Instalacja Hamachi 2.x na Linuksie - How to ?


   Dzięki uprzejmości twórców Blog Linux przedstawiam poradnik, jak zainstalować Hamachi na linuksie. Jest to przepisany artykuł, dostępny pod adresem Hamachi 2.x i Linux. Jedyna moja zmiana, w stosunku do pierwowzoru, jest wyróżnienie komend, jakie będziemy musieli wpisać. Zapraszam do czytania i do odwiedzenia

Blog linux - od fanów dla fanów
HOW TO

   Hamachi firmy LogMeIn to aplikacja VPN (Virtual Private Network) pozwalająca bez żadnej konfiguracji nawiązywać bezpieczne połączenia sieciowe poprzez tworzenie wirtualnych, LANopodobnych sieci. Dużą popularność zdobyła dzięki zastosowaniu w grach sieciowych – umożliwia bowiem połączenie się graczy znajdujących się za firewallem/routerem bez konieczności otwierania portów bądź stosowania innych metod przekierowywania połączeń.

   Część z czytelników na pewno wie, że istnieje klient Hamachi dla GNU/Linuksa i pamięta, że proces jego instalacji jest nieco skomplikowany, zwłaszcza w porównaniu z oferowaną przez większość dzisiejszych dystrybucji opcją instalacji za pomocą jednego polecenia lub też, jak kto woli, jednego kliknięcia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że firma LogMeIn jakiś czas temu wypuściła nową wersję klienta linuksowego, w przypadku której proces instalacji i konfiguracji sprowadza się do kilku prostych kroków. 

Co prawda klient występuje tak samo jak poprzednio, wyłącznie w formie tekstowej i oficjalnie ma nadal status bety, ale działa bez większych problemów i dostępny jest w postaci paczek w formatach najpopularniejszych dystrybucji.

      Poniżej opiszę proces instalacji i konfiguracji dla Debiana oraz jego pochodnych.

Uwaga! Jeśli wcześniej miałeś zainstalowaną w systemie poprzednią wersję, usuń ją całkowicie przed instalacją nowej!


   1.) Pobieramy wersję odpowiednią dla naszego systemu, w moim przypadku paczka .deb dla systemu 32-bitowego ze strony LogMeIn Labs.

 
   2.) Zgodnie z zaleceniami LogMeIn, instalujemy z repozytorium naszej dystrybucji LSB (Linux Standard Base) w wersji co najmniej 3.0, wraz ze wszystkimi zależnościami. Wpisujemy w konsoli jako root (lub przy użyciu sudo):

      aptitude install lsb

   3.) Przechodzimy do katalogu z paczką zawierającą Hamachi i w konsoli wpisujemy jako root:
dpkg -i logmein-hamachi*.deb
   Teraz Hamachi jest już zainstalowane i działa w systemie jako jeden z demonów (usług systemowych). Razem z innymi będzie się uruchamiać przy starcie systemu.

   4.) Należy jeszcze skonfigurować Hamachi, aby użytkownik, który nie jest rootem mógł z niego korzystać. Jeśli nie mamy pliku /var/lib/logmein-hamachi/h2-engine-override.cfg to go tworzymy, jeśli jest to sprawdzamy, czy jest w nim poniższa linijka:
Ipc.User nazwa-uzytkownika

   Gdzie oczywiście nazwa-uzytkownika zastępujemy nazwą użytkownika, któremu chcemy nadać prawo korzystania z Hamachi. Jeśli owej linijki nie ma lub nie mamy tego pliku w systemie to jako root wpisujemy polecenie:
echo "Ipc.User nazwa-uzytkownika" >> /var/lib/logmein-hamachi/h2-engine-override.cfg

   5.) Teraz pozostaje nam spokojnie skonfigurować nasze konto Hamachi. Już jako zwykły użytkownik wpisujemy:
hamachi login
   Następnie:
hamachi set-nick nickname
   Gdzie zamiast nickname wpisujemy nick, jaki chcemy ustawić na Hamachi.

   6.) Więcej opcji klienta sprawdzisz wpisując:
hamachi --info 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz