Wywiad z twórcami Tunngle - część pierwsza.   Pomysł na wywiad z twórcami programów VPN kołatał się w mojej głowie już od dawna. 

   Chciałem pokazać Wam, że za Waszymi ulubionymi programami stoją zwykli ludzie, z krwi i kości. Ludzie którzy jak wszyscy inni, miewają złe dni. 

   Na początek zaczniemy rozmowę z developerami Tunngle. Który to program zyskuje coraz to większą popularność, nie tylko u nas. Może dzięki temu wywiadowi dowiemy się dlaczego ? :Pszametu - Może od drugiego końca. Jaka jest geneza powstania Tunngle ? Jak to się stało że pewnego dnia postanowiliście 'od dzisiaj zacznę/zaczniemy tworzyć program, który pozwoli ludziom grac' ?

Tunngle developers - Tunngle tworzony jest przez graczy dla graczy.  Ułatwienie ludziom  grania ( sieć LAN. przyp. tłum.) było naszym celem od początku. Który to cel osiągnęliśmy ;)
   Zaczęliśmy od małego projektu, który miał nadzorować kafejkę internetową. Długo nie trwało, nim zrozumieliśmy jaki potencjał stoi przed nami i co możemy osiągnąć. I tak oto powstało Tunngle.net


szametu - Zupełnie jak Oppenheimer w projekcie Manhatan :D ... Tak czy inaczej Tunngle jest bardzo dobrym projektem, a w porównaniu do innych konkurencyjnych programów VPN, jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o granie. I tutaj moje pytanie: czy granie/możliwość grania poprzez Tunngle to jedyna rzecz, jaka Tunngle ma do zaoferowania na dzień dzisiejszy, czy macie plany rozwoju ?

Tunngle developers - Tunngle to program VPN. A to oznacza, że możesz go używać do każdego zadania, jakie możesz wymyślić dla programu działającego w architekturze IP.
   Nasze sieci są darmowe do wykorzystania i dzięki nim możesz  uruchamiać własne projekty nawet przy użyciu do 32 maszyn podpiętych do sieci Tunngle jednocześnie ( przypomnę że Hamachi właśnie znowu zmniejszyło liczbę osób w sieci do ... 5!  przyp. tłum. )
   Gdyby to Ci nie wystarczyło, lub wymagasz większej pojemności sieci, możesz poprosić o więcej ;) Fakt iż nasze sieci zaprojektowane zostały głownie jako pomoc graczom w graniu, to jednak nie oznacza że ludzie którzy chcieli by otrzymać sieci na własny użytek ( własne projekty nie związane z graniem) , nie otrzymają od nas wsparcia. 
  Dlatego właśnie dla Tunngle i dla takich projektów zaimplementowaliśmy usługę - Tunngle dla programistów. Jeśli tworzysz własny projekt, który wymaga sieci większej niż dla 32 osób skontaktuj się z nami. Nic nie da nam większej satysfakcji niż przekuwanie pomysłu w realny czyn.szametu -  Nie wszystkie zadania, jakie chcemy postawić przed Tunngle działają zgodnie z oczekiwaniami ... Dla przykładu są spore trudności w uruchomieniu serwera FTP czy ms exchange. Nie lubię się czepiać, ale konkurencja takich problemów nie ma ;) 
    Także zwykły streaming w sieci ( dla przykładu zaczerpnięty z poradnika jednego z popularyzatorów gamedexterity )poprzez Tunngle, to nie ukrywajmy męczarnia, w porównaniu z konkurencja.To można było by poprawić prawda ? 

Tunngle developers - Wcale mnie to nie dziwi, zważywszy na fakt, że domyślny port FTP ( 21 ) jest blokowany przez Mini Firewall w Tunngle.  Mini Firewall jest zabezpieczeniem wbudowanym w Tunngle, które to chroni użytkowników przed atakami na kluczowe składniki systemu MS Windows, a na ataki które to byli by narażeni w zwykłym środowisku LAN.
   Jeśli uruchomisz własną usługę na innym wybranym przez Ciebie porcie ( dla przykładu 3025 ) będziesz mógł utworzyć serwer FTP bez jakichkolwiek problemów.
   W przyszłości planujemy zmienić zachowanie Mini Firewalla tak, aby pozwalał na tworzenie reguł i wyjątków, tak aby ludzie mający problemy, mogli je rozwiązać w prosty sposób. szametu - Ujmę to inaczej. GUI Tunngle nie jest najbardziej przyjaznym interfejsem ( w porównaniu z konkurencyjnymi programami VPN ) lub mówiąc inaczej ' jest nastawiony na używanie go do grania, a nie do tworzenia innych zadań.' Są jakieś szanse aby zmienić ten stan rzeczy ?
   Kiedy user ( ktoś nowy kto nie miał do tej pory styczności z Tunngle ) uruchamia program po raz pierwszy, jest przytłoczony ilością opcji, włączając w to podgląd z forum Tunngle ( który to nie jest potrzebny każdemu ) i mija trochę czasu zanim się zaznajomi w ważniejszym funkcjami. Zastanawialiście się nad utworzeniem mini Tunngle ? Z mniejszą ilością opcji do 'klikania' ? 

Tungle developers - Aby Tunngle było darmowe, zmuszeni jesteśmy pokazać jedną lub dwie małe reklamy w programie. Takie postępowanie ( reklamy w programie - przyp. tłum. ) pozwala Nam na opłacenie rachunków za serwery. 
   Reklamy te określają wygląd okna głównego programu, jednak jeśli rozważysz jakość naszej usługi ( Tunngle & darmowe pokoje na Ventrillo ) zrozumiesz że tak na prawdę płacisz jako użytkownik niewielka cenę. 
   Na pewno ucieszy Cię fakt, że ciągle pracujemy nad polepszeniem wyglądu okna głównego programu jak i całego interfejsu (GUI). Pomoże to nowym użytkownikom Tunngle na łatwiejsze rozeznanie się w programie.


szametu - Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest wbudowana przeglądarka, która pozwala na przeglądanie poradników zamieszczonych na Tunngle Wiki. Pomogło to na pewno wielu osobom. Skąd się wziął taki pomysł ?

Tunngle developers - Wbudowana przeglądarka ( która to będzie także ulepszona niedługo ) była w Tunngle przez bardzo długi czas. 
   Początkowo służyła do pokazywania najnowszych wydarzeń z życia forum. I jak to zwykle bywa, bardzo szybko dostrzegliśmy potencjał tkwiący w tym pomyśle. Implementacja pomysłu, aby z poziomu Tunngle był dostęp bezpośrednio do zawartości wiki ( poradniki etc. ) przyszła od Brioche  (Andrea)  jako  przybliżenie pomocy użytkownikom bliżej ich, bez potrzeby przeglądania forum. 
   Chyba nie ma lepszej metody niż umożliwienie wspólnocie pomagania innym właśnie poprzez taki projekt. To właśnie wiedza i łatwość dostępu do niej czyni wspólnotę Tunngle tak silnie związaną. Zawsze powtarzamy 'Jeśli wiesz o czymś, podziel się tym ... i Powodzenia !
  

2 komentarze :

  1. Nie ma co tunngle wymiata sporo gierek można popykać a na pewno będzie jeszcze więcej !

    OdpowiedzUsuń