Tworzenie kopi bezpieczeństwa naszych sieci
 Zawarte tutaj porady dotyczą Hamachi w wersji 1.x Niestety z braku czasu jak i osób chętnych do pomocy (osoby które teraz mi pomagają, skupiają się na graniu poprzez Hamachi i programy konkurencyjne i nie maja czasu, na testy. Dlatego też jeśli chciałbyś pomóc przy tym poradniku, zgłoś się proszę do mnie).   Począwszy od Hamachi w wersji 1.x wszystkie pliki konfiguracyjne, jak i klucze do każdego usera, przechowywane są w katalogu:

"C:\Documents and Settings\Nazwa użytkownika\Dane aplikacji\Hamachi"

dla Windows XP oraz dla Windows Vista/7

"c:\Users\nazwa_usera\AppData\Local\"


a nie, jak to było do tych wersji w rejestrze. Ma to na celu łatwiejsze tworzenie kopi zapasowej, jeśli rozważamy reinstalacje systemu. Teraz pojawia się pytanie, jak to zrobić. Zaczniemy najpierw od utworzenia kopi bezpieczeństwa naszych sieci jak i ustawień Hamachi.


   Możemy to wykonać na kilka sposobów. Najprostszym z nich będzie wykorzystanie mini programów, które zostały napisane z myślą o utworzeniu takiej kopi właśnie.


Hamachi Backup.hta


Pierwszym z takich programów jest hamachi backup, dostępny pod linkiem poniżej:

Hamachi_Backup.hta


   Po pobraniu pliku i po uruchomieniu pokazuje się okienko, w którym jesteśmy informowani do jakiego celu został on (program) stworzony, oraz gdzie będzie przechowywana kopia. W tym przypadku jest to:

'C:\Hamachi_Backup'


   Po jej utworzeniu, nasza kopie będziemy mogli sobie przenieść w inne, bezpieczne miejsce, gdzie będzie mogła doczekać się reinstalacji systemu i później, będzie można przywrócić nasze sieci.


Hamachi Tools

   Kolejnym mini programem, napisanym z myślą o utworzeniu kopi bezpieczeństwa jest Hamachi Tools. Tutaj także będziemy mogli zachować nasze ustawienia i sieci hamachi oraz przywrócić wcześniej utworzoną kopie. Program dostępny jest z linku poniżej:

Hamachi Tools


   Po pobraniu i uruchomieniu programu, wybieramy opcje:

'Backup Profile'

aby utworzyć kopie. W nowym oknie zostaniemy poproszeni o wskazanie lokacji, gdzie kopia ma być zapisana.

   Aby natomiast przywrócić nasze sieci i ustawienia, klikamy na opcje

'Restore Profile'

   Tutaj także zostaniemy poproszeni o wskazanie utworzonej kopi bezpieczeństwa naszych sieci i ustawień hamachi.

Za każdym razem, po wykonaniu operacji, zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem.
Czas na ręczne robótki, czyli zrób to sam


   Tutaj, o ile nie chciało Ci się korzystać z pomocy programów, sam się dowiesz co i jak masz kliknąć, gdzie i dlaczego, aby wykonać samemu własnoręcznie kopie zapasowa sieci i ustawień hamachi. Rozpoczynamy od:

Odkrycie folderów ukrytych

   Twórcy Hamachi, zadbali aby folder z konfiguracja był ukryty. Aby udać się do miejsca, gdzie zapisane są sieci, musimy odkryć ten folder, aby moc wykonać nasz backup. Aby ułatwić sobie zadanie,  uruchomimy hamachi, przechodzimy teraz do:

"preferencje" -> "system"

i wybieramy

"Otwórz folder konfiguracji"

   Mając teraz ten katalog, możemy przekopiować go w inne miejsce, tak aby po ew. reinstalacji mieć możliwość przywrócić nasze sieci. 

Możemy także wykonać następujące czynności:

  • start -> uruchom
  • %APPDATA%


WAŻNE

   Po uruchomieniu hamachi, musimy ustawić hasło główne i pamiętać je. To pozwoli nam w przyszłości operować miedzy backupami naszych sieci.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz