Tunngle premium. Pomóż nam wspierać piractwo. Część pierwsza.


Tunngle wielokrotnie w internecie był określany zamiennikiem dla Hamachi. Porównywanie tych dwóch programów, to jak mówienie że Tibia jest doskonałym zamiennikiem dla Guild Wars 2. 

Teraz twórcy Tunngle wypościli długo oczekiwana ... wersje premium. Tak moi drodzy, Tunngle dalej jest w wersji beta. Długi to już okres ( dokładniej od 2008 ! ) jak na betę, prawda ? Zważywszy na fakt, iż Hamachi nie był tak długo w fazie beta testów - o ile mnie pamięć nie myli, pól roku ?

O Tunngle pisałem tutaj wielokrotnie, dlatego też nie będę opisywał ponownie wszystkiego. Po długim okresie testowania i użytkowania, wiele osób może śmiało powiedzieć iż program jest. delikatnie mówiąc, niedopracowany. A ilość błędów zwracanych przez program w ciągu jednego uruchomienia, może przyprawić nawet anioła ( które to są znane ze swojej cierpliwości )  o nerwicę.

Oprócz wielu dodatków i ulepszeń w programie, wraz z zakupem premium otrzymujemy bonusy na oficjalnym forum Tunngle. Osobiście, dla mnie taka forma, to jak sprzedawanie paczki ciastek, gdzie za dodatkowa opłatą, dostajemy nie tylko większą paczkę z taką samą zawartością jak za darmo, ale także i ładny, kolorowe opakowanie. Które nic nie robi, poza byciem ładnym. Poniżej lista bonusów, jakie zyskujemy na forum:

  • zwiększona liczba pozytywnej reputacji, jaka możemy wręczyć innym w ciągu dnia
  • zwiększona liczba wiadomości prywatnych
  • zwiększona liczna zaproszeń do prywatnych rozmów
  • zwiększona liczba załączników ( dot. postów )
  • zwiększona liczba albumów
  • większa liczba zdjęć
  • członkostwo w grupie 'Lifetime'
  • specjalny, żółty kolor nicku na forum
  • brak reklam na forum ( po zalogowaniu )


Przypominam iż funkcjonowanie forum Tunngle opiera się na tzw. zyciu towarzyskim. Socjalne rozwiązania, dla osób nie mających życia prywatnego; osoby które muszą poprawić sobie własne życie przyznawaniem bez powodu plusów na forum. Kiedy liczba plusów osiągnie mniej więcej 800, będziesz miał dodatkową rangę - która nie ma najmniejszego znaczenia. Dodatkowy powód by wklejać sobie bez sensu plusy. 

Zamierzenie dodania socjalnego zaangażowania się ma swój sens, ale tylko w momencie kiedy to ma podstawy i racje bytu. Tak niestety nie jest w przypadku Tunngle i jego forum. Wielokrotnie 'stanowiska' na forum otrzymywały osoby zupełnie do tego się nie nadające ( ale to chyba każdy zna z własnego doświadczenia. ) 

Cała reszta dodatków na forum także nie ma najmniejszego znaczenia. Brak reklam ? Jakoś nie to jest największa bolączka Tunngle. Cale forum jest 'ciężkie' dla przeglądarki. Testowałem je na 3 rożnych ( opera, firefox i ie ) i za każdym razem, po otwarciu dwóch innych zakładek ( ciągle z tym samym forum ) nawigacja po przeglądarce była ociężała. Dla porównania otworzyłem YT gdzie strumieniowałem w jakości HD filmik, zacząłem przeglądać pocztę google, włączyłem sobie pocztę yahoo, oglądałem zwiastuny na IMDB i żadna z przeglądarek nie wykazywała oznak 'zmęczenia' ( dodałem także przypadkowe parę innych zakładek, gdzie przeglądałem rożne fora o tematyce vpn - zwykle tak robię, pisząc poradnik o nowym programie. ) 

I jest najgorszy w moim mniemaniu minus jeśli mowa o Tunngle wraz z twórcami i reszta. Piractwo. Doskonale zdaje sobie sprawę, iż w Polsce negowanie piractwa, to jak ubranie się w garnitur z szynki i wyjazd do Sudanu. Zastanawiała mnie popularność Tunngle i chyba to jest rozwiązanie. Wsparcie dla piractwa. Bo nikt mi nie powie 'lubię używać Tunngle bo nie jest on intuicyjnym i przyjaznym użytkownikowi, pełnym reklam programem. Lubie jego brak logiki w rozmieszczeniu poszczególnych przycisków czy w końcu lubię fakt iż ciągle wywala mi błąd za błędem. ' 

Na stronie wiki Tunngle można znaleźć poradniki, jak grac w piracka wersje wybranych gier. Wraz z crackami do gier, linkami do pobrania płatnych dodatków ( DLC ) czy w końcu opisem różnic pomiędzy poszczególnymi wydaniami pirackich wersji gier przez grupy piratów-crakerów i jak grac w poszczególne wersje. 

To jest osobiście największy minus, rzutujący na całokształt programu i jego przyszłości.