Tunngle premium. Pomoz nam wspierać piractwo. Część druga.   W pierwszej części Tunngle premium. Pomóż nam wspierać piractwo starałem się wykazać moim zdaniem bezsensowność i swoista niemoc, tkwiąca w Tunngle Community. 

   Tym razem skupimy się na tym, co najważniejsze, a mianowicie na samym programie, i na tym co oferuje po zakupie wersji premium.

   Opierał się będę na dwoch stronach, które twórcy programu przygotowali, abyście mogli się łatwo rozeznać w różnicach pomiędzy wersja darmowa a wersja płatną. Postaram się omówić poruszane aspekty. Niektóre nie będą przeze mnie omawiane, z racji oczywistości istnienia, bądź faktu iż nie maja większego znaczenia. Zapraszam do czytania i wyrażania własnych opinii ;)


Nie wszytko złoto co się świeci. 


   Pod tym adresem możecie znaleźć ciekawe informacje dotyczące oferty zawartej w Tunngle premium. Jest także druga strona opisująca możliwości wersji płatnej, na którą będę się powoływał.


LAN EMULATION

   Testowałem wiele programów opartych na technologii VPN i mogę śmiało powiedzieć, że 90% z używanych przeze mnie zezwalało na 'udawanie' LAN'u. Można nawet pokusić się o opinie, iż jest to cecha technologii VPN. Rewelacji nie ma.


TUNNGLE API

    Rozmawiałem swego czasu z pewna osobą, która profesjonalnie ( zawodowo ) jak i do użytku własnego, zajmuje się programowaniem w paru językach, i osoba ta powiedziała mi iż to jest duży atut Tunngle właśnie. Problem w tym iż tak na dobrą sprawę, twórcy nie starają się reklamować możliwości własnego rozwijania Tunngle ( można wszak utworzyć nowa grupę na forum,  wlanie dla osób starających się tworzyć coś dla Tunngle. Skoro osoby płacące mają własną 'specjalną' grupę, to dlaczego nie można w ten sposób promować API ? ) . Udostępnienie użytkownikom możliwości rozbudowy programu ( a w tym przypadku jest to szalenie proste, czego ja jestem dowodem, gdyż nauczyłem się prostego języka programowania, jakim jest Delphi i napisałem parę prostych i funkcjonujących dodatków do Tunngle ) daje dodatkowy impuls do używania. Tylko właśnie to ale ... twórcy nie starają się zrobić odpowiedniego szumu w koło tej opcji.


FILE SHARING

   Czekam z niecierpliwością aby ta funkcja zobaczyła światło dzienne. Mam nadzieje, iż będzie to coś wyróżniającego ten program. Jakkolwiek użytkownicy GBRIDGE  wiedzą iż przy użyciu tego narzędzia, współdzielenie i synchronizacja danych jest o niebo łatwiejsza. Tak właściwie, to do tej pory nie spotkałem się z łatwiejszym narzędziem.

GAMING PERFORMANCE

   Developerzy Tunngle chwalą się implementacją własnego systemu, który pozwala na szybka i bezpieczna wymianę danych. Danych w grach, podczas grania. Brzmi trochę intrygująco i dziwnie. Poprosiłem jednego z developerów o wytłumaczenie, ale odpisał mi, cytuje 'w tej chwili nie ma jakiekolwiek dokumentacji na ten temat.' To trochę tak, jak by twórca samochodów wypościł na rynek własny samochód, chwaląc się iż posiada nowoczesny silnik spalinowy, jednak zapytany jak działa ten silnik, mówi iż w tej chwili nie wie, bo nie ma dokumentacji. A na dowód, iż można taka dokumentacje upublicznić, niech będzie LogMeIn z ich dokumentacją dotycząca bezpieczeństwa.

MINI-FIREWALL SECURITY & MINI-FIREWALL MANAGER

   Delikatnie mówiąc, wrzód na dupie w wykonaniu Tunngle. Gdyby tylko można bylo to cholerstwo wyłączyć w diabły ... i wiecie co ? Można, płacąc ( opcja jeszcze nie jest gotowa - kiedyś ). Jak idiotycznie brzmi ten pomysł ? Używając innych, konkurencyjnych rozwiązań była możliwość wyłączenia mini firewalla i  święty spokój gwarantowany. Tutaj, by mieć możliwość dodawania reguł ( jakoś dziwnie to brzmi, a to z racji iż 90% użytkowników to zwykli gracze, którzy często gęsto na słowo 'zapora sieciowa' dostają gorączki i bólu głowy ) nie do końca mi się podoba. Ale po pierwsze będziesz musiał drogi użytkowniku zapłacić za tą funkcje, a po drugie, to jest jeszcze nie gotowa. Wiec płacisz za coś, czego nie ma. 

TUNNGLE VOICE

   Każdy kto korzystał z Evolve zgodzi się ze mną, kiedy powiem iż wbudowany voip jest tym co tygrysku lubią najbardziej. Tunngle przy współpracy z NationVoice i MyMumble oferują  swoim użytkownikom darmowe  pokoje do rozmów dla Ventrilo i Mumble. Ja jednak pozostanę przy wbudowanym VOIP'ie w Evovle. Zawsze to jeden/dwa programy mniej zainstalowane, a jakość jest taka sama.

INSTANT MESSENGER

   WOW ... chyba tylko tyle można powiedzieć. Coś co jest w tym programie od dawna, a wygląda jak projekt oby uczącej się programować. Niedopracowany, zawierający więcej niedoróbek niż Windows 95 i byle jaki. Tak się nie robi!

STATIC VIRTUAL IP 

   Niestety nie każdy program oferuje taka funkcje, a wielokrotnie może się ona przydać. Za taką opcję zawsze będę płacił. O ile nie jest to jedyna rozsądna funkcja. 

PREMIUM PRIVATE NETWORKS (255P)


   Jedna z ciekawszych opcji w płatnym Tunngle. Jest jednak parę ale o których należało by wspomnieć. Wiele innych programów, konkurencyjnych dla Tunngle, oferuje sieci i takiej samej pojemności, i to za darmo.  Dodatkowo programy te oferują tworzenie wielu sieci o max. pojemności. A opierając się o to, co jest napisane tutaj ( Premium Networks ) :

A premium network will be deleted after 93 days of inactivity.

   Dla mnie osobiście, kompletnie chybiony pomysł. Używam płatnej subskrypcji  LogMeIn Hamachi  od dawna i nie słyszałem o czymś równie niedorzecznym! Nie potrafię sobie wyobrazić, jak można oferować jakikolwiek produkt, za który trzeba zapłacić, a którego jedna z podstawowych płatnych funkcji jest wyłączana ( usuwana ) po pewnym czasie. Niestety to jest coś, co może pociągnąć w dol Tunngle. 

DEDICATED SUPPORT

   Opcja reklamowana dla osób płacących za Tunngle. Przykro to mówić, ale ktoś z darmową licencja, może czuć się jak obywatel drugiej kategorii, czekający na pomoc. Kolejny moim zdaniem strzał w stopę. 

AUTOMATIC NETWORK STARTUP

   Dołączanie się do sieci przy uruchomieniu programu. Wielce dyskusyjna opcja, tym bardziej iż nie jest jeszcze gotowa.

TRAFFIC CONTROLLER

   Twórcy reklamują tą opcje  jako rozwiązanie dla graczy, którzy będą współdzielili własne pliki podczas grania. Wybaczcie, ale jeśli ktoś gra, głupotą było by współdzielić do tego pliki. I jakoś nie chce mi się wierzyć aby 'rozdział' łącza pomiędzy grę i współdzielenie plików przebiegał bezboleśnie. Jakkolwiek opcja nie jest jeszcze gotowa i trzeba będzie poczekać, aby powiedzieć ostateczne zdanie. 

 TUNNGLE INTERLINK
  Kolejna  z funkcji, która nie jest promowana przez twórców. Mowa o linku do własnego zewnętrznego serwera. Linku, który będzie pojawiał się w wybranej sieci Tunngle. Dla przykładu, jeśli mamy własny serwer do CS - GO i chcielibyśmy udostępnić go większej ilości osób, możemy poprosić twórców, aby Ci ( za darmo ) umieścili link do naszego serwera w wybranej sieci Tunngle. W wersji płatnej, będziemy mogli dodawać własny interlink do sieci prywatnej. Jednak twórcy nie specjalnie chwalą się tym rozwiązaniem, a szkoda bo z dotychczas testowanych przeze mnie programów ( 9 ogółem, z ponad 20 rożnych jakie znalazłem ) Tunngle ma jako jedyne takie rozwiązanie. 

TUNNGLE DNS
   Możliwość zmiany własnego adresu IP z Tunngle, na nick, pod jakim jesteśmy zarejestrowani. W grze, dołączając do naszego serwera, osoby nie będą musiały wpisywać adresu IP ( który to jest łatwy do zapamiętania, jeśli jest się częstym graczem, wpisującym adresy IP ) tylko nasz nick. Tunngle DNS zadba o to, byśmy byli połączeni. Ciekawe, problem tylko w tym, iż nie każdy będzie wiedział, że łączy się z osobą posiadającą premium, i że może skorzystać z opcji wpisywania nicka zamiast adresu IP.  Evovle ma podobna opcję, a najważniejsze że jest ta opcja za darmo. 

CLAN NETWORKS

W skrócie siec premium z przywilejami klanowymi. Możliwość promowania, tworzenia i przyznawania rang, banowanie, kicki, możliwość wyświetlania wielu tagów dla każdego gracza, modyfikowanie zezwoleń wewnątrz klanowych ( w obrębie sieci Tunngle ). Sieć będzie dodana do wyszukiwarki wbudowanej w program. Będzie także możliwość potyczek miedzy klanowych. Niestety jednak, wybierając sieć klanowa, nie mamy możliwości tworzenia sieci premium.    Jako całość, wersja premium nie prezentuje się najlepiej. Wiele programów oferuje to samo co Tunngle, za darmo. Inne są o wiele bardziej rozbudowane. Osobiście będę używał Tunngle premium, by zobaczyć jak idą prace i czy obietnice twórców zostały spełnione.  

   Niestety dla mnie jedynym powodem dyskwalifikującym Tunngle jest ich wsparcie dla piractwa. Czy jest to udostępnianie plików z pirackimi wersjami gier, czy udostępnianie plików do DLC ( płatnych często dodatków do gry ) czy w końcu publikowanie wideo poradników wraz z plikami, jak złamać zabezpieczenia na  STEAM. 

   Wybierając Tunngle premium pamiętaj właśnie o tym. Twoje pieniądze idą na wsparcie dla złodziei. Oraz o tym iż mogłeś wybrać EVOLVE. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz