Rozłączanie z internetem podczas używania VPN ?

   Doświadczyć tego można wielokrotnie podczas używania VPN. Czy to po zainstalowaniu programu, czy podczas użytkowania, net pada nie podając nam jakichkolwiek treści wyjaśnienia tego faktu. 

   Potrafi to zepsuć zabawę, szczególnie jak chcemy nagle sprawdzić coś ważnego, co może ... bo ja wiem ? Powiedzmy że ta wiedza jest nam potrzebna do uratowania jednorożca. A to ważne.

   Oryginalnie poradę tutaj opisaną zastosowałem do rozwiązania problemu z Wippien. Jednak doskonale nadaje się także przy używaniu innych programów VPN.

   Jest oczywiście 'szybkie' rozwiązanie. Mowa o wyłączeniu połączenia używanego przez nas programu VPN. Jednak z czasem będziemy chcieli używać tego programu na nowo. I będziemy zmuszeni włączyć go. A po skończeniu wyłączyć ... Chyba widać brak zdroworozsądkowego postępowania ?

WAZNE.
 
   Musimy się upewnić, iż na czas dokonywania zmian, mamy uprawnienia Administratora. Bez tego na nic nasze próby.

   Jednym z rozwiązań jest ustawienie metryki w systemie, dla połączenia VPN i dla połączenia z internetem. Więcej o metryce w linku -> Objaśnienie funkcji Metryka automatyczna dla tras protokołu internetowego.

   Najczęściej jednak jest to problem w tabela routingu IP systemu Windows. Aby rozwiązać ten problem, ponownie upewniamy się o posiadanych uprawnieniach administratora systemu. Następnie uruchamiamy wiersz poleceń, po czym wpisujemy 'route print'.

   Po pojawieniu się tabeli z wynikami, w części 'Lista interfejsów' szukamy za połączeniem naszego programu VPN. Po lewej od nazwy powinna znajdować się wartość dla tego połączenia. Wartość ta znajduje się w pierwszej kolumnie po lewej. Spisujemy tą wartość.

   Teraz wpisujemy 'route delete 0.0.0.0 IF ( wartość jaką uzyskaliśmy )' i zatwierdzamy nasz wybór. Problem rozwiązany. Możemy dla pewności uruchomić komputer ponownie.

WAŻNE.

   Przed zastosowaniem tych zmian warto utworzyć punkt przywracania systemu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz