Konfiguracja Windows i Hamachi do grania

   Aktualizacja.

   Od czasu powstania tego poradnika minęło dużo czasu.  Powstało na tym blogu także wiele innych poradników, szczegółowo opisujących konfigurację poszczególnych elementów oprogramowania zainstalowanego w systemie ( firewall ) , także samego Hamachi ( dotyczy obu wersji 1.x i 2.x ) czy w końcu konfiguracji routera i inne. 

   Dlatego też poniżej zamieszczam właśnie spis dodatkowych poradników, z jakimi możesz ( lub musisz, zależy od Ciebie ) zapoznać. 

1.) Spis portów i protokołów w Hamachi v 1.x
2.) Porty i protokoły w Hamachi 2.x.
3.) Firewall - Informacje & Konfiguracja ( wersja zaawansowana. )
4.) Hamachi 2.x - Tworzenie kopii bezpieczenstwa.
5.) Jak przekierować porty w routerze ?
6.) Rozwiązanie problemu z NAT. 

   Punkt 3 przyda się dla osób mających problem z konfiguracją firewalla tego systemowego czy też tego pochodzącego od firm trzecich ( Norton internet Security, Kaspersky Internet Security, Eset Smart Security czy inne. ) Punkt 5 to prosty poradnik, jak przekierować porty ( spis poszczególnych możecie uzyskać z punktów 1 i 2 ) przydatny dla osób, które w sieci domowej mają Hamachi zainstalowane na większej ilości maszyn. Także warto sprawdzić punt 6, gdyż może on być przydatny w momencie konfiguracji gier ( seria Call of Duty - Modern Warfare dla przykładu. ;) 

Celem tego poradnika jest umożliwienie Tobie jak i Twoim kolegom granie w gry 'po lanie' z wykorzystaniem Hamachi. Dlatego też, co bardzo istotne, jeśli nie napisze inaczej, wszystkie tutaj zawarte porady, odnoszą się do każdego, kto ma problemy z graniem oraz każdy ma do tego się zastosować.


Opisane tutaj będzie także miedzy innymi:


 •  jak poprawnie powinno być skonfigurowane Hamachi
 • zaawansowana konfiguracja Hamachi
 • konfiguracja dla osób używających Windows 7
 • ipx na Windows vista
 • jak ustawić Hamachi pod Windowsa 7 
 • jak ustawić Hamachi aby można było grać 
   Pewnie zapytacie, dlaczego tak napisałem ? Często dostaje prywatnie pytania, dlaczego nie wypisuje ważnych informacji na początku ? Mówisz masz ;d   Wszystko co jest napisane czcionka pogrubiona odnosi się do istotnych informacji i jest ważne. Oznacza to także, że takie informacje powinny zostać przeczytane i zastosowane natychmiast i w takiej kolejności, w jakiej są podane.Piaskownica

   Tutaj zawarte są kroki, które w większości przypadków wystarczą, aby móc grać poprzez Hamachi w gry. Pierwszym krokiem jest reorganizacja połączeń sieciowych.

1.Windows 2k/xp – start → panel sterowania → połączenia sieciowe. Tutaj klikasz w 'menu zaawansowane' i 'ustawienia zaawansowane'. W nowo otwartym okienku zaznaczasz połączenie Hamachi i za pomocą strzałek przesuwasz połączenie Hamachi na sama gore. Klikasz ok na pojawiające się ewentualne okienka informacyjne. Po tym zabiegu WYMAGANE jest ponowne uruchomienie komputera!

2.Windows vista – start → panel sterowania → centrum sieci i udostępniania. W tym oknie po lewej stronie szukamy 'zarządzaj połączeniami sieciowymi' . Naciśnij ALT, kliknij w 'menu zaawansowane' → 'ustawienia zaawansowane' i jak poprzednio, przesuń połączenie Hamachi na samą gore. Jak w poprzednim przypadku, także i tutaj WYMAGANE jest ponowne uruchomienie komputera.

3.Windows 7 – start → panel sterowania → centrum sieci i udostępniania. W tym oknie po lewej stronie szukamy 'Zmień ustawienia karty sieciowej' .Naciśnij ALT, kliknij w 'menu zaawansowane' → 'ustawienia zaawansowane' i jak poprzednio, przesuń połączenie Hamachi na samą gore. Tak jak poprzednio WYMAGANE ponowne uruchomienie komputera i sprawa rozwiązana.

4. Dla osób korzystających z Windows Vista/7 ważne jest aby Hamachi było ustawione w sieci domowej. Wymagane jest to na każdym komputerze, znajdującym się w sieci Hamachi.  Dodatkowo należy upewnić się że połączenie Hamachi korzysta tylko z protokołu IPv4 bądź IPv6. Nigdy nie może korzystać z dwóch jednocześnie. Wymagane jest, aby każdy komputer w sieci Hamachi miał ustawiony taki sam protokół. Dla przykładu:
a.  komputery w sieci a/b/c muszą mieć ustawione w połączeniu Hamachi IPv4 i połączenie to ustawione jest na każdym komputerze. W przypadku, gdyby któryś komputer miał ustawione odmienne połączenie, nie będzie możliwości ustanowienia bezpośredniego połączenia, bądź połączenie to będzie obciążone problemami. 


Jeśli pomimo ustawienia Hamachi w sieci domowej w dalszym ciągu występują problemy z wyszukiwaniem gier w sieci LAN, należy wybrać jako lokalizacje sieciową, siec publiczną.

Kliknij aby powiększyć. 


Więcej o odnajdywaniu i wybieraniu lokalizacji sieciowej.


Wybieranie lokalizacji sieciowej.

Co to jest odnajdowanie sieci?


5.  Należy upewnić się, że Hamachi jest jedynym programem VPN zainstalowanym na komputerze. W przypadku używania innych programów, należy je odinstalować, następnie uruchomić komputer ponownie i upewnić się, że połączenie Hamachi jest na górze w połączeniach sieciowych ( opisane jest to w tym poradniku, jak tego dokonać. ) 
Konfiguracja metryki i bramy. 
Pamiętaj, iż tą poradę możesz traktować opcjonalnie.


   Tutaj należy zachować ostrożność. Wiele osób, po zastosowaniu porad, zawartych poniżej w tym punkcie, oskarżało się, że połączenie z internetem, zostało utracone. Komputer odmawia połączenia się z internetem, możliwe że właśnie na skutek zastosowanych rozwiązań. Dlatego też, należy to uznawać za możliwe, ale niekonieczne rozwiązanie. I w tym przypadku, nie ma potrzeby stosowania tego rozwiązania z metryka i ustawieniami bramy.


Windows XP

   Aby ustawić bramę i wartość metryki, przechodzimy do panelu sterowania i tam do połączeń sieciowych. Tutaj wyszukujemy połączenia Hamachi, wybieramy właściwości tegoż połączenia i dalej co następuje:

1. W nowo otwartym okienku właściwości połączenia Hamachi wybieramy:
- protokół internetowy tcp/ip i klikamy na właściwości

2. W nowym oknie wybieramy
- zaawansowane

3. Upewniamy się że domyślna brama ma wartość

5.0.0.1

jeśli tak nie jest, poprzez 'dodaj' ustalamy wartość domyślna. Po czym klikamy na 'dodaj'. Poniżej powinno się znajdować pole w którym powinna być podana 'metryka automatyczna'


4. Po ustawieniu wartości – o metryce później – klikamy na każde okno 'OK' i uruchamiamy komputer ponownie, jak to jest wymagane.


Windows Vista/7

   Aby dostać się do ustawień karty sieciowej Hamachi w systemach Viasta/7, postępujemy tak samo jak opisane było w dziale 'Piaskownica'. Po otworzeniu okienka z połączeniami sieciowymi, postępujemy dalej według punktów 1-4.   Tutaj, jak już wspomniałem, często gęsto występują problemy z połączeniem internetowym. Usunięcie wartości bramy domyślnej powinno problem rozwiązać. Jeśli tak się nie dzieje, rozwiązaniem najszybszym do zastosowania jest usuniecie Hamachi, uruchomienie komputera ponownie i instalacja hamachi na nowo.

   Mówiąc o ustanawianiu wartości pola 'metryka automatyczna' musimy pamiętać o jednym. Wartość ta z reguły nie może przekraczać '1500'; większe wartości mogą powodować niestabilność połączenia internetowego. Jednak okazuje się, że eksperymentowanie z tym polem, może przynieść najlepsze skutki. Można także zostawić ten poddział, i przejść do następnego.Istotne informacje:

a) Jeśli używasz Visty i także chcesz ustawiać we właściwościach połączenia Hamachi ww. wartości, pamiętaj aby pole 'TCP/IPv6' było ODZNACZONE.

b) Jeśli używasz Visty upewnij się, że połączenie Hamachi widnieje na liście 'centrum sieci i udostępniania' jako połączenie 'siec domowa'. Jeśli tak nie jest, kliknij na połączeniu Hamachi prawym, wybierz 'dostosuj' i ustaw jako 'siec domowa'.
UWAGA!

Jeśli jednak występują problemy z odnajdywaniem  gier w sieci LAN, podobnie jak to było poprzednio, ustaw połączenie Hamachi w sieci publicznej.

Wymagane jest po każdym z tych kroków uruchomienie ponowne komputera, tak aby zmiany zostały wprowadzone.


Najważniejsze w przypadku graczy vista-xp. Osoba która hostuje grę, musi zawsze być osoba z systemem vista.Wyżej coraz wyżej ... w zagmatwaniu

Pingi/chatowanie.

1. Jak już było wspomniane powyżej, upewnij się, że poprawnie skonfigurowałeś firewalla. Wymagane jest, aby połączenie Hamachi było ustawione w tryb zaufania oraz aby połączenia Hamachi były przepuszczane na portach TCP oraz UDP.

2. Jeśli masz możliwość ustawiania ręcznie portów w firewallu, w polach  TCP oraz UDP wpisz adres ip z Hamachi.

3. Pamiętaj, że zamkniecie/wyłączenie firewalla jest rozwiązaniem tylko na chwile i może powodować kolejne problemy. Często firewalle działają jako 2-3 lub więcej procesów w tle. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Dlatego tez poprawna konfiguracja firewalla właśnie może być najlepszym rozwiązaniem, aby zapobiec ew. problemom.

4. Jeśli używasz w swoim połączeniu z internetem routera, najczęściej jesteś z nat'em. W kolejnym kroku, przyjrzymy się temu bliżej i poznamy rozwiązanie.

 Jest też możliwe, że posiadając router, nie masz potrzeby konfiguracji go. Jeśli w tym momencie możesz pingować partnera w sieci jest zupełnie zbędne, abyś czytał dalszy dział.Konfiguracja Routera

1. Uruchom Hamachi. Przejdź do menu preferencji i wybierz 'status'. Tutaj przy polu 'Połączenie' widnieje 'szczegółowa konfiguracja'. Jeśli używasz serwera proxy do połączenia z internetem, to jest miejsce aby wprowadzić szczegółowe dane serwera proxy.

2. W tym samym okienku, w miejscu gdzie jest 'połączenie poprzez NAT' zaznacz 'port UDP' i wprowadź wartość dla tego portu. Wartość w okolicy '45000' powinna być wystarczającą wartością. Zapamiętaj ta wartość. 

3. Ustaw teraz wybrany przez Ciebie port w Twoim routerze. 

4. Aby upewnić się, że ustawione przez Ciebie porty w routerze i Hamachi działają poprawnie, udaj się pod adres poniżej. Po prostu podaj port i wybierz 'test'. Wartości 'open' i 'closed' oznaczają, że porty są ustawione prawidłowo. W przeciwnym przypadku, należy ponownie ustawić te wartości.

http://whatsmyip.org/ports/


   Pamiętaj. Jeśli nie wiesz, jak dokładnie przeprowadzić konfiguracje Twojego routera, na samym początku podany jest link, gdzie możesz znaleźć rozwiązanie. 


Pingi są ... ale gdzie są gry LAN

   Pierwszym krokiem, będzie udanie się pod link poniżej, i przekonanie się, czy do gry w którą chcesz grac, są wymagane specjalne edycje plików/dodatkowa konfiguracja komputera oraz Hamachi. Także czy są wymagane dodatkowe pliki wspomagające/umożliwiające granie.

Granie poprzez Hamachi


Problem - gra nie widzi w LAN'ie adresu hamachi, lub adres ip hamachi jest jako kolejny na liście. 

   Rozwiązanie - jak już było wyżej wyjaśnione, wymagane jest aby połączenie Hamachi było ustawione na samej gorze w połączeniach sieciowych. Po tym zabiegu, w grze adres ip Hamachi powinien być wykrywany jako 1. 

   Kolejnym problemem może być fakt, ze tablica adresów nie została 'przeczyszczona' i w efekcie, w dalszym ciągu zawiera informacje, w których połączenia Hamachi nie ma. 

Ważne! 

   Problem ten najczęściej występuje w  64-bitowych vista.  Aby temu zapobiec, należy:

1. Przejść do wiersza poleceń i wydać następująca komendę
'route print'

i teraz przekonać się, czy czy widzisz adres 

'255.255.255.255'

Jeśli tak się nie dzieje, wpisz 

'route -f'

po czym uruchom komputer ponownie. Sprawdzenie w wierszu poleceń 'route print' powinno nam dać wartość pozytywna tym razem.


   W przypadku uzyskania komunikatu mówiącego o błędzie, podczas próby wykonania tej operacji, upewnij się ze kontrola konta usera jest wyłączona. Dotyczy to tylko systemów vista/7. 


Problem - rozgłaszanie gier w sieci Hamachi

   Hamachi od wersji 1.0.2.0 ma dosyć poważny błąd, który uniemożliwia wielu grom znalezienie w otoczeniu sieciowym założonego serwera danej gry. Problem ten dotyczy wielu gier, jakkolwiek jest rozwiązanie tego błędu. 

   Jeśli masz problem podobny, czyli niemożność założenia serwera lan/niemożność znalezienia postawionego serwera lan i używasz systemu vista, rozwiązanie jest niebywale proste. 

   Przejdź pod adres podany poniżej i pobierz program. Wymagane jest także, aby program został zainstalowany. Po instalacji, i po uruchomieniu programu, WinPcap sam rozpozna system operacyjny, zainstaluje wymagane biblioteki *.dll oraz sam poustawia wymagane porty w systemie. Niezbędne jest, aby program działał z uprawnieniami administratora. W tym tylko przypadku, możliwe będzie zastosowanie zmian. 

http://www.winpcap.org/

Teraz z adresu podanego poniżej, pobieramy programik, który rozwiąże nasze problemy na viscie. 

HamachiBroadcastFix

alternatywne źródło

HamachiBroadcastFix


   Jeśli jesteś posiadaczem systemu xp i sadzisz, ze masz podobny problem, wystarczy instalacja hamachi w wersji niższej niż 1.0.2.0 .
Granie w gry opierające się na protokole IPX
UWAGA!

Zapoznaj się z tematem -> Stare gry ... wracają ! gdzie masz opisaną chyba łatwiejsza drogę by móc zagrać w stare gry, wymagające protokołu IPX.


   Nudziło Ci się, i zachciało Ci się pograć w stare gry. Każdy wie, ze stare gry maja własny urok. Ale i inne wymagania dotyczące konfiguracji kompa jak i Hamachi. Na początek przyjrzyjmy się grom, które działają przy współpracy protokołu IPX oraz Hamachi. 
 • Doom
 • Blood
 • Carmageddon
 • Light Bikes (by James Payne)
Gry które nie będą działały przy współpracy protokołu IPX oraz Hamachi
 • C&C DOS
 • SWARS


Granie z użyciem protokołu IPX oraz Hamachi na xp. 

   Aby to było możliwe, niezbędne jest zainstalowanie protokołu IPX w połączeniu Hamachi.  W tym celu przechodzimy kolejno do 

Panel sterowania -> połączenia sieciowe. 

   Tutaj klikamy prawym na połączenie Hamachi i wybieramy właściwości. 

 Klikamy w 'zainstaluj' -> 'protokół' > 'protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/NetBIOS'

Niezbędne jest upewnienie się, że połączenie hamachi jako jedyne ma zainstalowany protokół IPX.

   Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzić właściwości wszystkich połączeń w połączeniach sieciowych i ODZNACZENIE protokółu IPX wszędzie gdzie się znajduje. Pozostawiając Hamachi nienaruszone. 
Teraz, po upewnieniu się, że tylko hamachi posiada aktywny adres IPX, musimy tenże adres skonfigurować.

   W tym celu, przechodzimy do właściwości połączenia hamachi, wybieramy 'protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/NetBIOS' i wybieramy 'właściwości'. 
  
   W nowym oknie wybieramy 'typ ramki' na 'Ethernet 802.3' a numer sieci ustawiamy na '00000101'. Po tej operacji upewniamy się że połączenie Hamachi jest na samej gorze w połączeniach. Jeśli tak nie jest, zmieniamy to w znany nam już sposób. 


Przechodzimy teraz do

'C:\WINDOWS\system32\'

i wyszukujemy plik

AUTOEXEC.NT'

Otwieramy ten plik za pomocą notatnika i umieszczamy na gorze wartości

'lh %SystemRoot%\system32\nw16
lh %SystemRoot%\system32\vwipxspx'

   Pamiętać należy, że znaki ' ' są tylko dla pokazania. Tych znaków nie umieszczamy. Po zapisaniu zmian, uruchamiamy komputer ponownie. 


Linki wyjaśniające problem oraz jego rozwiązanie

Btrieve Err Msg: "Can't Load VDM IPX/SPX Support

oraz

Configuring DOS emulation


Protokół IPX  a Vista

   Ten problem jest najłatwiejszy do rozwiązania. Wszystko, co należy wykonać, to pobrać plik znajdujący się w linku poniżej. Następnie należy zainstalować pobrane pliki i uruchomić ponownie komputer. I tyle. 

IPX na Vista


Opcjonalne rozwiązania którymi nie musisz się martwic ;)


Inne rozwiązanie, wymagajcie większego wysiłku. 

   Pod adresem podanym poniżej, znajdziesz program, który tam jest umieszczony. Program ten został utworzony, aby można było łatwiej grac w grę Company of Heroes (>version 1.71) Tutaj jest opis, jak postępować z programem. 

1. Uruchom Hamachi.
2. Uruchom pobrany program.
3. Uruchom grę w którą chcesz grac. 
4. W momencie, jak widzisz menu gry, wciśnij jednocześnie Ctrl+Shift+D. UWAGA. Utracisz połączenie z internetem w tym momencie. Jednak nie przejmuj się tym. 
5. Teraz w grze przejdź do opcji hostowania. 
6. W momencie, jak serwer zostanie postawiony, wciśnij jednocześnie Ctrl+Shift+E
7. Odczekaj 10 sekund. W tym czasie połączenie  z internetem powinno zostać ustanowione na nowo.
8. Teraz ludzie powinni bez problemu łączyć się z Twoim serwerem. 

UWAGA. Po każdym kroku powinieneś słyszeć krotki dźwięk. 


Company of Heroes Lan Fix.

UWAGA. Jest to link do forum, na którym wymagana jest rejestracja, aby można było pobrać program. 


Lagi/Wysokie pingi

1. Upewnij się, że nic w danym momencie nie pobierasz/nie wysyłasz . Upewnij się także, że system Windows nie pobiera żadnych aktualizacji. 
2. Jeśli jesteś posiadaczem wielordzeniowego procesora, uruchom menadżer zadań i przejdź do zakładki z procesami. Teraz wybierz proces Hamachi i kliknij prawym na tym procesie. Teraz wybierz 'ustaw priorytet' i wybierz najniższy priorytet. 

Osoby z vista, powinni w menadżerze zadań wybrać 'pokaz procesy wszystkich użytkowników' i upewnić się, ze mają uprawnienia administratora. 

Ważne

   Czynność tą będziesz zmuszony stosować po każdym uruchomieniu komputera. Jeśli nie chcesz tego czynić po każdym restarcie komputera, przeczytaj poradnik, zawarty w linku poniżej.

Priorytet Hamachi 100% ? To już przeszłość ;)

11 komentarzy :

 1. yhy... ale bajer o rany w serious sama hd first ecouter juz gram na lanie bo sciagnelem jakas latke natomiast z second ecounter wole poczekac niz zastosowac sie do wyzej wymienionych wskazowek za duzo roboty... nie twierdze ze nie dziala ale bez przesady

  OdpowiedzUsuń
 2. a co zrobić gdy są 3 osoby na sieci z jedną z nich mam tunel pośredni (niebieska kropka) a z drugim mam tunel bezpośredni (zielona kropka)a oni mają między sobą tunel bez pośredni pomocy plisssss

  OdpowiedzUsuń
 3. cos musi Ci stac na drodze. ale zauwarzylem, ze w takich przypadkach comodo unite doskonale sobie radzi. sproboj

  OdpowiedzUsuń
 4. a da się tym zrobić serwer do minecraft'a

  OdpowiedzUsuń
 5. jak najbardziej. powiem z dosiwadczenia (googlee alerts) iz coraz wiecej serwerow powstaje wlasnie na proramach alternatywnych do hamachi, w tym wlasnie na comodo unite.

  jesli myslisz o postawieniu serwera do minecraft, pamietaj iz osoby ktore beda chcialy grac na Twoim serwie, beda musialy korzystac z tego samegoprogramu co i ty. czy to bedzie Comodo Unite, Tunngle czy wippien czy inny.

  Wlasnie wippien (opiisywany tutaj) pozwala miec do 256 osob w jednej sieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. beznadzieja.. nie działa dalej...

  OdpowiedzUsuń
 7. W punkcie 3 w tzw. Piaskownicy mam problem, mianowicie nic nie mam w tym "zmień ustawienia karty sieciowej", net niby działa, właśnie piszę z tego kompa ale nic tam nie ma, tak samo w menadżerze urządzeń. Z hamachi mam taki problem, że mam tam błąd adaptera sieci VPN. Help!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest rozwiazanie tego problemu na blogu ( żółty trójkąt ) ... ale problem jest gdzie indziej.

   jeszcze nim zaczne, jaka masz wersje 7 ? ( nie jest to przypadkiem Windows Thin PC ? jesli tak, to moze byc przyczyna. takze, jesli uzywasz wersji przerabianej windows 7, tutaj doszukuj sie problemow.

   ale wracajac do bledu. od polowy listopada LogMeIn wprowadzilo dwie zmiany do Hamachi. pierwsza to jak kazdy widzi adresacja ( 25.x.x.x ) a druga to wlasnie vpn. hamachi nie tworzy polaczenia vpn, nawet jesli dziala jako usluga. ( nie laczy sie na starcie z serwerem, a pozniej z uzytkownikami. ) - jest pewne obejscie tego problemu.

   osoba tworzaca siec, wlacza przycisk zasilania, czeka az sie hamachi polaczy, po czym rozlacza sie i na nowo uruchamia zasilanie. po tej operacji osoby w sieci wykonuja taka sama operacje.

   jednak takie rozwiazanie nie zawsze skutkuje, dlatego polecam inne programy opisywane na blogu ( comodo unite lub evolve. )

   Usuń
 8. Witam, Mam inny problem. Gram z kolegami w Worms World Party. Hamachi ustawione jest na pierwszym miejscu. Protokoły ustawione na takie same. Różnica w komputerach (jest ich 5) jest taka, że na trzech jest win XP a na dwóch win 7. Kolega tworzy serwer z grą na LANie i w momencie gdy brat jeden z win 7 podłączy się do sieci to drugiemu automatycznie znika serwer. Jednocześnie gdy jeden z win 7 tworzy serwer to drugi go nie widzi przy czym 3 XP tak. Co może rozwiązać tę zagadkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powiem to co mowie kazdemu. zmien sobie hamachi na evolve vpn ( opisywany na moim blogu )

   program ma wsparcie dla tej gry takze. odinstalujcie hamachi, uruchomcie kompy ponownie i zainstalujcie evolve ( dla xp wymagany sp3 ) i macie. jeden tworzy party, reszta dolacza ( uwaga, mozecie grac nawet jesli polaczenie jest ograniczone! ) i mozecie swobodnie grac.

   hamachi jest fajne ( sam mam wersje platna ) ale jesli mowa o granie, evovle po prostu bije konkurencje ( wbudowany voip - wiec nie musicie uzywac ventrillo lub mumble - mozliwosc nagrywania filmikow - tylko od visty w gore, ale to wina systemu windows - czy inne super zabawki.)

   naprawde, dajcie szanse evolve, a szybko zapomnisz o hamachi.


   no i hovq

   Usuń