Drugie życie Plabook'a ... czyli aplikacje z Androida na Blackberry. Moje Zdanie.
   Od momentu kiedy napisałem iż jestem zadowolonym właścicielem tabletu Blackberry Playbook, dostałem masę wiadomości od Was  pytaniami, do czego się nadaje, jakie ma zastosowania, i tak dalej. Opisywać wszystkiego co z nim robię nie ma sensu ( to w końcu tablet jak każdy inny! ) postanowiłem natomiast podzielić się własną opinia o instalowaniu aplikacji rodem z zielonego robocika właśnie na tablecie Playbook. 

   Nie uważam siebie za znawce tematu jeśli chodzi o tablety, jakkolwiek robiłem z moimi tabletami rzeczy o jaki pewnie się nawet filozofom nie śniło - dla przykładu, mój Playbook jest rootowany. Ot ciekawostka o której niewielu wie że można zrobić; jednak moje dosyć intensywne używanie i wynajdywanie im ( tabletom ) ciągle nowych zastosowań, pozwalają mi na zabranie głosu w tym temacie. Tak myślę :P

Tak czy inaczej, chyba nnajważniejsze pytanie jakie sobie wielu z Was, posiadaczy Plabook'a zadaje, to to:


Czy warto instalować aplikacje napisane na inny system ? 

   Uwierzcie lub nie, ale długo roztrząsałem ten problem. I po krotce przedstawię moje punkty, które pozwoliły mi podjąć taką a nie inną decyzje:


  1. Brak wsparcia dla systemu od twórców - brzmi to może kuriozalnie, ale nie widziałem zbyt wielkiego ruchu w kierunku rozwoju i popularyzacji systemu. 
  2. Raczej ubogi sklep z aplikacjami - tutaj chyba nic nie muszę pisać ? 
  3. Aplikacje które już są w sklepie, nie są dopracowane / mają duzy czas pomiędzy aktualizacjami / nie są wspierane więcej. 

   Pewnie, na 'upartego' można by się przyczepić do wielu innych spraw. Jednak dla mnie te są najbardziej istotne. I to właśnie te bolączki pozwoliły mi na podjecie decyzji. Dlaczego jednak nie warto bawić się w instalowanie aplikacji pochodzących z innego systemu ? Cóż to proste i jednocześnie przysłowiowy gwoźdź dla osób, które nie podejmą się tego. Nie wszystkie aplikacje będziemy mogli zainstalować. Ale także musimy pamiętać, iż możemy doprowadzić do sytuacji w której będziemy musieli przywrócić nasz tablet do ustawień fabrycznych. Stad tak ważnym jest synchronizowanie wszystkiego przed instalacja naszych aplikacji.  

   Pragnę przypomnieć, iż poprzez instalacje, rozumiem wpierw:

  1. Pobranie pliku *.apk zawierającego aplikacje dla systemu Android.
  2. Prze-konwertowanie aplikacji do pliku umożliwiającego nam zainstalowanie go na Playbooku.
  3. Faktyczna instalacja. 

   Jak wiec widzicie, nie uznaje tutaj trybu emulacji ( jak to jest możliwe w przypadku telefonów Blackberry ) tylko 'prawie natywne' przeniesienie aplikacji n inny system. Sam proces konwersji pliku *.apk do pliku instalacyjnego Blackberry jest bardzo łatwy i wymaga tylko parę kliknięć. Instalacja także przebiega bezproblemowo ( mowie tutaj o aplikacjach, jakie sam konwertowałem i instalowałem. Nie mogę wypowiadać się na temat wszystkich instalatorów dostępnych na platformę Android. 

   Jest jednak i łyżka dziegciu w tej beczce androidowo - blackberrowego miodu. Nie każda aplikacja może być skonwertowana i zainstalowana. Większość ( opieram własne zdanie na tym, z czym się spotkałem ) aplikacji, które maja w sobie widgety, nie poddają się konwersji. 

   Nie warto instalować programów zabezpieczających. Nie warto także interesować się instalowaniem programów narzędziowych. Narzędzia do wydłużania życia baterii, programy ukazujące nam 'bebechy' tabletu, kalibrujące czy cokolwiek innego także w moim przekonaniu nie ma sensu działania nie mówiąc o instalowaniu ich. 

   Programy zabezpieczające maja sens na Androidzie, jakkolwiek nie widzę potrzeby by instalować jej na Blackberry Playbook. Każdy kto używał tych dwóch narzędzi zrozumie moje, pokrętne rozumowanie. Gry doskonale nadają się na konwertowanie i późniejsze instalowanie. W sumie tylko jedna gra ( o dziwo nie mowie o GTA - która to ma jednak problemy by się uruchomić; w moim mniemaniu są to problemy czysto sprzętowe. ) nie dala mi się uruchomić na Plabooku. Jak się później okazało, była to moja wina. 

   Wersje premium programów także nie zawsze dają się konwertować na natywny pakiet instalatora. Nie wiem czym jest to spowodowane ( jakkolwiek jeden z pakietów biurowych dal się poprawnie przekonwertować i zainstalować ) i nie doszedłem do tego jeszcze. 

   Jak tego dokonać, jak konwertować w sposób łatwy aplikacje i później je instalować w kolejnych poradniku. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz