Błąd adaptera sieci i tęczowe hamachi - opis statusów hamachi.Wiele osób ma problemy z hamachi. Często jest to problem przy korzystaniu ze starej wersji (1.x) lub nowszej (2.x) Podczas używania nowszej wersji Hamachi, najczęstszym błędem programu jest

Błąd adaptera sieci 
 Błąd ten często związany jest z konfiguracja połączenia internetowego. Ale także i firewall lub brak konfiguracji routera jest winny takiemu błędowi programu. Postaram się w dalszej części poradnik opisać najczęstsze problemy, jakie mogą występować oraz możliwe próby rozwiązania lub ew. uniknięcia takiego problemu.Wszystkie wersje Hamachi


   Upewnij  się, że żaden firewall nie blokuje hamachi połączenia z serwerem. Jeśli takowy posiadasz, upewnij się, że został odpowiednio skonfigurowany do poprawnej pracy z Hamachi. W linku poniżej, opisane są najpopularniejsze na rynku firewalle wraz z opisem, jak dany skonfigurować do poprawnego działania z Hamachi.

Hamachi 1.x - podstawowa konfiguracja firewalla (ENG.) - dla wersji 1.x

Najczęściej spotykane firewalle (ENG.) - dla wersji 1.x

Najczęściej spotykane firewalle   (PL.) - dla wersji 1.xHamachi 2.x

   W przypadku  korzystania z Hamachi 2.x w firewallu należy dodać do zaufanych następujące wartości:

 1. Aplikacje 'hamachi-2-ui' jako zaufana.  
 2. Port TCP/IP
  • 56759
 3.  Port UDP
  • 64313
  • 64314
 4.  Adres:
  • 212.118.234.69
  • oraz adres przypisany nam przez serwer Hamachi. 
 5.  Należy także dodać adres serwera pośredniczącego, jako zaufany:
  •  std.hamachi.logmein.com
 6.  Który to adres działa na porcie:
 •  12975

   W chwili pisania tego poradnika, tylko jeden firewall ( z testowanych ) współpracuje z Hamachi, bez potrzeby konfiguracji. Mowa o Comodo Firewall lub Comodo Internet Security. Każdy inny musi zostać skonfigurowany.

Pamietaj!!! Wyłączenie firewalla nic nie daje. Dalej będzie działał w tle jako osobny proces, co będzie skutkowało dalszym blokowaniem Hamachi dostępu do sieci i komunikacji z innymi.


Windows Vista/7

   W tych systemach, istnieje zabezpieczenie systemowe, jakim jest Windows defender. Wiele osób oskarżało się, że w czasie, kiedy ten program działa, Hamachi odmawia poprawnej współpracy. Dlatego też, aby uniknąć ew. problemów z działaniem, należy wyłączyć ten program. Można tego dokonać przechodząc do ostawień programu.

   Kolejnym ważnym aspektem w konfiguracji systemu jest wyłączenie kontroli konta użytkownika w systemach Vista/7. Można tego dokonać w opcjach konfiguracyjnych konta danego użytkownika.


Reorganizacja połączeń w 'Połączenia sieciowe' (XP) i 'Centrum sieci i udostępniania' (Vista/7).


   Hamachi ale także system Windows, ma problemy z poprawnym działaniem w przypadku zbyt dużej ilości połączeń sieciowych. Aby upewnić się, że Hamachi ma najwyższy priorytet w połączeniach,  upewnij się, że ustawiłeś to połączenie zgodnie  poradnikiem, zawartym w linku poniżej.


Ustawianie priorytetu połączenia Hamachi 


   Kolejnym krokiem, jest usuniecie zbędnych połączeń. Jeśli korzystasz z internetu i Hamachi, upewnij się, że żadne inne połączenie nie widnieje na liście połączeń. 

   Dlatego też, jeśli masz zainstalowane inne programy, jak np.

 • Comodo Easy VPN
 • Leaf VPN
 • Tunngle
 • Wippien

odinstaluj te, których nie używasz. Po odinstalowaniu nie zapominaj o obowiązkowym uruchomieniu komputera.  

UWAGA!!! 

   W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że pewne połączenia MUSZĄ znajdować się w połączeniach sieciowych. Jeśli nie jesteś pewien, nie ruszaj nic. Poprzez nieuwagę możesz utracić połączenie z internetem. 


Ustawiamy statyczne IP 


   Podany poniżej krok należy traktować jako opcjonalny. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze takie postępowanie przyniesie wymierne skutki w postaci rozwiązania problemu. W wielu jednak przypadkach, użytkownicy twierdzili że po zastosowaniu się do tego, Hamachi działa prawidłowo. 

Aby ustawić statyczne IP w połączeniu hamachi, należy:

 1. Uruchomić Hamachi i poczekać aż program uzyska dostęp do serwera pośredniczącego. WAŻNE. Nie jest wymagane połączenie z jakąkolwiek siecią w Hamachi.
 2.  Uruchomić wiersz poleceń i wpisać następującą komendę:
 • ipconfig /all  

Po wykonaniu tych kroków, powinno się pojawić okienko, podobne mniej więcej do tego, pokazanego na obrazku poniżej.
   Po wykonaniu tej operacji, spisujemy dane i wyłączamy Hamachi. Wartości podane na tym obrazku mogą się różnic pomiędzy użytkownikami systemów XP i Vista/7, ale zasadnicze wartości są takie same. Te które nas interesują i które będziemy zmieniali to:

 1. Adres IPv4 (Vista/7) lub dla XP bez wersji v4 lub v6 
 2. Maska podsieci
 3. Brama domyślna
 4. Serwer DHCP


   Aby zmienić wartości, przechodzimy do 'Panel sterowania' -> 'Połączenia sieciowe' (XP) lub 'Centrum sieci i udostepniania' (Vista/7). Tutaj wyszukujemy połączenie Hamachi, klikamy prawym i wybieramy 'Właściwości'.

   W nowo otwartym okienku ustawiamy Adres IP (dla osób korzystających z Vista/7 będzie to IPv4. Protokół IPv6 powinien zostać ODHACZONY) oraz wartości dla 'Maska podsieci' jak i 'Brama domyślna'. Po wprowadzeniu danych uruchamiamy komputer ponownie, tak aby zmiany zostały zapisane. 
 


Hamachi 1.x 

   Czym są te strzałki/gwiazdki/migające ikonki w hamachi ? Zaraz się dowiesz. Omówione tutaj będzie, czym jest i jak ew. zaradzić temu:
 • zielone 
        - kółeczko
        - gwiazdka
 • migające kółeczko
 • szare kółeczko
 • niebieski/ka 
       - strzałka w dol
       - kółeczko
 • żółte kółeczko
 • czerwone kółeczko/gwiazdka

  
Najpierw krotki wstęp do

URUCHAMIANIE HAMACHI

   Jak powinno wyglądać bezproblemowe uruchomienie hamachi ? Po uruchomieniu kompa i podłączeniu się do sieci, upewnij się że:
 • nie działa żaden komunikator "gg/tlen/skype/aqq/gizmo/miranda"
 • nikt poza Tobą nie korzysta z połączenia internetowego.
 • nie działa żaden program do pobierania z netu "torrent/e-mule/programy typu flashget"
   Komunikatory z rzadka wpływają na poprawna prace hamachi. Jednak jeśli już się umówisz na rozgrywkę, możesz zamknąć dla pewności. Jakkolwiek jest mało prawdopodobne, aby jego działanie (komunikatora) źle wpływało na poprawna prace hamachi. Rozmowa głosowa poprzez komunikator może jednak złe wpłynąć na połączenie hamachi.

   Jeśli dzielisz łącze, postaraj się upewnić, że nikt nic nie ściąga z netu, co może obciążać połączenie na linii hamachi=serwer=peer. Wyjątkiem może być przeglądanie stron, gdyż te nie obciążają łącza w znacznym stopniu.

   Tutaj już powinno być najbardziej oczywiste, że takie programy (służące do pobierania) albo zupełnie uniemożliwiają połączenie hamachi wpierw do serwera a później nawiązanie połączenia z peerami, bądź w stopniu znacznym poprawna 'komunikacje' w hamachi uniemożliwiają. Nie mowie tutaj o przeglądaniu zasobów w sieciach hamachi i ew. pobieraniu tychże. Bo takowe następuje już po logowaniu do serwera pośredniczącego i nawiązaniu połączenia z peerami.


Kolory/znaki czyli który jest do czego i co z nim ?

W trakcie użytkowania hamachi możesz spotkać się z następującymi kolorami/znakami przy peerze w sieci:

a) zielone 
 - kółeczko
 - gwiazdka
b) migające kółeczko
c) szare kółeczko
d) niebieski/ka 
 - strzałka w dol
 - kółeczko
e) żółte kółeczko
f) czerwone kółeczko/gwiazdka

Pod lupa każdy z osobna, czyli na plasterki 

Ad. a.

Zielone kółeczko oznacza, że połączenie z peerem zostało ustanowione i można grac do woli/przeglądać zasoby/pingować. Oznacza to także, że dany peer w sieci używa hamachi na licencji "Basic".
Image and video hosting by TinyPic


Gwiazdka oznacza, ze wybrany peer w sieci używa hamachi na licencji "Premium" lub wybrał okres próbny "Trial Premium".

Image and video hosting by TinyPic

Ad. b.
Migające kółeczko oznacza proces nawiązywania połączenia z peerem.
Image and video hosting by TinyPic

   Może także się zdarzyć, że naokoło zielonego znacznika będzie się świeciło białe obramowanie. To oznacza ze dany peer w tej chwili rozmawia z kimś innym/pobiera-przegląda zasoby innego peera.

Ad. c.
Szare kółeczko kolo peera w sieci oznacza, ze ww. jest w tej chwili niedostępny.
Image and video hosting by TinyPic

   Aby hamachi pokazywało nam bądź abyśmy mieli możliwość ukrycia nieaktywnych uczestników sieci, możemy to ustawić w ustawieniach hamachi. Status ten pokazuje się, jeśli user w sieci jest nie połączony w sieci, nie jest połączony w hamachi, bądź w sytuacji kiedy Ty sam nie jesteś połączony w danej sieci.

Ad. d.
Niebieska strzałka w dol oznacza, że obydwoje z peerow, u których ten znacznik się pokazuje, używają hamachi z licencją "Basic" oraz że połączenie pomiędzy tymi peerami odbywa się przy użyciu "niskiego pasma łącza" - (8 Kbps).
Image and video hosting by TinyPic

   Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia z niebieskim kołeczkiem przy peerze w sieci hamachi, oznacza to, że jeden z uczestników używa programu na licencji "Premium" bądź "Trial Premium". Oraz że połączenie w kierunku tych peerow odbywać się będzie przy użyciu "szerokiego pasma łącza".
Image and video hosting by TinyPic

Ad. e.
   Żółte kółeczko oznacza, że połączenie pomiędzy peerami jest ustanowione, ale jakakolwiek komunikacja pomiędzy nimi jest niemożliwa. Tak samo próby pingowania/chatu/przeglądania zasobów spełzną na niczym.
Image and video hosting by TinyPic

   Dzieje się tak w przypadku, kiedy nieskonfigurowany firewall/urządzenie z firewallem blokuje dostęp hamachi do prawidłowego połączenia się z peerem/peerami, czasami - rzadko kiedy - kiedy osoby w sieci znajdują się za zbyt dużą ilością urządzeń wspomagających NAT'owanie, lub poprzez używanie klientów, które nie są w pełni funkcjonalne. Najczęściej klientami takimi są wersje 0.9 dla systemów
 • Linux
 • OSX

Ad. f.
   Czerwone kółeczko/gwiazdka przy danym userze w sieci oznacza, że to Ty blokujesz temu peerowi możliwość połączenia się tego peera do Ciebie i odwrotnie.
Image and video hosting by TinyPic

Aby temu zapobiec, kliknij na wybranym urzytkowniku w sieci prawym i wybierz
"Odblokuj"

Image and video hosting by TinyPic

   Jeśli w dalszym ciągu, pomimo odblokowania usera w sieci, pokazuje się taki oznacznik zamknij i uruchom ponownie Hamachi. Musisz oczywiście być "online" w sieci, w której taki przypadek się zdążył.

6 komentarzy :

 1. Witam, mam ze znajomym problem z połączeniem się w jakiejkolwiek grze poprzez Hamachi. Widzę niezłe wypociny i gratuluję wypracowania. Cała nadzieja w Tobie. przekopaliśmy dziś cały internet w poszukiwaniu lekarstwa. Sytuacja wygląda następująco...
  Oboje mamy Win 7 x64, te same wersje Hamachi, wyłączony AVG, wyłączoną zaporę systemu windows, windows defender off, odhaczony protokół TCP/IPv6.
  W programie Hamachi potrafimy się bez problemu spingować
  W każdej próbowanej przez nas grze (Blobby Volley Ball, GTA2 itp.) widzimy się, ale w momencie kiedy staramy się połaczyć czuć przycinkę i nic się nie dzieję (fail respond to server). Mamy wszystko ustawione według 10 poradników w necie dot. Hamachi i dalej kur*a nic !
  Ręce opadają... nie można było zrobić programu który się instaluje, łączy i gra ? :/ Wszystko pod górę ! Pomocy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proponuje inne rozwiazanie.

   odinstalujcie hamachi ( utracicie sieci w jakich sie znajdujecie ) i uruchomcie komputer ponownie.

   po tym, pobierzcie, zainstalujcie i uruchomcie ( na stronie producenta bedziecie musieli sobie zalozyc nowe konra za free & zero spamu ) oraz zalogujcie sie do programu.

   teraz dodajcie siebie jako znajomych w programie, uzywajac nickow jakie macie w programie.

   po tym jeden z Was moze zalozyc party ( odpowiednik sieci w hamachi ) i zaprosic znajomego. teraz, jesli macie zielone statusy polaczenia, niech jeden z Was zalozy gre i po chwili drugi moze sie probowac dolaczyc.

   link do programu:

   https://www.evolvehq.com

   Usuń
  2. Evolve zainstalowane, konta założone i aktywowane. Jesteśmy oboje w jednym Party utworzonym przeze mnie. Problem ponownie ten sam, ziomek widzi moją założoną grę, jednak przy próbie dołączenia jest zwiecha na około 20 sekund i dupa... Czyli problem nie leży w programach, a może nasz usługodawca blokuje nam porty (TPSA & NETIA) ? Ręce opadają

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. szametu - moj nick na evovle

   Usuń
 2. Wszystko jasne. Wnioski ? Evolve rządzi, nie trzeba prawie nic zmieniać poza dodaniem programu & gry do zaufanych w zaporze i w Antywirusie i pozostaje tylko grać, grać i jeszcze raz grać. Dziękuję Szametu za mega bloga, oraz podsunięcie tego wspaniałego programu. You just save the world ! Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń