Jak grać ... GTA San Andreas ?


 Kolejny z poradników, jaki wynalazłem w przepastnych czeluściach bloga :P Trochę trwało, nim w końcu się odnalazł ( wiedziałem że gdzieś tam jest. )

   O samej grze mówić wiele nie trzeba, z racji iż każdy szanujący się fan gier akcji grę te zna, grał w nią i wie o co 'kaman' .

   Poniżej podam także linki do ciekawszych stron, jakie znalazłem w internecie, a które to wydawały się warte mojej uwagi. 
Gangsta czy ziomal ?

1.) Dołącz lub utwórz sieć w której będziesz grał.
2.) Upewnij się, że Twoja gra jest w wersji 1.0. Jeśli tak nie jest, pobierz łatkę,  której zadaniem będzie obniżenie gry do wersji 1.0.
3.) Pobierz i zainstaluj klienta multiplayer - SA-MP 0.3e Client ( pamiętaj, iż klient multi musi być zainstalowany w katalogu z grą. )
4.) Pobierz a następnie wypakuj archiwum serwera ( dla windows ) lub wersja dla linuxa .
5.) Po wypakowaniu archiwum, otwórz plik 'server.cfg' i skonfiguruj go według własnego uznania. Poradnik, jak należy skonfigurować plik znajduje się na końcu.Możesz także pobrać przykładowy plik konfiguracyjny serwera .
6.) Kiedy wszystko zostało ustawione i skonfigurowane, uruchamiamy serwer poprzez klikniecie w plik o nazwie 'samp-server.exe' .
7.) Serwer został uruchomiony. Jeśli chcemy dolaczyc do utworzonego serwera, uruchamiamy plik 'samp.exe' znajdujący się w katalogu z gra. W nowym oknie, wybieramy nemu 'Servers' -> 'Add Server' .
8.) Dodanie serwera to nic innego jak tylko wpisanie adresu IP, na jakim działa serwer wraz z portem. Dla przykładu:
a.) 7.32.71.135:11160


Strony i dodatki.

   Zamieszczam poniżej listę stron, jakie uznałem iż powinny się znaleźć w tym poradniku. Zainteresowani zapewne znajda wiele ciekawych informacji.

Oficjalne forum SA MP ( można znaleźć wiele serwerów do gry. )
Wiki dla serii gier GTA
 Polska strona o GTA MP ( wiele interesujących poradników. )
Konfiguracja pliku server.cfg

Jak grać ... Operation Flashpoint Dragon Rising ?


   Podesłano mi ten poradnik parę dni temu, niestety z braku czasu obiecywałem, że opublikuje go w wolnym czasie. 

   Osoba, która ten poradnik podesłała, przedstawiła się jako cytuje:

'Trzecie wcielenie drugiego sobowtóra pierwszego Chucka Norrisa' 

i to właśnie tej osobie należą się podziękowania za ten poradnik. Osoba ta także obiecała, iż będzie zaglądać do tego poradnika, aby odpowiedzieć na ew. pytania i pomoc rozwiązać ew. problemy z gra ;)


Ten_który_przynosi_śmierć_z_daleka.

1.) Dołącz lub utwórz sieć, w której będziesz grał w grę.
2.) Zainstaluj grę, a następnie pobierz patch 1.2 .
3.) Uruchom grę, a następnie wybierz opcje 'Multiplayer' -> 'LAN' .
4.) Wybierz odpowiednio:
a.) 'Browse servers' aby wybrać serwer na którym będziesz grał. Aby odświeżyć listę serwerów, kliknij w F1.
b.) 'IP Adress' aby wpisać ręcznie adres IP serwera, na którym będziesz grał.
c.) 'Create Server' aby utworzyć własny serwer do gry. Aby zmienić opcje serwera, wybierz opcję 'Advanced' . 
d.) 'Statistics' aby zobaczyć własne statystyki w grze sieciowej.
5.) Graj i kulom się nie kłaniaj.

Porty & protokoły.

   Aby gra bezproblemowo była znajdywana w sieci ( także LAN ) wymagane jest przekierowanie portów ( protokoły w nawiasach. )

  • 8080, 9103-9105 ( TCP/IP )
  • 8080, 9103-9105  ( UDP )


Jak grać ...Freelancer ?   Jest to kolejny poradnik, jaki wynalazłem w odmętach tego bloga. Wiem, że gdzieś tam zachowane są jeszcze inne poradniki. Miedzy innymi NFS-Most Wanted. 

   Co lubię we Freelancerze ? Wolność właśnie jak może wskazywać tytuł. Można było dowolnie  bawić się, nie patrząc na wszystko, w przestrzeni. Ograniczało nas tylko ... właściwie nic nas nie ograniczało.

   A dodajcie do tego mody tworzone przez graczy dla graczy ? Radości nie ma końca. Każdy nowy przynosił coś innego. Chociaż  wiele było nastawionych na grę tylko  w sieci, oferowały rozgrywkę na zupełnie nowym poziomie. Wysokim poziomie. 

   Istnieje wiele  stron do dzisiaj, traktujących o tej grze. Na wielu można pobrać interesujące nas mody, czy znaleźć informacje o działających serwerach. Darmowych. Na końcu poradnika podam namiary na te najbardziej interesujące. 

   Granie odbywało się przy użyciu moda do gry, który bardzo poprawiał rozgrywkę. Nic nie  stoi na przeszkodzie, abyście grali bez użycia tego moda. Ja dodałem go, właśnie przez wzgląd na rozszerzenie rozgrywki. I przy użyciu tego właśnie, powstał poradnik.


Wolność przestrzeni. 

1.) Dołącz lub utwórz siec w której będziecie grali.
2.) Zainstaluj grę ( w zależności czy będziesz dołączał do serwera, czy tylko serwer będziesz tworzył, możesz wybrać odpowiednią opcję instalacji.)
3.) Pobierz i zainstaluj menadżer modów do gry .
4.) Po instalacji menadżera pobierz i zainstaluj mod TNG 2.7 .

   Jeśli jesteś osobą, która będzie uruchamiała serwer:

5.) Przejdź do:
a.) Menu Start -> Programy -> Microsoft Games -> Freelancer i wybierz link odpowiadający za uruchamianie serwera.  
6.) W nowym oknie wybierasz nazwę serwera, ew hasło do zabezpieczenia, możesz ustawić ile osób będzie grało, także czy serwer może być znajdowany w internecie. 
7.) Kiedy już wszystko ustawiłeś, uruchamiasz serwer, a po chwili, kiedy serwer będzie uruchomiony, dajesz znać znajomym w sieci, iż mogą się dołączać.

   Jeśli jesteś osobą która będzie dołączać się do serwera:
8.) Uruchom grę i wybierz opcje 'Multiplayer' .
9.) W nowym oknie wybieramy 'LAN' . 
10.) W oknie pokazującym aktywne serwery, wybieramy interesujący nas i klikamy w 'Connect' .
11.) Teraz wybieramy opcje 'New character' aby utworzyć nasze alter ego w grze. Kiedy postać będzie gotowa, klikamy w 'Load charakter' aby dołączyć do gry.
12.) Wybieramy statek, misje i ruszamy na podbój świata. 


Porty i strony.

   Poniżej podaje adresy do stron, gdzie możesz znaleźć informacje o grze.

Freelancer HD
Freelancer Void serwer
Lista modów do gry

   Dla poprawnego  działania serwera, gra musi mieć odblokowane porty:

  • 2300-2400 ( UDP )

Jak grać ... Władca Pierścieni Bitwa o Śródziemie II ?   Jest to jeden z tych poradników, które przeleżały sobie na blogu długo nim sobie o nim przypomniałem 'najwyższy czas go opublikować :P '

   Osobiście nie jestem fanem Tolkienowskiego świata, jednak gra bardzo mi do gustu przypadła. Ilekolwiek mogłem zawsze spotykaliśmy się ze znajomymi lub ludźmi poznanymi przed chwila, aby sobie pograć. Kim Ty będziesz ? Niziołkiem czy także niskim krasnoludem ?

1.) Dołącz lub utwórz sieć w której będziecie grali w grę.
2.) Zainstaluj grę po czym pobierz i zainstaluj łatkę 1.06 .
3.) Uruchom grę, po czym w menu głównym wybierz 'Gra wieloosobowa.'
4.) W zależności czy chcesz dolaczyc do istniejącej gry czy chcesz grę hostować, wybierzesz interesująca Cię opcję. 
5.) Niech moc ... znaczy siła pierścienia będzie z Tobą.


Porty i protokoły.

   Do poprawnego działania, gra wymaga odblokowanych portów:

  • 8088-65535 ( UDP

Jak grać ... Baldur's Gate ?


   Za niedługo wychodzi podrasowana wersja jednej z najlepszych gier, w jakie było mi grać. Baldur's Gate bo to o niej mowa, od momentu w którym się ukazała, była tym czymś dla mnie. 

   Dla niej potrafiłem zarwać nie jedną noc, tylko po to, by posunąć opowieść choć trochę do przodu. Aby zagłębić się w niebywały świat, gdzie każdy może odnaleźć własne alter ego ... czy jesteś mocarnym rycerzem, czy może wolisz miotać zaklęciami. A może uwielbiasz myszkować w zakamarkach i zadawać ciosy  znienacka ? 

   Kim byś nie chciał być, zawsze znajdzie się dla Ciebie odpowiednia postać. I choć czasami można było zobaczyć niziołka robiącego za tzw 'tanka' i krasnoluda który leczy, nic nie zakłócało doskonalej rozrywki. 

   A do tego doskonale utworzony polski podkład do gry. Czuło się zupełnie jak pomiędzy bohaterami w grze. To było to, co powodowało gęsią skórkę, mrowienie i takie podniecenie, ze oto za chwile nowy poziom, nowe umiejętności do nauczenia etc. 

   Jako pierwszy w poslce publikuje poradnik, jak grac w  Baldur's Gate poprzez siec LAN.  Jest wiele poradników, owszem. Jednak większość opiera się nap prostej zasadzie klikania dalej i trzymania kciuków aby gra się nie wyłączała po 30 sek. z informacja o rozłączeniu.

Poradnik powstał w idealnych warunkach konfiguracji systemowej. Mianowicie:

1.) Brak aktywnej zapory systemowej ( brak jakiejkolwiek innej zapory także. )
2.) Hostowanie i granie odbywało sie na systemie Windows 7 ( 64 bit ) oraz Windows XP ( 32 bit. )

   Pisze hostowanie i granie, gdyż na obu systemach po kolei raz hostowałem grę, jak grałem w utworzona grę. Także co istotne, dwukrotnie jeden z systemów był w sieci wewnętrznej ( połączony poprzez router ) i w tej sieci wewnętrznej odbywało się łączenie  poprzez programy vpn, później natomiast były w odrębnych sieciach ( inny dostawca internetowy. ) 

   Jakkolwiek, opisane tutaj kroki odnoszą się do używania portu szeregowego w grze, śmiało można grać przy użyciu protokołu TCP/IP & IPX ( pamiętać proszę że niestety nie testowałem tego rozwiązania, jakkolwiek mogę poświadczyć 50 % pewność że zadziała przy użyciu mojej metody. )


Rzućmy kośćmi, niechaj nasz los przesądzą.

1.) Zainstaluj grę ( moja wersja to edycja z serwisu gog.com .)  
2.) Utwórz lub dolacz do sieci w której będziesz grał.
Drobna uwaga. Do grania używałem programu Wippien. Osoby używające Tunngle, jeśli utworzą własną sieć, niech pamiętają o włączeniu emulacji adresów IP.

3.)  Pobierz i zainstaluj TCP - Com .
4.) Uruchom program, po czym upewnij się że masz ustawione:
a.) Dla osoby która będzie tworzyła rozgrywkę w sieci LAN:
Kliknij aby powiększyć.
b.) Dla osoby która będzie dołączała do stworzonej gry:
Kliknij aby powiększyć.

5.) Uruchom konfiguratora gry i upewnij się, że masz ustawione ( każdy kto chce grac, bez względu na to czy hostujesz grę, czy będziesz dołączać:
Kliknij aby powiększyć.

    Mała uwaga. Prędkość podaną na obrazku uznałem za najlepsza do grania jak i do hostowania. Możesz śmiało zmienić tą prędkość, pamiętaj jednak, iż ABSOLUTNIE KAŻDY musi mieć taka samą prędkość ustawioną, jeśli chce grac. W przeciwnym razie, nawet pomimo faktu, ustawienia wszystkiego zgodnie z poradnikiem, nie będzie możliwe granie. 

6.) Uruchom grę i wybierz opcje 'Wielu graczy' a następnie, aby nie tracić czasu, wybierz 'Tworzenie postaci' . 
7.) Kiedy proces tworzenia postaci ( możesz to zrobić później ) masz zakończony, wybierz 'Połączenie' . 
8.) Tutaj wybierz 'Port szeregowy' a następnie wybierasz prędkość. Najlepiej jest jest to wartość:
a.) 25600

   Pamiętaj, iż wartość prędkości musi być taka sama dla każdego, kto będzie grał, bez względu na fakt kto będzie hostował a kto grał. Oczywiście najlepszą wartością jest podana przeze mnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyście sami poeksperymentowali :P

9.) Kiedy już wszystko jest ustawione, wybieramy opcje:
a.) 'Stwórz grę' jeśli będziemy hostowali.
b.) 'Przyłącz do gry' jeśli będziemy się do gry dołączać.

   Kolejna uwaga. Jeśli będziemy się dołączali, musimy poczekać, aż hostowi pojawi się okienko z tworzeniem/usuwaniem postaci. W przeciwnym razie nie będzie możliwe dołączenie do gry. Jakkolwiek to było problemem u mnie, u kogo innego może już nie być przeszkoda. Ponowie, zachęcam do eksperymentowania. 

10.) Kiedy już wszystko jest ustawione ( jeśli gra się tylko w 2, można mieć tylko 2 postaci lub więcej, to tylko wpływa na rozgrywkę ) klikamy w czaszki i tyle. Hoster włącza grę i wspólnie walczymy o pokój. 

Tunngle - Tryb off line & kolorowe emotki.
   Począwszy od wersji 4.4.1.0 zmienił się wygląd Tunngle. Choć zmiany nie są duże, pozwala nam to w lepszym stopniu zapanować nad ustawieniami programu. 

   Zmiany nie są duże. Dla przykładu pozostał ten sam wygląd, kiedy chcemy zmienić opcje w programie, wygląd (skórki), czy zarządzanie sieciami prywatnymi, przeglądanie sieci. 

   Logowanie w programie zostało przeniesione i odbywa się już w momencie, kiedy widzimy główne okno aplikacji. Pozwala nam to także na lepsza ( w końcu ! ) swobodę w uruchamianiu programu w trybie off line. 

   Do tej pory ( poprzednie wersje ) po uruchomieniu programu w trybie off line, wprowadzaliśmy zmiany, ale musieliśmy na nowo uruchomić Tunngle.  Teraz  już nie ma takiej potrzeby. Po uruchomieniu w prawym dolnym rogu ekranu widzimy postęp logowania do programu. Jeśli klikniemy w 'Cancel' znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu Tunngle, program zostanie uruchomiony w trybie off line. Będziemy mogli w tym trybie ustawić miedzy innymi:

1.) Zmienić opcje programu.
2.) Oglądać video bezpośrednio z listy filmów Tunngle Community.  
3.) Możemy zmienić skórkę programu wraz z dźwiękami.

Nie możemy między innymi:

1.) Przeglądać sieci.
2.) Sprawdzać czy porty są odpowiednio ustawione, czytaj czy da się połączyć ( test wymaga zalogowania. )

   Jednak, po wprowadzeniu zmian w programie, możemy kontynuować logowanie do serwera. Poprawne zalogowanie się, będzie oznaczone zielona emotką, która będzie się znajdowała w dole programu.

   Pojawienie się żółtej emotki oznaczać muzę, iż otrzymamy ( lub już otrzymaliśmy ) jeden z poniższych błędów:

-  Tunngle błąd 1-102
- Tunngle błąd 2-102
- Tunngle błąd 2-104
- Tunngle błąd 4-113

   W przypadku, gdybyś zobaczył czerwoną emotkę w programie, będziesz musiał  zapoznać się z tymi poradnikami:

- Jak przekierować porty w routerze ?
- Przekierowanie portów dla Tunngle.