Stare gry ... wracają !


   Ileż to razy chciałeś zagrać w stare, naprawdę stare gry ? Znam wiele osób, które od takich gier nie odchodzą, ciągle i zawzięcie grywając w tytuły, które wielu z Was nie zna. 

   Jest jednak pewne ale ... jak grać w stare gry ? W czasach, kiedy gry te powstawały, dominował niezbyt doskonały już wtedy, protokół IPX. Dzisiaj, w czasach protokołu IP v4 ( który to już powoli także odchodzi w niebyt ) i nowej jego wersji, protokołu IP v6, IPX to zabytek. A granie w gry oparte właśnie o ten protokół to nieczęsto mordęga i droga na kolanach poprzez potłuczone szkło. Lub próba znalezienia polityka, któremu zależy na dobru wyborców. 

   Parafrazując żeglarza wołającego z bocianiego gniazda 'widzę rozwiązanie na horyzoncie.' Rozwiązaniem tym jest produkt IPXWrapper . Niewielkie archiwum ( kopia do pobrania ) po wypakowaniu powinno ukazać nam kilka plików.  

   Aby używać protokołu IPX w grach, wystarczy tylko skopiować cztery pliki *.DLL do katalogu z grą ( tam, gdzie znajdują się pliki wykonywalne gry - *.EXE ) i możemy uruchamiać grę. Później już tylko wystarczy wybrać tryb rozgrywki sieciowej i wybrać łączenie się poprzez IPX.

   Dla osób, które używają do grania systemu Windows Vista lub Windows 7, bardzo prawdopodobne, iż będziecie musieli dodać do rejestru wpisy 'directplay-win32.reg' lub 'directplay-win64.reg' w zależności od rodzaju architektury systemu. Dotyczy to także przypadków, w których gry korzystają z tak zwanego 'DirectPlay' połączenia między sesjami. 

   W przypadku, kiedy będziemy używali nie tylko samych gier, ale i programów, będziemy zmuszeni uruchomić 'ipxrouter.exe' aby odpowiednio skonfigurować porty, jakie poszczególny program/gra będzie używać do wysyłania i odbierania pakietów protokołu IPX. Pomocny może być także i 'ipxconfig.exe' gdzie możemy skonfigurować odpowiednio wybrane przez nas dostępne połączenia systemowe. 


Kliknij aby powiększyć. Ważna informacja. 

   Nie ma możliwości komunikacji w przypadku gdy druga osoba używa natywnego protokołu IPX. Jeśli chcemy pograć z inną osobą, a ta osoba ( Windows XP ) ma zainstalowany protokół IPX, komputery nie będą mogły się  porozumiewać. Wymagane jest, aby na każdym komputerze używać IPX WRAPPER tylko.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz