Biblia Windows Server 2012. Podręcznik Administratora. Recenzja książki.
   Szczycę się biblioteczką całkiem sporych rozmiarów. A od niedawna także wchodzi w skład ciągle się powiększającej także i wersje elektroniczne książek. Chociaż książki te pochodzą z różnych wydawnictw, zawsze przedstawiały znaczna wartość w mojej własnej edukacji. Zawsze będąc rządny  wiedzy o danej tematyce, poszukiwałem książek które nauczyły by mnie czegoś ( często zdarzało się iż dowiedziałem się o wiele więcej, niż początkowo przypuszczałem; a to już dodatkowy bonus z książki / ek. ) 

   Z tego przydługawego wstępnika mogliście już wywnioskować iż będę omawiał książkę. Książka która po wielokrotnym przeczytaniu nie pozwala się zakwalifikować po jednej ze stron. Dobra czy zła ? Cóż postaram się odpowiedzieć na to pytanie poniżej. 
Krotki opis książki, jaki możecie znaleźć np. na merlin.pl . 

Książka stanowi praktyczny przewodnik po Windows Serwer 2012. Stanowi ona propozycję nie tylko dla początkujących administratorów, lecz także dla tych doświadczonych, pragnących szybko i w przyjazny sposób poznać nowości nowego systemu serwerowego firmy Microsoft. Prezentuje ona w sposób praktyczny najważniejsze funkcje i możliwości nowego systemu serwerowego. Poza niezbędną teorią zawiera także szczegółowe instrukcje i ćwiczenia, w których każdy, nawet najdrobniejszy element jest zawarty na zrzucie ekranowym objaśnionym tak, aby nawet osoba, która pierwszy raz pracuje z Windows Serwer spokojnie poradziła sobie z konfiguracją i administracją tymże systemem.
Książka została tak napisana, aby przechodząc przez nią od początku do końca, użytkownikowi udało się w pełni skonfigurować własny serwer, a następnie nadzorować jego działanie i nim administrować. Została ona oparta na wersji RC systemu Windows Server 2012 w wersji angielskiej, dlatego też finalne nazwy funkcji w języku polskim mogą nieznacznie odbiegać od tych, które ukażą się wraz polską edycją systemu. Nie mniej jednak książka jest kompatybilna zarówno z anglojęzyczną jak i polskojęzyczną wersją systemu, która dopiero będzie miała swoją premierę. 
Dzięki lekturze czytelnik nauczy się także współpracować z maszynami i sieciami opartymi o systemy z rodziny Mac OS X oraz Linux. Współdzielenie się zasobami oraz wspólna praca w domenie czy grupie roboczej nie będzie stanowić dla czytelnika żadnego problemu. Czytelnik także zapozna się z innymi zaawansowanymi możliwościami nowego serwera. Jest to idealna pozycja dla czytelników mających już dość encyklopedycznych pozycji i pragnących lektury ukierunkowanej na praktykę i ćwiczenia.    Jak już wspomniałem wcześniej, przeczytałem książkę wielokrotnie, i za każdym razem uderzała mnie bylejakość opisywanych zagadnień. W tytule mamy dumne 'Biblia' co mogło by sugerować ( wszystkim tym, którzy poszerzyli swoja wiedzę dzięki książkom mady by Helion ( głównie to wydawnictwo wydaje serie 'Biblia' ) , iż mamy do czynienia z obszernym, wyczerpującym opisaniem każdego zagadnienia. Nawet gdyby chodziło o prosta rzecz, jak np. opis funkcji jakie mamy do wyboru w przykładowym oknie dialogowym. Mieliśmy zawsze pewność, że funkcje te będą opisane. Nie zmienia faktu znaczenie,  iż z tychże możliwości będziemy wybierać tylko jedną. Pozostałe także będą opisane. Co przydaje się dla ludzi, szukających niecodziennych rozwiązań. Albo po prostu dla tych którzy już przerobili materiał w książce i chcą spróbować czegoś nowego. Ale właśnie to fakt, że mamy wybór, to że możemy sami decydować co chcemy zrobić, stanowi o sile dobrze opisanej książki. A nie to, że mamy iść jak po sznurku, nie zastanawiając się, co jeśli wybierzemy inne rozwiązanie. Cóż nie wybierzemy go, bo nie będziemy wiedzieli gdzie ono nas zaprowadzi. Bo zwyczajowo nie jest ono opisane.  

   Każdy materiał mail swoje przypisy i częstokroć można było znaleźć odniesienia dla osób, które chciały zagłębić się dalej w interesującym ich przykładzie. Nawet jeśli był to tylko jeden rozdział. Zawsze można było liczyć na dokładne opisanie tematu. Bez względu na to czy jesteś początkującym nowym użytkownikiem, szukającym wiedzy, czy już zaawansowanym, który chce sobie odświeżyć pamięć. Można było polegać na tym, iż słowo 'Biblia' w książkach będzie pozwalać na zaspokojenie potrzeb. 

   I dochodzimy do tej książki. Tutaj ciężko stwierdzić co podczas pisania tej książki zawiodło. Czy wiedza autora nie była wystarczająca, by ją przelać; czy może sposób w jaki autor chciał tą wiedzę przekazać, był niewystarczający. A moze zwyczajowo podług staropolskiego powiedzenia 'nie porywaj się z motyka na słonce' ?

   Książka jaka miałem możliwość czytać  wypada była w wersji elektronicznej ( jako plik PDF. ) Wybrałem ten rodzaj publikacji, bo łatwiej było mi zmieścić tablet do torby, niż książkę. Jednak później zaczynałem żałować decyzji. A to ze względu na jakość pliku elektronicznego. Sam w sobie plik zły nie był. Problemem było czytanie tegoż na tablecie. Nie wiem, czy jest to wina składu, edycji czy czegoś innego, co nie jest mi znane ( moja wiedza w kierunku edycji tekstu kończy się na podstawowej znajomości notatnika. ) Pewnikiem jednak jest fakt, iż czytanie tego pliku nastręczało wiele trudności programom przeznaczonym do odczytywania PDF'ow.

   Zaczynając od standardowego Adobe, poprzez parę innych, rożnych dla rożnych tabletów. W sumie przeglądałem plik na 3 tabletach ( każdy z innym systemem, wliczając w to Ipada 3 generacji ) i przy ożyciu 7 rożnych programów. Tak samo sprawa miała się na laptopie, który możne nie jest niczym szczególnym, jednak tutaj powinno już być lepiej. Niestety nie. Książka w wersji elektronicznej, dostępna jest także jako plik epub i mobi. Jednakowoż nie miałem możliwości sprawdzenia. Jak tylko tak się stanie, napisze.

   Co do samej książki. Widać iż autor, chwalący się wieloma dyplomami kwalifikacyjnymi, ma wiedzę, której można pogratulować. Niestety nie z każdej maki można wypiec chleb. Tak samo jest i w przypadku autora tej książki. Rozumiem zamiar, iż książka skierowana jest do administratorów. Swoja droga co robi z kogoś administratora ? Dla tych początkujących jak i dla tych już zaawansowanych. Jednak ilość wiedzy, jaka jest przedstawiana, nie jest wystarczająca nawet dla kogoś, kto w temacie wie wiele. Autor wielokrotnie skacze po tematach, nie zatrzymując się przy jednym zbyt długo. Zupełnie jak pociąg który jedzie po torach. Nie zjedzie gdzieś gdzie torów nie ma.

   Szkoda iż autor nie przechodzi po kolei każdego tematu dokładnie. Nawet dobry administrator nie wie wszystkiego. A książka mająca w tytule słowo Biblia, mogła by niejednemu administratorowi skore uratować. Tak się jednak nie dzieje. W przypadku tek książki skończy się na frustracji, bo przecież książka obiecywała wiele. Jednak ilość wiedzy w temacie, który nas interesuje, nie jest tym, czego byśmy oczekiwali. Jednym z ciekawszych rodzajów instalacji Windows Servera jest możliwość instalacji CORE. Co jest niczym innym niż tylko systemem w wersji konsolowej ( parę podstawowych okienek i reszta w power shell. ) Od zawsze twierdziłem, iż jeśli się bierzemy z zamiarem opisania czegoś, czegokolwiek, niechaj to będzie zrobione dobrze. Tutaj wersji CORE poświęcone jest ostatnie 5 min z kilkugodzinnego wykładu. Jest taka możliwość, można to zrobić i tyle.

   Ostatecznie ? Opierając się na fakcie iż przeczytałem książkę wielokrotnie ( za każdym razem mając system zainstalowany i gotowy do użytkowania ) i postępując zgodnie z opisem autora, murze stwierdzić iż jest to raczej wersja beta książki, Kora powinna być rozdawana za darmo, każdemu kto chciałby testować, tak jak ja. Tylko po to, by zgłaszać autorowi błędy, niedociągnięcia i braki, I zgłaszać ci age, i domagać się ciągle więcej wiedzy. I jeszcze więcej. Tak by wersja 2.0 książki była tym, czym Biblia ma być!

   3 dla autora i jutro z rodzicami ma przyjść