Wippien - instalacja - pierwsze uruchomienie - wstepna konfiguracja

   Skoro już poczytałeś trochę o tym programie, czas pobrać, zainstalować i uruchomić nasz program.
UWAGA !!! 


   Program instalowany jest w środowisku Windows XP z sp.2. Brak zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Nie ma także firewalla, a systemowy jest wyłączony. Nic nie działa w tle (programy do ochrony rejestru/anty spyware/inne) ... słowem nic, co mogło by niekorzystanie wpływać na instalacje i działanie programu.

   W połączeniach sieciowych nie ma także innych  adapterów sieciowych. Mowie o połączeniu Hamachi/inne programy tego typu. To także może wpływać negatywnie na instalacje Wippien. Dlatego też (a po części z racji faktu, że nie wiem, co masz w kompie zainstalowane; a pisanie poradnika dla każdej jednej konfiguracji jest bezsensowne) będziesz musiał opisać ew. błędy na forum. .

   Tutaj będzie opisana instalacja na czysto, bez błędów i problemów. Oczywiście, ew. błędy jakie występują, będą omawiane i postaramy się z moimi testerami na rozwiązanie ich. Ale jeśli instalujesz programy, o których my nie mamy pojęcia, nie będziemy mogli Ci pomoc z Twoimi problemami.Start 

   Poniżej znajduje się link, przy pomocy którego możemy pobrać Wippien

Pobierz najnowsza wersje Wippien


   Skoro program pobrany, możemy zacząć instalacje.  Jako ze podczas instalacji nie wynikły żadne problemy (jeśli pokazało się okienko o podpisywaniu cyfrowym windows, klikasz na 'Mimo to kontynuuj') uruchamiamy program.Pierwsze uruchomienie ...


   Pierwsze uruchomienie i zaczynamy tworzenie konta. Jeśli jesteś osoba, która używa konta jabber na co dzień, możesz właśnie to konto dodać jak główne.


WAŻNE  

   Testy wykazały, że do używania Wippien, nie nadają się następujące serwery jabber:

- chrome.pl

- jabber.wp.pl

- aqq.eu   Serwery te, zwykły rozłączać się podczas korzystania z połączenia, podczas przesyłania plików, także przy zwykłej rozmowie (chat) a o graniu nie wspomnę. Testerzy (dugh i archi) często mieli znaczne lagi, pingi potrafiły osiągnąć nawet powyżej 500 a przy graniu często rozłączało. Jako że po zmianie na inne serwery jabber, problemy te nie występowały, a łącze mają dobre i nie narażone na rozłączenia/pady/inne ... używanie tych ww. 3 serwerów jabber pozostaje tylko w kwestii waszej.    Dobrym rozwiązaniem, jest skorzystanie z gotowego serwera jabber, jaki oferuje wippien. Serwer ten oferuje doskonale warunki do bezproblemowego korzystania. Jeśli jednak chcesz używać innego serwera, czuj się jak najbardziej uwarunkowany do tego. 
 


Zakładanie konta jabber/dodawanie nowego konta.    Skoro wiesz (musisz znać podstawy choćby, aby z jabbera korzystać) już czy chcesz dodać własne konto czy tez założyć nowe, zobaczysz okienko, zaraz po uruchomieniu wippien a w nim będziesz mógł dokonać wybranej przez Ciebie operacji.

   Pokarzemy oba etapy, czyli dodawanie istniejącego konta jabber jak i zakładanie nowego konta jabber. Tutaj, jako że jest to przykład, posłużymy się serwerem wippien, ale możesz wybrać własny. 


Zakładanie nowego konta jabber ...

   ... uczynimy w programie wippien; z wielu powodów.  Na obrazku poniżej, pokazane jest, co zostało wpisane, gdzie i jak, tak abyś nie miał wątpliwości, co/gdzie i jak masz ustawić. 


   Od góry kolejno mamy to co najważniejsze, czyli to co będzie nas interesowało:

1.) I need new Jabber Account ...

   Oznacza to, że po zaznaczeniu tego pola, będziesz mógł założyć nowe konto jabber, które to konto będzie wykorzystywane podczas użytkowania Wippien.

2.)  I have existing Jabber account ...

   To pole zaznaczysz, jeśli masz już konto jabber i chcesz tego konta używać podczas pracy z wippien.

3.) JID ... 

   Czyli pole, gdzie odpowiednio wpisujesz swój wybrany przez Ciebie nick ( przy zakładaniu nowego konta) lub wpisujesz istniejące konto (jeśli wybrałeś opcje nr.2)

4.) Password ...

   Czyli nic innego jak hasło. Niech to będzie dla przykładu hasło, jakie używasz do własnej poczty. Z racji, że możesz często używać Wippien, hasło to powinno być dobrze zapamiętane przez Ciebie, na wypadek awarii danych/inne.

5.) Resource ...

   ... Inaczej zwykła grupa, w jakiej chcesz przechowywać własnego Wippiena. Bez znaczenia na działalność programu, jaka opcję wybierzesz ;]

6.)  Server ...

   Tutaj, jeśli używasz wybranego przez Ciebie serwera, ustaw takie dane, jakie wymaga serwer jabber do poprawnej komunikacji. Jakie to są dane, powinieneś znaleźć na stronie serwera, z jakiego korzystasz. Jeśli jest to serwer Wippien, nic nie zmieniaj. Jeśli natomiast używasz serwera Google, czyli gtalk, wpisujesz - talk.google.com

7.) Port ...

   ... Czyli dalsze ew. dane, jakie musisz wprowadzić, aby komunikować się z serwerem. Ale tylko, jeśli sam wybrałeś serwer, inny od wippien. Jeśli korzystasz z domyślnego - Wippien - nic nie zmieniaj. Jeśli używasz serwera google, czyli gtalk, wpisujesz jako port - 443


   Po wpisaniu danych, po upewnieniu się, że wszystko jest poprawnie napisane, klikamy na 'Test account' ... to spowoduje, ze zostanie założone nowe konto  lub istniejące konto zostanie uwierzytelnione, zobaczymy następujące informacje:

 ' Failed to register new user: 500, Users are not allowed to register accounts so quickly '

   Oznacza to, że w danym momencie nie możesz założyć konta na wybranym przez Ciebie serwerze. Zwykle ( testy wykazały rożne odstępy czasu - do 24 godz.! - na rożnych serwerach) wystarczy odczekać do pół godz. max aby moc założyć nowe konto.


  

' Succes '


   Chyba wiesz co to oznacza ? :D
' Invalid  login: 401,. '

   Ten błąd oznacza, że przy dodawaniu istniejącego konta, albo podałeś błędny login albo hasło.  
' The current connection has timeout

   Tutaj możliwe, że właśnie rozłączyło Cię z internetem. Możliwe także, ze firewall blokuje połączenie wippienowi na drodze internetu. Ale także możliwe, ze podałeś błędny adres serwera jabber. Upewnij się, że tak nie jest, po czym kliknij ponownie 'Test ...'


' Failed to register new user: 409,. '

   Ten błąd zwracany jest w sytuacji kiedy zakładasz nowe konto na serwerze jabber.Błąd ten oznacza, iż na wybieranym przez Ciebie serwerze jabber, taki nic jest już wybrany/zajęty. Dla przykładu, przy probie zakładania konta szametu na serwerze gtalk.com, zwrócony zostanie taki właśnie błąd, gdyż takie (moje) konto już istnieje.

   Jeśli jedynym komunikatem, jaki otrzymałeś jest właśnie oczekiwany ' Succes ' możesz kliknąć na ' Next ' gdzie wybierzesz sobie avatara, jaki chcesz używać podczas rozmowy poprzez Wippien, lub możesz pominąć to i kliknąć na ' OK '. 

   A to zaowocuje czym ? Uruchomieniem Wippien. Dlatego tez przygodę czas zacząć ;)Pierwsze uruchomienie i ? ...


   Po uruchomieniu Wippien po raz pierwszy, bardzo prawdopodobne, że ujrzysz nowe okienko, jak podane na obrazku poniżej:   To okienko informuje nas o pewnej dodatkowej usłudze Wippien, która zajmiemy się później. Możesz kliknąć na ' OK ' i przejść do wstępnej konfiguracji. W oknie głównym aplikacji, klikamy na ' Settings ' i teraz przechodzimy do sekcji ' Updates'.

   Tutaj klikamy w ' Check now ' i powinno się ukazać okienko informujące nas o nowych wersjach językowych, jakie są dostępne do pobrania. Z racji, że używanie polskojęzycznego programu będzie o wiele łatwiejsze, klikamy oczywiście na ' OK


   Pokarze nam się okienko, informujące nas o aktualnym stanie pobierania plików językowych. Jest to krótkotrwały proces - nie dłużej jak minuta czasu. Po tym czasie, pojawi nam się informacja ' Download succesful. Replace now ? ' Po tej informacji, jeśli Wippien nie jest zmieniony na polska wersje językowa, zamykamy program i uruchamiamy go ponownie. Teraz, jeśli w dalszym ciągu program nie jest w polskiej wersji językowej, przechodzimy do ' Settings ' w nowym oknie do sekcji ' Languages ' i po wybraniu języka polskiego - ' Polish ' - klikamy na ' Change

   Zmiana języka, jeśli nie została zmieniona przez program, wymaga ponownego uruchomienia programu. Dlatego też, po wybraniu języka i zastosowaniu go, musimy program uruchomić ponownie. Konfiguracja systemu ...


   Tutaj musimy ustawić sobie nasz system, tak aby współpraca z Wippien była bezproblemowa.


WAŻNE


   Ciągle - podczas pisania tego poradnika - w systemie nie ma żadnych firewalli/antywirusów (także z ochrona rejestru)/router nie stoi na drodze do internetu. Słowem, nic co mogło by przeszkodzić programowi w poprawnym funkcjonowaniu.
WAŻNE


  Także i w połączeniach sieciowych, nie ma innego połączenia od programów VPN. Takie jak Hamachi czy inne. To także wpływa negatywnie na działanie Wippien.


USTAWIENIA


   W oknie - połączenia sieciowe (xp) - centrum udostępniania/sieci (Vista/7) - klikamy na połączeniu Wipien prawym i wybieramy ' Właściwości '. Tutaj w nowym oknie wybieramy ' Protokół TCP/IP (ipv4 dla Vista/7. ipv6 powinno być odznaczone) ' i wybieramy ' Właściwości ' ... jak to jest przedstawione na obrazku poniżej:


   Teraz w nowym okienku - obrazek poniżej (nr.1) - ustawiamy wartość dla bramy domyślnej na ' 5.0.0.1 ' a po tej operacji  klikamy na  ' Zaawansowane ' - poniżej wartości ' ... DNS '.Nr.1


   Tutaj, w tym okienku, odznaczamy wartość ' Metryka automatyczna ' i ustawiamy wartość ' 1500 ' - obrazek poniżej:


   Po tej operacji, zamykamy okna, poprzez klikanie w ' OK ' i zamykamy połączenia sieciowe. Kolejnym krokiem, jest uruchomienie ponowne routingu w xp (to samo tyczy się osób korzystających z vista/7) poprzez przejście do wiersza poleceń.

W tym oknie - wiersz poleceń - wpisujemy:

route -f

po czym zatwierdzamy enterem. Po tej operacji, uruchamiamy ponownie komputer (krok jest ten wymagany i należy go uczynić, zaraz po tym, jak wpisaliśmy dane polecenie.)

   Po uruchomieniu komputera, upewniamy się że nasze ustawienia zostały zapisane i działają, tak jak sobie tego życzyliśmy. Aby się o tym przekonać, ponownie przechodzimy do wiersza poleceń i wydajemy komendę:

route print

i potwierdzamy enterem. Pokazuje się nam tabela z routingiem naszego połączenia. Co nas interesuje, to informacja, że wszystko działa według naszych ustawień. Obrazek poniżej:
   Po tej operacji uruchamiamy wippien i możemy przejść do dodawania naszych znajomych do listy kontaktów. Aby dodać kontakt do listy kontaktów klikamy w mały zielony plus, widoczny w oknie głównym programu. Wymagane jest znajomość całego adresu jabber naszego znajomego.

Dla przykładu : janek@testowy.pl lub szametu@gmail.com

   Kiedy możesz używać do grania/inne wppien ze znajomymi ? Jak tylko dana osoba zaakceptuje Twoja prośbę o dodanie Jej do listy kontaktów. Ty także otrzymasz taka informacje, jeśli dla przykładu podałeś swój namiar koledze/dziewczynie/psu lub chomikowi.

   Jeśli tylko nick wybranego kontaktu pokazywany jest jako osoba będąca online i ustanowione jest połączenie - czarny adres ip - możesz używać do woli. I zapomnieć o Hamachi ;dUWAGA


   Jeśli połączenie nie zostało ustanowione - migające niebieskie  ip - oznacza to, że albo ustawienia wymienione w tym poradniku nie zostały zastosowane, albo coś - wymieniany przeze mnie firewall/router/inne - blokuje wippien dostęp do peera/internetu.

Ale o tym w innym poradniku.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz