Czym jest LogMeIn Hamachi ?
LogMeIn Hamachi to usługa wirtualnej sieci (VPN) która może zostać uruchomiona i skonfigurowana w przeciągu kilku minut a następnie może pozwolić na bezpieczny, zdalny dostęp do sieci w firmie.
W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań sprzętowych, lub programów opartych o technologie VPN, Hamachi to narzędzie tworzące wirtualne połączenie na żądanie; narzędzie które pozwala skupić czas i energie na wirtualnym połączeniu z użytkownikami i systemami, które takiego połączenia wymagają.
Kto powinien używać LogMeIn Hamachi ?
Oto przykład, jakie możliwości daje używanie Hamachi.
IP Support - Tworzenie mobilnej sieci LAN
Wielu pracowników biurowych wykorzystuje swoje urządzenia mobilne, podczas pracy w biurze, by połączyć się z biurową siecią i by uzyskać dostęp do sieciowych zasobów ( serwery plików, drukarki sieciowe, serwery poczty ..) Niestety, jeśli osoba pracująca w obrębie sieci, opuści zasięg tej sieci, nie będzie miał możliwości dostępu do tejże sieci. Oprogramowanie skonfigurowane do działania wewnątrz sieci, staje się bezużyteczne poza siecią.
Używając Hamachi, mobilni ( pracownicy z mobilnymi urządzeniami ) staja się uczestnikami sieci Hamachi, będąc jednocześnie połączeni z zasobami sieci w miejscu pracy, jeśli sieć ta jest spięta z siecią Hamachi. Wynikiem tego, konfiguracja pierwotna sieci pozostaje bez zmian. Hamachi tworzy dokładnie taka samą sieć dla mobilnych pracowników, bez względu na to, gdzie się znajdują.
Porada - sieć z serwerem głównym ( hub-and-spoke ) oraz sieć z jednym punktem dostępowym ( gateway ) to najlepsze rozwiązania do opisanego powyżej scenariusza.
IT Support - Tworzenie sieci dostępowej dla użytkowników domowych.
Pracownicy pracujący w domu, mogą pracować wydajniej, jeśli będą mieli bezpośrednie połączenie z zasobami firmowymi. Używając Hamachi, pracownicy domowi mogą łączyć się z siecią firmową, w zabezpieczonym środowisku, wewnątrz Hamachi. Mogą pracować w domu mając ciągle bezpieczny i łatwy dostęp do zasobów firmowych.
Porada - siec z serwerem głównym ( hub-and-spoke ) oraz siec z jednym punktem dostępowym ( gateway ) to najlepsze rozwiązania do opisanego powyżej scenariusza.
Male i średnie sieci - Wirtualny LAN
Przedsiębiorstwa i organizacje, nie posiadające fizycznej sieci LAN, mogą używać sieci rozproszonej ( w Hamachi ) by utworzyć własną i bezpieczna siec LAN.
Klient LogMeIn Hamachi
Nazwa Hamachi odnosi się zarówno do programu Hamachi, jak i do każdego urządzenia mogilnego, działającego pod kontrolą Windows Mobile, z zainstalowanym Hamachi. Przy odpowiednich zezwoleniach ze strony administratorów sieci Hamachi, klienci Hamachi mogą stać się użytkownikami dowolnej sieci Hamachi.
![]() |
Kliknij aby powiększyć. |
Obrazek powyżej prezentuje LogMeIn Hamachi w wersji dla Windows. Poniżej prezentowany jest wygląd LogMeIn Hamachi dla Mac.
![]() |
Kliknij aby powiększyć. |
Klient LogMeIn Hamachi
Nazwa Hamachi odnosi się zarówno do programu Hamachi, jak i do każdego urządzenia mogilnego, działającego pod kontrolą Windows Mobile, z zainstalowanym Hamachi. Przy odpowiednich zezwoleniach ze strony administratorów sieci Hamachi, klienci Hamachi mogą stać się użytkownikami dowolnej sieci Hamachi.
Zależności pomiędzy klientem Hamachi a kontem LogMeIn
Klient Hamachi może być używany w trybie klient ( nie powiązane z kontem ) jako odrębna usługa. Może także zostać powiązany z kontem LogMeIn.
Tryb - tylko klient
Określenie 'niepowiązany' odnosi się do programu Hamachi, który to klient nie został powiązany z kontem LogMeIn i jest używany jako klient. Klient, który nie został powiązany z kontem , nie może być zarządzany poprzez 'Moje Sieci' na stronie konta. Może jednak w dalszym ciągu tworzyć nowe sieci ( sieci rozproszone ) oraz może dołączać do istniejących sieci.
Zarządzanie kontem - powiązany klient
Określenie 'klient powiązany' odnosi się do każdego klienta Hamachi, który to jest połączony z kontem na LogMeIn. Każdy właściciel konta na LogMeIn może zarządzać dołączonymi klientami, poprzez zakładkę 'Moje sieci'.
Wirtualny adres IP Hamachi
Każdy klient Hamachi posiada indywidualny adres IP w postaci np. 5.x.x.x. Wirtualny adres IP jest indywidualny dla każdego użytkownika Hamachi i wykorzystywany jest do łączenia się z innymi sieciami Hamachi ( sieci rozproszone lub siec z serwerem głównym. )
Wirtualny adres IP nie wchodzi w konflikt z jakimkolwiek zakresem adresów IP ( nawet jeśli jest to ten same zakres IP - szametu ) a co za tym idzie, nie ma wpływu na standardową komunikacje w sieci.
Rodzaje sieci LogMeIn Hamachi
LogMeIn Hamachi umożliwia utworzenie trzech rodzajów sieci dla wygody i by umożliwić wybór dla rożnych zapotrzebowań.
Klient Hamachi może być członkiem dowolnej liczby sieci; jakkolwiek może być jednym z maksymalnie 5 osób w sieci dla użytkownika darmowego lub w przypadku osób z subskrypcją LogMeIn,dla subskrypcji standardowej ilość osób ww sieci wzrasta do 32. Dla osób z subskrypcją premium, ilość osób ww sieci to 256.
Sieć rozproszona ( mesh )
W sieci rozproszonej ( mesh ) każdy użytkownik sieci w Hamachi jest połączony z każdym innym użytkownikiem sieci ( tylko jeśli dane osoby są online - szametu. )
Organizacje i firmy bez możliwości utworzenia fizycznego LAN'u, za pośrednictwem sieci rozproszonej, mogą utworzyć wirtualny LAN.
Sieć rozproszona to także idealny wybór dla graczy; gry sieciowe ( w sieci LAN ) muszą bezustannie komunikować się z każdym uczestnikiem w grze.
PAMIĘTAJ - Sieć rozproszona to jedyny rodzaj sieci, jako może być utworzony bezpośrednio z poziomu Hamachi.
Przykład sieci rozproszonej ( mesh )
Sieć z serwerem głównym ( hub-and-spoke )
W sieci z serwerem głównym ( hub-and-spoke ) jeden lub więcej komputerów zachowuje się jak serwer główny ( hub ) a pozostali to połączone tylko w jedną stronę klienci ( spoke ). Klient w takiej sieci, połączony jest tylko z serwerem, ale nigdy z innym klientem w sieci.
Ten rodzaj sieci używany jest najczęściej w przypadkach, kiedy stacja robocza ( spoke ) musi połączyć się z serwerem ( hub. ) Dla przykładu, w bibliotece, katalog książek to właśnie serwer główny ( hub ) a stacja robocza ( spoke ) chcąc uzyskać informacje o książce, łączy się z tym właśnie serwerem. Sieć taka ( hub-and-spoke ) to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz utrzymać idealną kontrolę nad połączeniami pomiędzy użytkownikami sieci.
WAŻNE - Jeśli ustawisz wszystkich użytkowników sieci jako serwery główne, zmienisz ta sieć ( sieć z serwerem głównym ) w sieć rozproszona ( mesh network. ) Jeśli natomiast nie ustawisz w tej sieci ( hub-and-spoke ) chociaż jednego serwera, użytkownicy tej sieci nie będą mogli ustanowić połączenia.
Przykład sieci z serwerem głównym ( hub-and-spoke )
Sieć z punktem dostępowym ( gateway )
Stosuj ten rodzaj sieci, aby uzyskać kontrolę nad siecią, właśnie poprzez jeden punkt dostępowy ( bramka - gateway. ) Użytkownicy takiej sieci, miedzy innymi użytkownicy urządzeń mobilnych z zainstalowanym Hamachi, będą widzieli jeden komputer, działający jako bramka do całej sieci, a co za tym idzie, będą mieli dostęp do całych zasobów sieci.
Dobrze wiedzieć - W teorii, sieć z głównym serwerem ( hub-and-spoke ) także wydaje się być dobrym wyborem dla użytkowników urządzeń mobilnych ( którzy chcą mieć dostęp do zasobów sieci - szametu ); problem jednak w tym, iż takie zasoby sieci musiały by działać pod kontrola Hamachi i być ustawione jako serwery główne. Tak długo, jak warunki takie są spełnione, nie nastręcza to trudności. Jednak sieci z punktem dostępowym ( bramka - gateway ) to najlepszy wybór w takiej sytuacji ( jak opisana powyżej ) z uwagi na fakt niemożliwości zainstalowania Hamachi na drukarkach, routerach czy urządzeniach dostępowych.
WAŻNE - Komputery typu MAC nie mogą działać jako węzły bramy.
Właściwości sieci
Sieć z punktem dostępowym ( gateway ) to połączenie sieci mieszanej ( mesh ) jak i sieci z serwerem głównym ( hub-and-spoke ) :
- Tak jak w sieci z serwerem głównym, jeden komputer zachowuje się jako jednostka centralna ( brama - gateway ) a reszta to zwykli uczestnicy sieci;
- Jest tylko jeden serwer główny, który to z reguły jest nieprzerwanie podłączony do sieci LAN;
- Ilość osób w sieci jest wirtualnie nieograniczona, a to ze względu ma fakt, iż nawet urządzenia sieciowe, nie działające wespół z Hamachi mogą być uznawani za uczestników ( sieci );
- każdy uczestnik ( klient Hamachi ) widzi serwer dostępowy wraz z innymi uczestnikami sieci LAN
- Użytkownicy Hamachi nie będą widzieli innych użytkowników Hamachi w takiej sieci ( siec z serwerem dostępowym );
Ograniczenia
Ze względów technicznych jak i bezpieczeństwa, występują pewnie ograniczenia tak dla sieci jak i jej uczestników:
- główny komputer zachowujący się jak punkt dostępowy, nie możne być uczestnikiem innych sieci.
- użytkownicy mogą dołączać do więcej niż jednej sieci ( sieć z głównym punktem dostępowym ) ale mogą być online tylko w jednej sieci w tym samym czasie. Mogą także dołączać do rożnych sieci, które nie są sieciami z serwerem dostępowym;
- główny komputer nie może być stacją roboczą, która jest członkiem domeny.
Zadania Hamachi w sieci z punktem dostępowym.
- użytkownicy takiej sieci jak i sam serwer główny, musi działać pod kontrolą Hamachi;
- urządzenia sieciowe, fizycznie podłączone do sieci LAN, nie muszą działać pod kontrolą Hamachi, by być dostępnym dla innych użytkowników podłączonych do tej sieci ( sieć z serwerem dostępowym );
Przykład sieci z punktem dostępowym ( gateway )
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńwirtualne biuro warszawa centrum to usługa, która umożliwia firmom korzystanie z prestiżowego adresu w centralnej części stolicy bez konieczności wynajmowania fizycznej przestrzeni biurowej. Wirtualne biuro warszawa centrum oferuje szeroki zakres usług, w tym odbiór i obsługę korespondencji, dostęp do sal konferencyjnych oraz wsparcie administracyjne. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć wiarygodność swojej działalności, jednocześnie optymalizując koszty operacyjne. Dzięki wirtualne biuro warszawa centrum, firmy mogą skupić się na rozwoju biznesu, korzystając jednocześnie z nowoczesnych rozwiązań biurowych w samym sercu biznesowego miasta.
OdpowiedzUsuń