Porty i protokoły w Hamachi 2.x.

   Może się zdarzyć, iż podczas próby połączenia z peerem w sieci, otrzymujesz status ostrzegawczy, informujący o braku połączenia pomiędzy peerami. Najczęściej zdarza się to ze względu na niemożność ustanowienia połączenia poprzez porty, jakie używa Hamachi. Jeśli czytałeś poradnik 'Jak przekierować porty w routerze ?' zagadnienie o przekierowywaniu portów nie powinno być Ci obce.

Opisze tutaj z jakich portów i poprzez jakie protokoły, Hamachi łączy się tak z serwerem pośredniczącym oraz z peerami w sieci. Pomoże Ci to w rozwiązaniu problemów,  tak poprzez przekierowanie portów, jak i poprzez konfiguracje Firewalla.

Stosowny poradnik, opisujący porty i protokoły Hamachi 1.x znajduje się pod linkiem -> Hamachi od środka ... .Połączenie z serwerem pośredniczącym.

   Do ustanowienia połączenia, Hamachi korzysta z wymienionych poniżej portów:

1.) TCP 12975 ( port inicjujący połączenie )
2.) TCP 32976 ( port utrzymujący połączenie ) 

   Jeśli połączenie poprzez te porty nie powiedzie się, Hamachi będzie próbował połączyć się z serwerem przy użyciu SSL (TCP 443.)

Połączenie pomiędzy peerami. 

   Połączenie pomiędzy peerami odbywa się przy użyciu kilku metod oraz portów. Jako domyślną metodę, Hamachi będzie używało połączenia przy użyciu protokołu UDP. Połączenie to odbywa się poprzez stosowanie losowych portów, dlatego też nie jest łatwo użyć jednego, domyślnego portu w celu przepuszczenia portów w routerze.
 
   Jeśli próba połączenia  przy użyciu metody opisanej powyżej zawiedzie, Hamachi spróbuje połączyć się poprzez  ograniczone połączenie UDP, tzw. połączenie ' relayed. ' Połączenie to odbywa się poprzez:

1.) UDP 17771 (relay connection port)
   Jeśli i ta próba połączenia zawiedzie, jest bardzo mało prawdopodobne ( można mówić o niemożliwości wręcz ) aby połączenie poprzez TCP działało poprawnie. W niektórych przypadkach, przyczyną może być firewall, który to blokuje połączenie przy użyciu portów, jednak nie protokołów. W takich to ( rzadkich ) przypadkach, Hamachi próbowało będzie ustanowić połączenie przy użyciu:
1.) TCP 443 (non-SSL)
   W takich przypadkach, Hamachi  użyje tego sposobu, opisanego powyżej, zanim poinformuje użytkownika o niemożliwości poprawnego połączenia z peerem.

Warto pamiętać.
   Połączenie pomierzy peerami, przy wykorzystaniu protokołu TCP, najczęściej skazane są na niepowodzenie. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż uwolnienie TCP nie działa. Przyczyną może być problem z routerami, niepoprawnie skonfigurowany NAT, lub  wielokrotny NAT na obydwu maszynach końcowych.

Dodatkowe informacje.
   Możesz ustawić protokoły wraz z portami, w ustawieniach Hamachi, w sekcji połączeń z peerami. W poradniku  ' Jak przekierować porty w routerze ? ' pokazałem jak wygląda przykładowe przekierowanie portów. Możesz także posłużyć się strona portforward.com aby znaleźć poradnik dla własnego modelu routera.  Jeśli masz parę komputerów w sieci i każdy z nich korzysta z Hamachi, musisz dla każdego komputera przekierować oddzielny zestaw portów & protokołów.

2 komentarze :

  1. Jeśli mam połączenie przez przekaźnik (tunel pośredni) to oznacza ze mam źle przekierowane porty na routerze? czy może istnieć jakaś inna przyczyna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to dziala takze wtedy, gdy druga strona ma problemy z poprawnym polaczeniem. to wcale nie musisz byc Ty

      Usuń