tak wiem, hejterzy uważają że PDF to nie wersja mobilna/przenośna. Ergo nie można tego uważać za pełnoprawną książkę elektroniczna ) dajcie mi proszę znać. W przypadku, kiedy czytamy książkę ( póki co nie zauważalnym większej różnicy pomiędzy formatami a czasem baterii ) i wyłączamy ekran ( pozostawiając książkę ciągle aktywną ) czas pracy baterii się wydłuża. Coś czego nauczyłem się podczas użytkowania telefonu z Androidem ( jakoś nie miałem takiej bolączki z BB czy WP ) to tryb samolotowy, który należy włączać za każdym razem jak nie jesteśmy podłączeni do sieci. To pozwoli zaoszczędzić nawet to 15% czasu.Kliknij aby powiększyć.


   Ładować baterie można albo poprzez załączoną ładowarkę ( pierwsze z lewej wejście ) lub poprzez port USB. O ile ładowanie standardową metodą nie oznacza długiego czasu wyczekiwania i obgryzania paznokci, bo już chcielibyśmy zabrać tablet ze sobą i wyjść gdzieś, o tyle niestandardowe metody ładowania już takie nie są. Mam stacje dokująco - lądującą dla tabletu GooGle Nexus. Na tejże stacji ładowałem telefony Nokia Lumia, teraz ładowany jest HTC i nie zauważyłem większego zróżnicowania czasu ( więcej niż 10-15 min ) przy ładowaniu tych urządzeń. Tak samo było, kiedy podłączałem je ( telefony ) przy użyciu kabla USB do laptopa ( 2.0 i 3.0 porty, jeśli to robi komukolwiek różnice. ) Jeśli jednak planujemy ładować ten tablet ( VOYO ) przy użyciu takich metod ( stacja dokująca i kabel USB ) możemy się rozczarować czasem ładowania. I to jest minus. Rozumiem, że sprzęt nie został zaprojektowany do takich zachowań. Jednak jest wiele innych urządzeń, które na to pozwalają, bez większego zróżnicowania w czasach ładowania. Kwestia która pozornie nie powinna w jakikolwiek sposób wpływać na opinie. Jednak dla mnie jest to lekkie utrudnienie. Zwłaszcza iż nie zawsze mamy możliwość podłączenia do lądowania poprzez standardowa ładowarkę.   Co można powiedzieć o wyglądzie, poza tym że jest żółty ? Jest plastikowy. Przyzwyczailiśmy się do metalowych, pseudo metalowych materiałów wykończeniowych. Ten tablet jest pierwszym w pełni plastikowym. I niestety jest to plastikowość raczej negatywnego typu. Tył obudowy jest śliski i ktoś z mniejszą przyczepnością palców może upuścić urządzenie. Ja trzymając je pod pachą, kiedy szedłem na przerwę ( bo ręce miałem zajęte ) musiałem dociskać ramie do boku, by mieć pewność iż się trzyma. Ale jestem osoba, która nie lubi trzymać tabletów w pokrowcach. Do mojego zakupiłem ten pokrowiec i sprawuje się dobrze. Jakkolwiek w trakcie użytkowania  go raptem parokrotnie w ubranku.

   Niestety i wyświetlacz jest wykonany z taniej jakości plastiku. Po dłuższym czasie czytania, przesuwania palcem po ekranie pozostają ślady, które raczej nie prezentują się dobrze. Co większe zamazania ciężko zetrzeć zwyczajowo przesuwając rękawem koszuli. Pozostają wtedy nieprzyjemnie wyglądające rozmazy. Widać także ( tutaj jednak to moja wina, gdyż nie trzymałem tabletu w pokrowcu, w sytuacji kiedy było to wymagane ) zarysowania. Tych można się ustrzec stosując materiał pokrywający ekran ( ponownie nie jestem fanem takowych rozwiązań. Głównie z uwagi na fakt iż moje opuszki palców nie są najdelikatniejsze, i zdarza się iż muszę przycisnąć palec na standardowym ekranie. )

   Początkowo może utrudniać korzystanie z urządzenia rozmieszczenie klawisza start i klawisza sterującego głośnością. Jeden jest mniejszy ( start ) ale odległość między nimi jest niewielka i dopiero po czasie łapie się nawyku wyczuwania palcami który klawisz jest który. Także co mi nie szczególnie przypadło do gustu, to umieszczenie wszystkich gniazd w jednej płaszczyźnie. Szczególnie denerwujące, kiedy podłączamy HDMI i słuchawki. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Doskonale wpasowuje się karta micro SD, wiec nawet po włożeniu nie można bez szczególnego przypatrywania się lub przejechania palcami po krawędzi, dowiedzieć się czy takowa jest wsadzona lub nie.

   Kamery w urządzeniu. Dwie po 2.0 MP każda. Kamerka z przodu doskonale sprawuje się w rozmowa wideo. Tylnia ? Osobiście nigdy nie wykonywałem zdjęć tabletem, a jeśli już było to tylko jedno, by ew coś komuś pokazać, jak bylem w trakcie rozmowy wideo. Ale poniżej prezentuje parę przykładów. Każdy oceni według własnego uznania.
   Dźwięk nie jest specjalnie porywający podczas słuchania muzyki. Ale tez nie jest to coś, co by psuło zabawę. Parokrotnie miałem problemy z czystością odtwarzania kilku filmików na YT, ale zwiększenie jakości filmu poprawiało dźwięk prawie natychmiast. Także nie mogłem się specjalnie doczepić, kiedy odtwarzałem pełnoprawny film na tablecie, badz oglądałem stację TV. NEtflix w tym przypadku działa bezproblemowo. I ( jednak to tylko subiektywna opinia ) jakość dźwięku i obrazu jest lepsze w porównaniu z YT ( jak kolwiek to się bierze pewnie z faktu iz używałem nieoficjalnych klientów do YT. ) VOD lub aplikacje telewizyjne ( jeśli takowe są dostępne! ) pozwalające na oglądanie na tablecie także doskonale się sprawują. Czasami ( parokrotnie ) po podłączeniu słuchawek miałem opóźnienie w glosie, lub ściszenie w porównaniu z tym co było ustawione przed podłączeniem. Nie wiem co sie stało teraz, ale już to nie występuje.

   Tablet sprawuje się doskonale. To co napisałem do tej pory, to zwyczajowe doszukiwanie sie dziury w całym. Zwykle czepialstwo kogos, kto za tak niską cenę, jaka zapłacił za tablet oczekuje znacznie więcej. Ale właśnie to musimy mieć w głowie przez cały czas. Iż jest to tablet budżetowy. Jeśli tylko będziemy mieli to w głowie, radość z obcowania z tym urządzeniem będzie wystarczająca.


PS. Spotkałem się w internecie z opiniami, ze urządzenie gubi sobie siec Wi - Fi. Osobiście nie spotkałem się z takim problemem, a to z uwagi na fakt iż używam tego routera . Naturalnie, ktoś kto używa taniego modelu może oczekiwać problemów. Ale wyszedłem z domu z tabletem BB Playbook i stanąłem w miejscu, gdzie siec osiągała 1 słupek. W tym samym miejscu iPad pokazywał zasięg sieci. Na obydwu urządzeniach mogłem bezproblemowo używać internetu, Po przyjniesieniu  'minionka' ( ochrzczony przez byłą :P ) okazywało się iż sytuacja wygląda identycznie jak w przypadu 2 poprzednich tabletów. Niestety nie mam ( lub inaczej, nie chce mi się kupować taniego routera ) możliwości sprawdzenia, jak urządzenie działa, kiedy obsługiwane jest przez router, jaki dostajemy od dostawcy internetowego.

W części drugiej przyjże się działaniu samego systemu. Aplikacje, sklep, płynność.