Własna stacja TV w sieci ? A może prywatna wrzuta ?









   Z programem VLC mam do czynienia  od  2004 roku. Dosyć długo, jednak przyznać muszę iż pomimo chwilowych romansów z subeditem czy bestplayerem, właśnie VLC pozostaje najdłużej używanym odtwarzaczem. Obok AIMP'a. 

   Ostatnio bawiłem się oprogramowaniem ze strony orb.com które to oprogramowanie pozwala na streamowanie muzyki lub filmów pomiędzy komputerami z rożnym systemem operacyjnym a także pomiędzy systemami mobilnymi, jak ios czy adroid. W VLC taka opcja była od dawna, jedna działała poprawnie ( nie przerywała nadawania, nie gubiła jakości nadawania, nie obciążała łącza ciągle buferując ) tylko w sieci lan ( nie w sieciach V LAN.) Jednak wyszła wersja  2.0 i teraz tworzenie własnej wrzuty z możliwością nadawania muzyki czy własnego youtube z własnymi filmami, przy wykorzystaniu programów takich jak Hamachi czy Wippien, jest dziecinnie łatwe a co najważniejsze, gwarantuje doskonalą zabawę. 

   Pokażę krok po kroku, jak ustawić podstawowe funkcje w programie, oraz jak nadawać i/lub jak  się dołączyć do utworzonego kanału z audycjami audio/video. 


Wstępne przygotowania.

1.) Pobierz program VLC w wersji 2.0 lub nowszej -> link do pobrania .
2.) Zainstaluj program z odpowiadającymi Ci ustawieniami.
3.) Pobierz i zainstaluj odpowiedni dla Ciebie program VPN ( ja używam Wippien ze względu na pojemność do 256 osób. )
4.)  Upewnij się, że odpowiadający Ci program został odpowiednio skonfigurowany ( standardowa konfiguracja działa w 90% przypadków. Wystarczy pobrać, zainstalować i uruchomić ) poprzez zapoznanie się ze spisem treści i wybraniem odpowiednich poradników dla wybranego przez Ciebie programu.

Konfiguracja VLC.

1.) Uruchamiamy program po czym wybieramy menu 'Plik' a następnie 'Stream'.
2.) Tutaj w nowym okienku klikamy w 'Dodaj ...' i wybieramy  interesujący nas plik. Możemy także dodać gotowa listę odtwarzania, jeśli chcemy nadawać ciągle filmy/muzykę.
a.) W zakładkach 'Płyta' & 'Urządzenie  przechwytywania' możemy wybrać rodzaj nośnika z jakiego będą  dane strumieniowanie. Warto poświecić chwile i przyjrzeć się tym opcjom bliżej.  
3.) Po wybraniu interesujących nas mediów ( także po ustawieniu miejsca, z którego media będą strumieniowane )  klikamy w 'Strumieniuj'.
4.)  W nowym oknie wybieramy opcje 'Nastepny'.
5.) Po otwarciu nowego, wybieramy z rozwijalnej listy 'HTTP' po czym klikamy 'Dodaj'.
a.) Warto zapoznać się z pozostałymi metodami streamowania. 
6.)  W momencie akceptacji metody streamowania ( w moim przypadku było to 'HTTP' ) pokarze nam się zakładka, w której musimy wybrać port. Osobiście zostawiłem domyślny port, jednak musicie brać pod uwagę fakt, iż w niektórych przypadkach, podczas używania wybranych programów VPN będziecie zmuszeni używać innych portów do poprawnej komunikacji. 
7.)  Możemy także ustawić, aby podczas streamowania muzyki/filmów wybrane przez nas media były kodowane w odpowiadającym nam formacie. Jeśli dla przykładu nadajemy wideo, możemy wybrać format MKV cechujący się doskonalą jakością, który to możemy dalej udostępnić np. na rzutniku lub a telewizorze. Koniec końców klikamy na 'Następny'.
8.)  W ostatnim oknie zaznaczamy opcje 'Strumieniuj wszystkie podstawowe strumienie' i ostateczny guzik czyli 'Strumieniuj'.
9.) Jeśli wszystko przebiega zgodnie z zastosowanymi przez nas ustawieniami, powinniśmy zobaczyć okienko z odtwarzanym w danej chwili filmem/muzyką.

Odtwarzanie kanału z muzyką lub filmami.
   Przed chwila opisałem, jak w prosty sposób możemy nadawać własne filmy i muzykę. Teraz pokażę jak połączyć się z nadawana audycją, wykorzystując do tego VLC oraz pogram VPN.

1.) Upewnij się, że jesteś w tej samej sieci, w której znajduje się osoba nadająca własną transmisję. Możesz także założyć własną sieci i poprosić osobę nadającą, aby dołączyła do Twojej sieci. W takim jednak przypadku może się zdarzyć, iż wymagane będzie zrestartowania nadawania.
2.)  Włączamy program VLC i przechodzimy kolejno do menu 'Plik' a następnie 'Otworz strumien w sieci ...'.
3.) W tym oknie wybieramy zakładkę 'Sieć' i wpisujemy z odpowiednim prefiksem ( jaki możemy wybrać, napisałem w kroku 5. Warto upewnić się np. poprzez zapytanie osoby która nadaje,  jaki prefiks mamy ustawić. ) oraz adres IP z programu VPN. W moim przypadku, jako że korzystam z programu Wippien wpisze odpowiednio ( adres IP wraz z portem ):
a.) http://5.5.15.24:8080 
4.) Kiedy wszystkie dane zostaną wpisane, klikamy w 'Odtwarzaj' i jeśli wszystko jest ustawione poprawnie, powinniśmy zobaczyć odtwarzany film lub usłyszeć muzykę. 


Dodatkowe informacje.

   Możesz także, za pominięciem programu VPN, łączyć się z komputerem. Musisz jednak znać zewnętrzny ( jeśli chcesz nadawać do komputera znajdującego w innym miejscu ) lub wewnętrzny ( jeśli jest to sieć LAN ) adres IP. Możesz go uzyskać ze strony ipchicken.com lub ze stron podobnych .  Postępujemy dokładnie jak opisane w poradniku, z pominięciem programów VPN.

   Niezbędnymi informacjami mogą się okazać miedzy innym jak przekierować porty w routerze ? także warto poświecić chwile na zapoznanie sie z poradnikiem dotyczacym konfiguracji firewalla a w przypadku innych wątpliwości, można sprawdzić spis treści aby samemu wyszukać informacje.
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz